Bankovní poradna

9.8.2017 Banka

Kam uložit peníze? Kde si půjčit? Která banka nabízí nejvýhodnější běžný účet? Co je to IBAN? Jak probíhá exekuce a insolvence? Portál Banky.cz provozuje bezplatnou finanční poradnu již od roku 2012. Na co se ptáte nejčastěji?

REKLAMA
REKLAMA

Zadat nový dotaz do poradny zdarma

Vy se ptáte, my odpovídáme. A to rychle, kvalitně a zcela zdarma. V pracovní dny garantujeme odpověď do 12 hod, o svátcích a víkendech do 24 hod. V praxi ovšem 99% dotazů vyřizujeme obratem v řádu hodin. Za posledních 5 let jsme vám zodpověděli více než 3700 dotazů. Níže uvádíme nejčastěji kladené otázky.

Omylem jsem zaslal platbu na chybný účet. Co s tím?

Pokud jsme si svou chybu uvědomili neprodleně po odeslání peněz (v řádu minut či hodin od zadání platby, nejpozději před půlnocí), platbu lze vystornovat přes internetbanking či osobně na pobočce. Po tomto termínu peníze opouštějí naši banku a skrz clearingové centrum ČNB míří do banky příjemce. Tento proces je nezvratný, platbu nelze nadále stornovat. Vyčkáme 4 pracovní dny, třeba jsme měli štěstí, cílový chybně zadaný účet neexistoval a peníze se samy vrátí zpět. Máme-li smůlu a peníze se nevrátí, kontaktujeme svou banku, která vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, musíme ho žalovat pro bezdůvodné obohacení se. I proto při zadávání platby platí více než kdy jindy „dvakrát měř, jednou řež“. Získat peníze zpět z chybně zadaného účtu bývá komplikované (leč nikoliv nemožné).

Mám exekuci a potřebuji používat běžný účet, který mi nezablokuje exekutor.

bez-penez-1.jpg

Exekutor může nechat obstavit všechny účty u všech bank, i ty nově založené. Žádná banka nám nemůže poskytnout běžný účet, který by byl chráněn před exekutorem. Proto jsou bohužel lidé v exekucích tlačeni do hotovostního platebního styku, což je velmi nešťastné. Z placení nájemného a energií, stejně jako z inkasování nezabavitelné části mzdy, se stává noční můra. Hotovostní operace jsou nejen dražší (na Poště zaplatíme za složenku min. 30 Kč, bezhotovostní platba z účtu je zdarma), ale i rizikovější (možný překlep při vyplňování složenky, okradení kapsářem při přenášení větší hotovosti atd.). V Česku zoufale chybí právní institut tzv. chráněného účtu, který by lidem v exekucích umožňoval nadále používat bezhotovostní platební styk. V Parlamentu se o chráněných účtech již přes rok diskutuje.

Ze zahraničí mi posílají peníze. Kde zjistím IBAN svého účtu a co dalšího je třeba znát k provedení mezinárodní platby?

Pro mezinárodní platbu (včetně SEPA) je třeba znát IBAN (mezinárodní formát čísla účtu příjemce) a SWIFT/BIC kód banky příjemce. Většina bank zobrazuje IBAN v internetbankingu, vedle českého formátu čísla účtu. IBAN je taktéž možné odvodit z čísla účtu v IBAN kalkulátoru zde. Přehled SWIFT/BIC kódů tuzemských bank je k nalezení zde. Nejnižší poplatky za mezinárodní platební styk (SEPA/ostatní) mají Air Bank (25 Kč/100 Kč) a Fio banka (20 Kč/100 Kč). Samotný poplatek za příchozí SEPA platbu má nejvýhodnější Equa bank (9 Kč). 

Napálil mě podvodník při koupi zboží přes internet. Může mi banka vrátit peníze?

Klasický případ nepoctivců na internetových bazarech. Zaplatíme a nepřijde nám buď nic nebo dobře zabalená cihla. Banky nám platbu vrátit nemohou, neboť jim nepřísluší vyšetřování podvodů (nemohou někomu z účtu jen tak odebrat peníze, byť by to byl podvodník). Vždy je třeba se obrátit na Policii ČR a podvod nahlásit. Do 5 000 Kč se jedná o přestupek, nad 5 000 Kč jde vždy o trestný čin, viz náš článek Krádeže: Přestupek, trestný čin a ohodnocení škody. Proto je lepší pátrat po dalších obětech podvodníka a trestní oznámení podat společně. Orgány činné v trestním řízení pak mohou zablokovat účet podvodníka a případně činit další kroky. Nicméně ve většině případů bývá účet podvodníka založen na tzv. bílého koně (bezdomovec, nemajetný důchodce atd., který se ke spolupráci nechal přesvědčit pár stokorunami) a peníze si z účtu podvodník dávno vybral kartou přes bankomat. Vypátrání podvodníka je pak téměř nemožné. Proto je nejlepší možnou obranou nenakupovat na internetu od neprověřených prodejců. Aukční portály (eBay, Aukro) garantují v případě podvodu vrácení peněz a navíc zde vidíme historii prodejce.

