Banky.cz Penzijní fondy ČSOB Penzijní společnost ČSOB konzervativní fond

ČSOB konzervativní fond ČSOB Penzijní společnost

Roční výnos penzijního fondu


Vlastnosti produktu ČSOB konzervativní fond ČSOB Penzijní společnost

Výnos 2023
9,42 %
Průměrný výnos
-
Rizikovost fondu SRI
3
Výnos 2022
2,07 %
Výnos 2021
-4,23 %
Výnos 2020
1,54 %
Výnos 2019
2,15 %
Výnos 2018
-0,83 %
Výnos 2017
-0,94 %
Výnos 2016
0,00 %
Výnos 2015
1,35 %
Výnos 2014
2,68 %
Výnos 2013
0,94 %
Správa (poplatek)
0,40 %
Zhodnocení (poplatek)
10,00 %
Riziko
nízké
Ostatní
AKCE: bonus 1 000 Kč za založení spoření

Experti hodnotí ČSOB konzervativní fond ČSOB Penzijní společnost

Jaký výkon odvedl v posledních letech ČSOB vyvážený účastnický fond i ve srovnání s ostatními fondy penzijního připojištění a spoření, zjistíte v našem srovnání produktů: penzijní spoření, penzijní připojištění. Pořadí fondů v různých letech si sestavíte kliknutím na šipku umístěnou pod nadpisem „ Výnos rok “. Lze si nechat zobrazit i právě jen konzervativní penzijní fondy (v záložce nad tabulkou).

ČSOB účastnický povinný konzervativní fond nabízí poměrně konzervativní strategii, ovšem od konkurence se liší „větší odvahou“ v investování. Riziko zde totiž bylo posazeno na stupeň 3 z celkových 7, což nebývá u konzervativních fondů zvykem. Výsledky podstoupení zvýšeného rizika však nejsou nijak znát – nekoná se významně zhodnocení než u fondů s menší rizikovostí.  V některých letech je výnos nižší než na spořicích účtech u bank . O termínovaných vkladech ani nemluvě.

Výhody ČSOB účastnického povinně konzervativního fondu

  • konzervativní investiční strategie
  • více dluhopisové složky než u konkurence
  • žádné riziko plynoucí ze změn kurzů zahraničních měn
  • vhodné i pro krátkodobé investování (nad 2 roky)

Nevýhody ČSOB účastnického povinně konzervativního fondu

  • překvapivě vyšší rizikovost – na „povinný konzervativní“ fond
  • poměrně nízké zhodnocení (na fond s rizikem na stupni 3)
  • neporáží inflaci
  • poplatky za správu a ze zhodnocení
REKLAMA

Popis produktu ČSOB konzervativní fond ČSOB Penzijní společnost

ČSOB účastnický povinný konzervativní fond ČSOB Penzijní společnosti patří k zákonem definovaným penzijním fondům s povinností investovat konzervativně a také zcela potlačit měnové riziko plynoucí z výkyvů kurzů zahraničních měn. Proto fond investuje zejména do dluhopisů a nástrojů peněžního trhu, a s investicemi se drží převážně na korunovém trhu. 

V současnosti je většina investic realizována v dluhových cenných papírech, a to přes 95 %. Zbytek majetku fondu je uložen do nástrojů peněžního trhu, jako jsou bankovní účty a depozita. Akcie tu samozřejmě nenajdeme. Až 100 % hodnoty fondového majetku smí být vloženo do investičních cenných papírů a peněžních nástrojů, které vydala nebo za které převzala záruku Česká republika nebo Česká národní banka.

Konzervativní strategie fondu zajišťuje nižší riziko než u fondů dynamických či vyvážených, a poměrně spolehlivý výnos. Ovšem garanci nezáporného zhodnocení tu nehledejte, ta je u ČSOB penze poskytována pouze ve Fondu transformovaném a Fondu garantovaném. Výnos z konzervativního fondu bývá nízký a neporáží inflaci

Investičním cílem ČSOB účastnického povinně konzervativního fondu je: přinášet účastníkům stabilní zhodnocení, spolehlivý výnos z vložených prostředků a pokrytí nároků účastníků na výplaty dávek. Překvapí však hodnocení investičního rizika, které je na konzervativní fond vysoké. Riziko bylo na všeobecně zavedené škále definováno na stupeň 3 z celkových 7. Dodejme, že jde o škálu rizikovosti a výnosnosti, kde vyšší číslo znamená vyšší investiční riziko, ale i vyšší pravděpodobnost dobrého zhodnocení (z dlouhodobějšího hlediska).

Na trhu je ČSOB účastnický povinný konzervativní fond od roku 2013. Navazuje na dlouhou historii, kterou má v České republice původní ČSOB penzijní připojištění (historie se započala v roce 1994 Českomoravským penzijním fondem). Předpokládané zhodnocení fondu není na stránkách ČSOB uváděno. Zhodnocení skutečné za poslední tři roky vidíte v tabulce a grafu výše

O umístění prostředků do konzervativního fondu si rozhoduje zejména sám účastník. Konzervativní fond ČSOB totiž není součástí asistované „Strategie životního cyklu. Vzhledem k naprosté eliminaci měnového rizika se účastníci pro tento fondu rozhodují krátkou dobu před plánovaným ukončením penzijního spoření.

O výkonu fondu i dalších ČSOB fondů či o stavu svého penzijního účtu se klient může kdykoliv přesvědčit online. Přístup je zajištěn skrze Penzijní portál ČSOB. Depozitářem ČSOB dynamického účastnického fondu je UniCredit bank

Účastnický povinný konzervativní fond ČSOB penzijní společnosti je vhodný pro všechny klienty, kteří plánují brzy ukončit penzijní spoření, a proto nechtějí riskovat změny hodnoty penzijní jednotky způsobené kurzovými změnami nebo příliš dynamickou strategií. Zkrátka si přejí stabilní a bezpečné zhodnocení podpořené konzervativními investicemi. Minimální délka trvání není fondem stanovena, obecně se však u konzervativních fondů doporučují alespoň dva roky. 

ČSOB penzijní spoření je podporováno státem v podobě státního příspěvku a ještě i daňových odpočtů. To se samozřejmě týká i ČSOB účastnického povinného konzervativního fondu. 

K penzijnímu spoření může získat klient až 2 760 Kč za rok jako státní příspěvek. Aby byl na tuto výši příspěvku nárok, musí klient ukládat 1 000 Kč každý měsíc. Minimální měsíční úložka, k níž stát přidává příspěvek, je 300 Kč. Tehdy stát vyplácí 1080 Kč za rok.

Z měsíčních úložek nad tisíc korun lze snížit odváděnou daň z příjmů. Při úložce 3 000 Kč měsíčně se snižuje daň o 3 600 Kč za rok. Takže celkově klient, který si měsíčně spoří na penzi 3 000 Kč, získá od státu každý rok 6 360 Kč. Penzijní společnost ČSOB doporučuje klientům kroky k daňové optimalizaci skrze službu PF ČSOB Program daňové optimalizace.

Jestliže na penzi přispívá účastníkům zaměstnavatel, také využije výhodnějšího zdanění penzijního připojištění nebo spoření. Z částky do 50 000 Kč za rok totiž neodvádí sociální a zdravotní pojištění. I z tohoto důvodu je penzijní spoření často využíváno jako zaměstnanecký benefit.

Nahlásit chybu

Další konzervativní fondy

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena