Banky.cz Banky.cz Články Banka Bankovní poradna

Bankovní poradna

Bankovní poradna
9.8.2017, Banka

Kam uložit peníze? Kde si půjčit? Která banka nabízí nejvýhodnější běžný účet? Co je to IBAN? Jak probíhá exekuce a insolvence? Portál Banky.cz provozuje bezplatnou finanční poradnu již od roku 2012. Na co se ptáte nejčastěji?

Zadat nový dotaz do poradny zdarma

Vy se ptáte, my odpovídáme. A to rychle, kvalitně a zcela zdarma. V pracovní dny garantujeme odpověď do 12 hod, o svátcích a víkendech do 24 hod. V praxi ovšem 99% dotazů vyřizujeme obratem v řádu hodin. Za posledních 5 let jsme vám zodpověděli více než 3700 dotazů. Níže uvádíme nejčastěji kladené otázky.

Omylem jsem zaslal platbu na chybný účet. Co s tím?

Pokud jsme si svou chybu uvědomili neprodleně po odeslání peněz (v řádu minut či hodin od zadání platby, nejpozději před půlnocí), platbu lze vystornovat přes internetbanking či osobně na pobočce. Po tomto termínu peníze opouštějí naši banku a skrz clearingové centrum ČNB míří do banky příjemce. Tento proces je nezvratný, platbu nelze nadále stornovat. Vyčkáme 4 pracovní dny, třeba jsme měli štěstí, cílový chybně zadaný účet neexistoval a peníze se samy vrátí zpět. Máme-li smůlu a peníze se nevrátí, kontaktujeme svou banku, která vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, musíme ho žalovat pro bezdůvodné obohacení se. I proto při zadávání platby platí více než kdy jindy „dvakrát měř, jednou řež“. Získat peníze zpět z chybně zadaného účtu bývá komplikované (leč nikoliv nemožné).

Mám exekuci a potřebuji používat běžný účet, který mi nezablokuje exekutor.

bez-penez-1.jpg

Exekutor může nechat obstavit všechny účty u všech bank, i ty nově založené. Žádná banka nám nemůže poskytnout běžný účet, který by byl chráněn před exekutorem. Proto jsou bohužel lidé v exekucích tlačeni do hotovostního platebního styku, což je velmi nešťastné. Z placení nájemného a energií, stejně jako z inkasování nezabavitelné části mzdy, se stává noční můra. Hotovostní operace jsou nejen dražší (na Poště zaplatíme za složenku min. 30 Kč, bezhotovostní platba z účtu je zdarma), ale i rizikovější (možný překlep při vyplňování složenky, okradení kapsářem při přenášení větší hotovosti atd.). V Česku zoufale chybí právní institut tzv. chráněného účtu, který by lidem v exekucích umožňoval nadále používat bezhotovostní platební styk. V Parlamentu se o chráněných účtech již přes rok diskutuje.

Ze zahraničí mi posílají peníze. Kde zjistím IBAN svého účtu a co dalšího je třeba znát k provedení mezinárodní platby?

Pro mezinárodní platbu (včetně SEPA) je třeba znát IBAN (mezinárodní formát čísla účtu příjemce) a SWIFT/BIC kód banky příjemce. Většina bank zobrazuje IBAN v internetbankingu, vedle českého formátu čísla účtu. IBAN je taktéž možné odvodit z čísla účtu v IBAN kalkulátoru zde. Přehled SWIFT/BIC kódů tuzemských bank je k nalezení zde. Nejnižší poplatky za mezinárodní platební styk (SEPA/ostatní) mají Air Bank (25 Kč/100 Kč) a Fio banka (20 Kč/100 Kč). Samotný poplatek za příchozí SEPA platbu má nejvýhodnější Equa bank (9 Kč). 

Napálil mě podvodník při koupi zboží přes internet. Může mi banka vrátit peníze?

Klasický případ nepoctivců na internetových bazarech. Zaplatíme a nepřijde nám buď nic nebo dobře zabalená cihla. Banky nám platbu vrátit nemohou, neboť jim nepřísluší vyšetřování podvodů (nemohou někomu z účtu jen tak odebrat peníze, byť by to byl podvodník). Vždy je třeba se obrátit na Policii ČR a podvod nahlásit. Do 5 000 Kč se jedná o přestupek, nad 5 000 Kč jde vždy o trestný čin, viz náš článek Krádeže: Přestupek, trestný čin a ohodnocení škody. Proto je lepší pátrat po dalších obětech podvodníka a trestní oznámení podat společně. Orgány činné v trestním řízení pak mohou zablokovat účet podvodníka a případně činit další kroky. Nicméně ve většině případů bývá účet podvodníka založen na tzv. bílého koně (bezdomovec, nemajetný důchodce atd., který se ke spolupráci nechal přesvědčit pár stokorunami) a peníze si z účtu podvodník dávno vybral kartou přes bankomat. Vypátrání podvodníka je pak téměř nemožné. Proto je nejlepší možnou obranou nenakupovat na internetu od neprověřených prodejců. Aukční portály (eBay, Aukro) garantují v případě podvodu vrácení peněz a navíc zde vidíme historii prodejce.

Která banka nabízí nejvýhodnější běžný účet?

bankomat.jpg

Přijde na to, co od svého účtu očekáváme a jaké podmínky jsme ochotni plnit. Někdo platí často na Slovensko, jiný cestuje a k platební kartě potřebuje kvalitní pojištění, další upřednostní bezplatné výběry z bankomatů všech tuzemských bank. Jednomu nevadí plnit podmínku minimálního příjmu zasílaného na účet, druhý nemá problém s minimální útratou kartou a další nechce plnit žádné podmínky (přestože by třeba mohl), protože se nerad váže.

Pro většinu klientů je nejlepší volbou běžný účet od Equa bank, kde jsou všechny tuzemské transakce zdarma (včetně neomezených výběrů z bankomatů všech bank). V zahraničí jsou výběry z bankomatů za 9 Kč a banka má slušné kurzy. Samozřejmostí je embosovaná platební karta a přehledný internetbanking. To vše bez jakýchkoliv podmínek. Jedinou nevýhodou jsou ne nejlevnější odchozí zahraniční platby (SEPA 99 Kč, ostatní 299 Kč), což je částečně kompenzováno nejlevnějšími příchozími zahraničními platbami (SEPA 9 Kč, ostatní 29 Kč). Pro odchozí zahraniční platby lze doporučit Air Bank (25 Kč/100 Kč) či Fio Banku (20 Kč/100 Kč). Pro platební styk se Slovenskem je bezkonkurenční volbou Fio banka (bez poplatků). 

Kam uložit peníze?

Nižší statisíce korun je dobré směřovat na spořící účet bez výpovědní lhůty. Air Bank dává 1% do 350 000 Kč při platbě 5x kartou za měsíc, Equa bank nabízí 0,8% do 200 000 Kč při platbě 3x kartou za měsíc nebo příjmu zasílaném na běžný účet (min. 10 000 Kč). Nechce-li se nám plnit podmínky výše, je dobrou volnou ING Bank s 0,5% do 300 000 Kč.

Vyšší statisíce korun je vhodnější ukládat na termínované vklady. Z bank nabízí nejvíce J&T Banka (0,65-1,4%). Jinak tomuto produktovému segmentu dominují družstevní záložny s výrazně vyššími úroky (až 3%).

Pro pravidelné spoření může být zajímavé i stavební spoření (úrok 1%, státní příspěvek 2 000 Kč/rok, poplatky za sjednání a vedení produktu, nemožnost peníze vybrat 6 let). 

Kde a jak si půjčit peníze?

financni-rezerva-1.jpg

Banka je nejlepším možným místem pro půjčování peněz. Naopak se vyplatí vyhnout nebankovním společnostem, zejména menším neznámým firmám inzerujícím v denním tisku či na černém výlepu. Zde si koledujeme o skryté poplatky, extrémně vysoké úroky, resp. RPSN, či další nepříjemné triky schované v nepřehledných smluvních podmínkách.

Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!

Smysl mají především úvěry na investice (např. hypotéka na bydlení). Za nerozum lze naopak označit úvěry na spotřebu (půjčka na dovolenou, dárky či na novou televizi). Doporučuji naše články Půjčujeme si odpovědně a Půjčka – mám šanci ji získat? Půjčovat si peníze přes kontokorent či kreditní karty mimo bezúročné období je extrémně nákladné.

