ČNB opět nezůstala jen u slovních intervencí a základní úroková sazba vzrostla na 1,25%. Banka Creditas a J&T Banka zvýšily úroky na spoření, ostatní banky nikoliv. Vytrestají klienti neflexibilní banky nebo se i nadále spokojí s úroky blízkými nule? Poradíme, kam uložit peníze za rozumných podmínek.
To tu dlouho nebylo. Dva hiky po sobě. Navíc s výhledem na opětovné zvýšení sazeb o 0,25% během příštího zasedání rady ČNB. Banky se již nechaly slyšet, že během srpna ukončí letní slevové akce a hypotéky výrazně podraží. Do zvyšování úroků u spoření se jim ale moc nechce.
Ideální místo pro uložení pohotovostní rezervy (3-6 násobek pravidelných měsíčních výdajů). Peníze máme kdykoliv k dispozici, úrok až 1% (Air Bank do 350 000 Kč při platbě 5x kartou). Pro vyšší vklady je tu Banka Creditas (0,6% bez omezení výše vkladu). Družstevní záložny na spořící účty povětšinou již rezignovaly. Mimo Artesy (0,6%) není mezi kampeličkami jiná rozumná nabídka (NEY SD ukončila prodej spořících účtů začátkem léta).
Dobrá volba pro střednědobé uložení peněz (1-5 let) s úrokem až 2,2%. Některé banky a záložny sice nabízejí i desetileté vklady se sazbou až 2,4%, ale pro dlouhodobé uložení peněz není termínovaný vklad nejlepší volbou (úrok 2,4% se započtením 15% daně jen o fous překonává inflační cíl centrální banky). Banka Creditas a J&T Banka navyšují úroky velmi flexibilně, ale ostatní bankám se do štědřejšího odměňování střadatelů příliš nechce. Ani přes růst základní úrokové sazby o 1,2% za posledních 12 měsíců.
Ačkoliv nabízí stavební spoření úrok pouze 1% (Moneta Stavební spořitelna 1,2% a dětské RSTS 1,5%) a jsou s ním spojené nemalé poplatky (za založení a vedení produktu), lze díky štědré státní podpoře dosáhnout průměrného ročního zhodnocení až 3-4%. Stát přispívá na stavební spoření 10% z ročních vkladů klienta (max. 2 000 Kč/rok). Proto se doporučuje měsíčně spořit 1 700 Kč. Takto ročně naspoříme 20 400 Kč a stát nám k tomu přidá další 2 000 Kč (a spořitelna si strhne 300-360 Kč za vedení produktu).
Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete, a hledáte si první informace? Přistáli jste na správné místo: v průvodci spořicími produkty pro děti. Dozvíte se detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti, i o dětských vkladních knížkách. Čemu dát přednost, už si musíte zvolit sami, ale s naší informační podporou.
Změna ve výši státních příspěvků i ve vyplácení naspořených peněz. Penzijní spoření čeká podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí výrazná obměna. A to už od příštího roku. Ministr Marian Jurečka chce totiž lidi motivovat, aby víc spořili a zároveň, aby peníze skutečně používali jako přilepšení k důchodu.
Spoříte si na horší časy, ale peníze vám leží ladem na běžném účtu? Vězte, že tím okrádáte sami sebe. Většina bank běžné účty neúročí. Ale na spořicích účtech (ano, ke spoření jsou opravdu určeny) už se vám mohou peníze zhodnocovat. V současnosti i okolo 6 % p.a., navíc složeným úročením. Jaká je správná výše rezervy a jak vybrat nejlepší spořicí účet?
Hrozba úplného zrušení je prozatím zažehnaná. I přesto čeká stavební spoření výrazná změna. Podle vládního balíčku pro konsolidaci veřejných financí totiž státní podpora klesne na polovinu. Tedy z původních 2 000 na 1 000 korun ročně.
Měnová krize, která způsobí výrazný pád české koruny. Tak zněla předpověď na letošní rok podle japonské finanční skupiny Nomura Holdings. Toto varování se však zatím nenaplnilo a tuzemská měna je ve velmi dobré kondici.
KOMENTÁŘE k článku Velké porovnání spoření – srpen 2018
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.