Která banka nabízí nejvýhodnější běžný účet?

bankomat.jpg

Přijde na to, co od svého účtu očekáváme a jaké podmínky jsme ochotni plnit. Někdo platí často na Slovensko, jiný cestuje a k platební kartě potřebuje kvalitní pojištění, další upřednostní bezplatné výběry z bankomatů všech tuzemských bank. Jednomu nevadí plnit podmínku minimálního příjmu zasílaného na účet, druhý nemá problém s minimální útratou kartou a další nechce plnit žádné podmínky (přestože by třeba mohl), protože se nerad váže.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Pro většinu klientů je nejlepší volbou běžný účet od Equa bank, kde jsou všechny tuzemské transakce zdarma (včetně neomezených výběrů z bankomatů všech bank). V zahraničí jsou výběry z bankomatů za 9 Kč a banka má slušné kurzy. Samozřejmostí je embosovaná platební karta a přehledný internetbanking. To vše bez jakýchkoliv podmínek. Jedinou nevýhodou jsou ne nejlevnější odchozí zahraniční platby (SEPA 99 Kč, ostatní 299 Kč), což je částečně kompenzováno nejlevnějšími příchozími zahraničními platbami (SEPA 9 Kč, ostatní 29 Kč). Pro odchozí zahraniční platby lze doporučit Air Bank (25 Kč/100 Kč) či Fio Banku (20 Kč/100 Kč). Pro platební styk se Slovenskem je bezkonkurenční volbou Fio banka (bez poplatků). 

Kam uložit peníze?

Nižší statisíce korun je dobré směřovat na spořící účet bez výpovědní lhůty. Air Bank dává 1% do 350 000 Kč při platbě 5x kartou za měsíc, Equa bank nabízí 0,8% do 200 000 Kč při platbě 3x kartou za měsíc nebo příjmu zasílaném na běžný účet (min. 10 000 Kč). Nechce-li se nám plnit podmínky výše, je dobrou volnou ING Bank s 0,5% do 300 000 Kč.

Vyšší statisíce korun je vhodnější ukládat na termínované vklady. Z bank nabízí nejvíce J&T Banka (0,65-1,4%). Jinak tomuto produktovému segmentu dominují družstevní záložny s výrazně vyššími úroky (až 3%).

Pro pravidelné spoření může být zajímavé i stavební spoření (úrok 1%, státní příspěvek 2 000 Kč/rok, poplatky za sjednání a vedení produktu, nemožnost peníze vybrat 6 let). 

Kde a jak si půjčit peníze?

financni-rezerva-1.jpg

Banka je nejlepším možným místem pro půjčování peněz. Naopak se vyplatí vyhnout nebankovním společnostem, zejména menším neznámým firmám inzerujícím v denním tisku či na černém výlepu. Zde si koledujeme o skryté poplatky, extrémně vysoké úroky, resp. RPSN, či další nepříjemné triky schované v nepřehledných smluvních podmínkách.

Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!

Běžný účet bez poplatků

Smysl mají především úvěry na investice (např. hypotéka na bydlení). Za nerozum lze naopak označit úvěry na spotřebu (půjčka na dovolenou, dárky či na novou televizi). Doporučuji naše články Půjčujeme si odpovědně a Půjčka – mám šanci ji získat? Půjčovat si peníze přes kontokorent či kreditní karty mimo bezúročné období je extrémně nákladné.

Finanční slovník

Hledáte vysvětlení konkrétního pojmu ze světa financí? Využijte naše slovníky níže!

Bankovní slovník

Slovník pojištění

Slovník osobních a rodinných financí

Anebo se jednoduše ptejte zde v poradně, jsme tu pro Vás :)

ANKETA k článku Bankovní poradna

Líbí se mi bezplatná bankovní poradna?

Počet odpovědí: 261

KOMENTÁŘE k článku Bankovní poradna

Přidejte nový komentář

Vzber banky v Krnově, Komentoval(a): Jana

15.8.2017 20:52:59
Jakou banku si mám vybrat v Krnově, kde je aj nejlacnejší platba do zahraničí - SK?