Finanční slovník

Hledáte vysvětlení konkrétního pojmu ze světa financí? Využijte naše slovníky níže!

Bankovní slovník

Slovník pojištění

Slovník osobních a rodinných financí

Anebo se jednoduše ptejte zde v poradně, jsme tu pro Vás :)

ANKETA k článku "Bankovní poradna"

Líbí se mi bezplatná bankovní poradna?
Počet odpovědí: 261

KOMENTÁŘE k článku Bankovní poradna

15.8.2017 20:52:59

Vzber banky v Krnově, Komentoval(a): Jana

Jakou banku si mám vybrat v Krnově, kde je aj nejlacnejší platba do zahraničí - SK?
16.8.2017 09:16:43

Banka v Krnově pro platby na Slovensko, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, volte Fio banku, kde máte platební styk ČR-SR zcela zdarma stejně jako vedení účtu a všechny tuzemské transakce. Nejbližší pobočky se nacházejí v Opavě a Bruntále, ale účet lze otevřít přes internet z pohodlí domova (banka za Vámi s podpisem smlouvy pošle kurýra). Dále již svůj účet budete ovládat přes internetbanking, na pobočky chodit netřeba.

Petr JermářBanky.cz

16.8.2017 20:41:39

Ak jsem si vybrala Equa bank, Komentoval(a): Jana

Kolik by stala platba na Slovensko pomocí elektronického bankovnictví ? A kolik platba přes pobočku - osobně z banky? Má vynikající recenze a vopřed děkuji.

19.8.2017 21:57:54

RE: Equa bank - platba na Slovensko, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, SEPA platba na Slovensko přijde u Equa bank na 99 Kč nezávisle na způsobu zadání platby. Levnější je Air Bank (25 Kč) a Fio banka (0 Kč).

Petr JermářBanky.cz

17.9.2017 08:09:39

dotaz, Komentoval(a): marie zahradniková

Dobrý den jakou banku vybrat v ČR delším pobytu v USA.aby bylo možnost jakoukoli manipulaci s ůčtem provádět ze zahraničí.Děkuji
3.10.2017 10:28:24

Re:, Komentoval(a): Petr Jermář

Dobrý den, dnes už téměř všechny banky umožňují plnou manipulaci s účtem online přes internetbanking (mimo zrušení účtu, které online nabízí jen Air Bank). Banku tak vybírejte hlavně podle poplatků a úroků. Doporučuji běžný účet od Equa bank, Air Bank či Fio banky.

Petr JermářBanky.cz

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

7.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Česká spořitelna přebírá od ledna 2021 českou pobočku rakouské regionální banky Waldviertler Sparkasse. Co se mění pro klienty Sparkasse?

Hotovo! Wüstenrot už patří Monetě Money Bank

Hotovo! Wüstenrot už patří Monetě Money Bank

7.4.2020, Banka, Autor: Jan Budín

Přijít do některé pobočky Monety Money Bank a zřídit si v ní stavební spoření? Proč ne! Tuto možnost máte už od 1. dubna, kdy Moneta Money Bank dokončila převzetí Wüstenrot – stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky. Obě společnosti koupila za téměř 4,5 miliardy korun.

Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

15.5.2019, Banka, Autor: Petr Jermář

2T Repo dosáhla poprvé od roku 2008 úrovně 2%. Dobrá zpráva pro střadatele, horší pro zájemce o úvěr. Jak se bude dále vyvíjet cena peněz? A jakou fixaci zvolit u hypotéky?

Další zvýšení sazeb na březnové radě ČNB?

Další zvýšení sazeb na březnové radě ČNB?

26.2.2019, Banka, Autor: Petr Jermář

Překvapivě vysoká lednová inflace (2,5%) a pozitivnější odhad loňského růstu HDP (3%) povedou pravděpodobně na březnovém zasedání rady ČNB k dalšímu navýšení základních úrokových sazeb. O kolik zdraží hypotéky a jak si polepší střadatelé?

Bankovní radu ČNB posílí Michl a Holub

Bankovní radu ČNB posílí Michl a Holub

29.10.2018, Banka, Autor: Jan Budín

Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka vystřídá v radě ČNB Aleš Michl a Tomáš Holub. Oběma viceguvernérům končí v listopadu druhé funkční období. Jakou roli hraje centrální banka v ekonomice?Banky v ČR