Banka v Krnově pro platby na Slovensko, Komentoval(a): Petr Jermář

16.8.2017 09:16:43
Dobrý den, volte Fio banku, kde máte platební styk ČR-SR zcela zdarma stejně jako vedení účtu a všechny tuzemské transakce. Nejbližší pobočky se nacházejí v Opavě a Bruntále, ale účet lze otevřít přes internet z pohodlí domova (banka za Vámi s podpisem smlouvy pošle kurýra). Dále již svůj účet budete ovládat přes internetbanking, na pobočky chodit netřeba.

Ak jsem si vybrala Equa bank, Komentoval(a): Jana

16.8.2017 20:41:39

Kolik by stala platba na Slovensko pomocí elektronického bankovnictví ? A kolik platba přes pobočku - osobně z banky? Má vynikající recenze a vopřed děkuji.

RE: Equa bank - platba na Slovensko, Komentoval(a): Petr Jermář

19.8.2017 21:57:54
Dobrý den, SEPA platba na Slovensko přijde u Equa bank na 99 Kč nezávisle na způsobu zadání platby. Levnější je Air Bank (25 Kč) a Fio banka (0 Kč).

dotaz, Komentoval(a): marie zahradniková

17.9.2017 08:09:39
Dobrý den jakou banku vybrat v ČR delším pobytu v USA.aby bylo možnost jakoukoli manipulaci s ůčtem provádět ze zahraničí.Děkuji

Re:, Komentoval(a): Petr Jermář

3.10.2017 10:28:24

Dobrý den, dnes už téměř všechny banky umožňují plnou manipulaci s účtem online přes internetbanking (mimo zrušení účtu, které online nabízí jen Air Bank). Banku tak vybírejte hlavně podle poplatků a úroků. Doporučuji běžný účet od Equa bank, Air Bank či Fio banky.

, Komentoval(a): Míša

22.1.2021 12:28:13
Dobrý den, posílala jsem platbu do jiné banky skoncovkou 6210, vše správně ale nenapsala jsem před číslem 670100 a platba se odeslala, přijde i tak dané osobě peníze, nebo přijde někomu jinému, děkuji za odpověď snad mi rozumíte jak to myslím

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kde vyměnit neplatné koruny, eura, kuny nebo švýcarské franky? Jak dlouho je výměna možná?

26.5.2023 Banka

Třeba jste doma našli neplatné české bankovky, třeba máte schované kuny z předchozí dovolené, a víte, že už neplatí. Co s nimi? Vyhodit je jako bezcenné, nebo půjdou ještě vyměnit za platnou měnu? A kolik taková výměna stojí? Vše potřebné se dozvíte tady.

Nová banka v ČR: Partners Banka by mohla mít licenci již v létě

24.5.2023 Banka

Podle informací, které médiím sdělují zástupci Partners, by se mělo již dvouleté licenční řízení u ČNB brzy chýlit ke konci. Během letních prázdnin by nová banka společnosti Partners mohla spustit svou činnost. Půjde o banku cloudovou v čistě digitálním provedení. Nabídnout chce klientům zjednodušení finančního života, ale i nabídku z celého trhu (nejen z portfolia Partners).

Komerční banka - nové bankovnictví

10.5.2023 Banka

Popis tématu: lepší čistý design bankovnictví, vylepšení produktů, běžný účet + více tarifů - spíše obnova produktu a bankovnictví, hlavní je multiměnový účet, který je úplně nový, co je to multiměnový účet, bankomaty komerčky.

Bankovní produkty – účty a spoření

17.3.2023 Banka

K čemu slouží účet běžný a k čemu ten spořicí? Ke kterému z nich se váže online bankovnictví a platební karta? Jaký je rozdíl mezi debetní a platební kartou? Co je termínovaný vklad, jaká jsou jeho pravidla a čím se liší od vkladní knížky? Jaký účet dostanete ke stavebnímu spoření a k čemu se využívá účet jistotní? Jak je to s chráněným účtem proti exekuci, co umějí prémiové účty a co jsou účty devizové? Má smysl zakládat účet dětský nebo účet studentský? Spousta otázek, ale odpovíme na každou z nich.

Nepojištěné vklady ze Sberbank: kdy kraje a obce zase uvidí své peníze?

10.3.2023 Banka

Je tomu přibližně rok, co čeští klienti zahájili run na ruskou Sberbank, a tím její českou pobočku položili. Pojištěné vklady drobných střadatelů již byly vyplaceny. Čeká se na výplatu těch ostatních. Vysoké vklady měly u Sberbank především kraje a obce. Kdy se svých peněz dočkají a jaká bude výtěžnost z probíhajícího insolvenčního řízení Sberbank? Nadějí na brzké řešení je zájem dvou bank odkoupit zdravé úvěry. A těch měla Sberbank většinu. 

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena