Bankovní poradna

9.8.2017 Banka

Kam uložit peníze? Kde si půjčit? Která banka nabízí nejvýhodnější běžný účet? Co je to IBAN? Jak probíhá exekuce a insolvence? Portál Banky.cz provozuje bezplatnou finanční poradnu již od roku 2012. Na co se ptáte nejčastěji?

Zadat nový dotaz do poradny zdarma

Vy se ptáte, my odpovídáme. A to rychle, kvalitně a zcela zdarma. V pracovní dny garantujeme odpověď do 12 hod, o svátcích a víkendech do 24 hod. V praxi ovšem 99% dotazů vyřizujeme obratem v řádu hodin. Za posledních 5 let jsme vám zodpověděli více než 3700 dotazů. Níže uvádíme nejčastěji kladené otázky.

Omylem jsem zaslal platbu na chybný účet. Co s tím?

Pokud jsme si svou chybu uvědomili neprodleně po odeslání peněz (v řádu minut či hodin od zadání platby, nejpozději před půlnocí), platbu lze vystornovat přes internetbanking či osobně na pobočce. Po tomto termínu peníze opouštějí naši banku a skrz clearingové centrum ČNB míří do banky příjemce. Tento proces je nezvratný, platbu nelze nadále stornovat. Vyčkáme 4 pracovní dny, třeba jsme měli štěstí, cílový chybně zadaný účet neexistoval a peníze se samy vrátí zpět. Máme-li smůlu a peníze se nevrátí, kontaktujeme svou banku, která vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Pokud on peníze dobrovolně nevrátí, musíme ho žalovat pro bezdůvodné obohacení se. I proto při zadávání platby platí více než kdy jindy „dvakrát měř, jednou řež“. Získat peníze zpět z chybně zadaného účtu bývá komplikované (leč nikoliv nemožné).

Mám exekuci a potřebuji používat běžný účet, který mi nezablokuje exekutor.

bez-penez-1.jpg

Exekutor může nechat obstavit všechny účty u všech bank, i ty nově založené. Žádná banka nám nemůže poskytnout běžný účet, který by byl chráněn před exekutorem. Proto jsou bohužel lidé v exekucích tlačeni do hotovostního platebního styku, což je velmi nešťastné. Z placení nájemného a energií, stejně jako z inkasování nezabavitelné části mzdy, se stává noční můra. Hotovostní operace jsou nejen dražší (na Poště zaplatíme za složenku min. 30 Kč, bezhotovostní platba z účtu je zdarma), ale i rizikovější (možný překlep při vyplňování složenky, okradení kapsářem při přenášení větší hotovosti atd.). V Česku zoufale chybí právní institut tzv. chráněného účtu, který by lidem v exekucích umožňoval nadále používat bezhotovostní platební styk. V Parlamentu se o chráněných účtech již přes rok diskutuje.

Ze zahraničí mi posílají peníze. Kde zjistím IBAN svého účtu a co dalšího je třeba znát k provedení mezinárodní platby?

Pro mezinárodní platbu (včetně SEPA) je třeba znát IBAN (mezinárodní formát čísla účtu příjemce) a SWIFT/BIC kód banky příjemce. Většina bank zobrazuje IBAN v internetbankingu, vedle českého formátu čísla účtu. IBAN je taktéž možné odvodit z čísla účtu v IBAN kalkulátoru zde. Přehled SWIFT/BIC kódů tuzemských bank je k nalezení zde. Nejnižší poplatky za mezinárodní platební styk (SEPA/ostatní) mají Air Bank (25 Kč/100 Kč) a Fio banka (20 Kč/100 Kč). Samotný poplatek za příchozí SEPA platbu má nejvýhodnější Equa bank (9 Kč). 

Napálil mě podvodník při koupi zboží přes internet. Může mi banka vrátit peníze?

Klasický případ nepoctivců na internetových bazarech. Zaplatíme a nepřijde nám buď nic nebo dobře zabalená cihla. Banky nám platbu vrátit nemohou, neboť jim nepřísluší vyšetřování podvodů (nemohou někomu z účtu jen tak odebrat peníze, byť by to byl podvodník). Vždy je třeba se obrátit na Policii ČR a podvod nahlásit. Do 5 000 Kč se jedná o přestupek, nad 5 000 Kč jde vždy o trestný čin, viz náš článek Krádeže: Přestupek, trestný čin a ohodnocení škody. Proto je lepší pátrat po dalších obětech podvodníka a trestní oznámení podat společně. Orgány činné v trestním řízení pak mohou zablokovat účet podvodníka a případně činit další kroky. Nicméně ve většině případů bývá účet podvodníka založen na tzv. bílého koně (bezdomovec, nemajetný důchodce atd., který se ke spolupráci nechal přesvědčit pár stokorunami) a peníze si z účtu podvodník dávno vybral kartou přes bankomat. Vypátrání podvodníka je pak téměř nemožné. Proto je nejlepší možnou obranou nenakupovat na internetu od neprověřených prodejců. Aukční portály (eBay, Aukro) garantují v případě podvodu vrácení peněz a navíc zde vidíme historii prodejce.

Která banka nabízí nejvýhodnější běžný účet?

bankomat.jpg

Přijde na to, co od svého účtu očekáváme a jaké podmínky jsme ochotni plnit. Někdo platí často na Slovensko, jiný cestuje a k platební kartě potřebuje kvalitní pojištění, další upřednostní bezplatné výběry z bankomatů všech tuzemských bank. Jednomu nevadí plnit podmínku minimálního příjmu zasílaného na účet, druhý nemá problém s minimální útratou kartou a další nechce plnit žádné podmínky (přestože by třeba mohl), protože se nerad váže.

Pro většinu klientů je nejlepší volbou běžný účet od Equa bank, kde jsou všechny tuzemské transakce zdarma (včetně neomezených výběrů z bankomatů všech bank). V zahraničí jsou výběry z bankomatů za 9 Kč a banka má slušné kurzy. Samozřejmostí je embosovaná platební karta a přehledný internetbanking. To vše bez jakýchkoliv podmínek. Jedinou nevýhodou jsou ne nejlevnější odchozí zahraniční platby (SEPA 99 Kč, ostatní 299 Kč), což je částečně kompenzováno nejlevnějšími příchozími zahraničními platbami (SEPA 9 Kč, ostatní 29 Kč). Pro odchozí zahraniční platby lze doporučit Air Bank (25 Kč/100 Kč) či Fio Banku (20 Kč/100 Kč). Pro platební styk se Slovenskem je bezkonkurenční volbou Fio banka (bez poplatků). 

Kam uložit peníze?

Nižší statisíce korun je dobré směřovat na spořící účet bez výpovědní lhůty. Air Bank dává 1% do 350 000 Kč při platbě 5x kartou za měsíc, Equa bank nabízí 0,8% do 200 000 Kč při platbě 3x kartou za měsíc nebo příjmu zasílaném na běžný účet (min. 10 000 Kč). Nechce-li se nám plnit podmínky výše, je dobrou volnou ING Bank s 0,5% do 300 000 Kč.

Vyšší statisíce korun je vhodnější ukládat na termínované vklady. Z bank nabízí nejvíce J&T Banka (0,65-1,4%). Jinak tomuto produktovému segmentu dominují družstevní záložny s výrazně vyššími úroky (až 3%).

Pro pravidelné spoření může být zajímavé i stavební spoření (úrok 1%, státní příspěvek 2 000 Kč/rok, poplatky za sjednání a vedení produktu, nemožnost peníze vybrat 6 let). 

Kde a jak si půjčit peníze?

financni-rezerva-1.jpg

Banka je nejlepším možným místem pro půjčování peněz. Naopak se vyplatí vyhnout nebankovním společnostem, zejména menším neznámým firmám inzerujícím v denním tisku či na černém výlepu. Zde si koledujeme o skryté poplatky, extrémně vysoké úroky, resp. RPSN, či další nepříjemné triky schované v nepřehledných smluvních podmínkách.

Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!

Smysl mají především úvěry na investice (např. hypotéka na bydlení). Za nerozum lze naopak označit úvěry na spotřebu (půjčka na dovolenou, dárky či na novou televizi). Doporučuji naše články Půjčujeme si odpovědně a Půjčka – mám šanci ji získat? Půjčovat si peníze přes kontokorent či kreditní karty mimo bezúročné období je extrémně nákladné.

Finanční slovník

Hledáte vysvětlení konkrétního pojmu ze světa financí? Využijte naše slovníky níže!

Bankovní slovník

Slovník pojištění

Slovník osobních a rodinných financí

Anebo se jednoduše ptejte zde v poradně, jsme tu pro Vás :)

ANKETA k článku Bankovní poradna

Líbí se mi bezplatná bankovní poradna?

Počet odpovědí: 261

KOMENTÁŘE k článku Bankovní poradna

Přidejte nový komentář

Vzber banky v Krnově, Komentoval(a): Jana

15.8.2017 20:52:59
Jakou banku si mám vybrat v Krnově, kde je aj nejlacnejší platba do zahraničí - SK?

Banka v Krnově pro platby na Slovensko, Komentoval(a): Petr Jermář

16.8.2017 09:16:43
Dobrý den, volte Fio banku, kde máte platební styk ČR-SR zcela zdarma stejně jako vedení účtu a všechny tuzemské transakce. Nejbližší pobočky se nacházejí v Opavě a Bruntále, ale účet lze otevřít přes internet z pohodlí domova (banka za Vámi s podpisem smlouvy pošle kurýra). Dále již svůj účet budete ovládat přes internetbanking, na pobočky chodit netřeba.

Ak jsem si vybrala Equa bank, Komentoval(a): Jana

16.8.2017 20:41:39

Kolik by stala platba na Slovensko pomocí elektronického bankovnictví ? A kolik platba přes pobočku - osobně z banky? Má vynikající recenze a vopřed děkuji.

RE: Equa bank - platba na Slovensko, Komentoval(a): Petr Jermář

19.8.2017 21:57:54
Dobrý den, SEPA platba na Slovensko přijde u Equa bank na 99 Kč nezávisle na způsobu zadání platby. Levnější je Air Bank (25 Kč) a Fio banka (0 Kč).

dotaz, Komentoval(a): marie zahradniková

17.9.2017 08:09:39
Dobrý den jakou banku vybrat v ČR delším pobytu v USA.aby bylo možnost jakoukoli manipulaci s ůčtem provádět ze zahraničí.Děkuji

Re:, Komentoval(a): Petr Jermář

3.10.2017 10:28:24

Dobrý den, dnes už téměř všechny banky umožňují plnou manipulaci s účtem online přes internetbanking (mimo zrušení účtu, které online nabízí jen Air Bank). Banku tak vybírejte hlavně podle poplatků a úroků. Doporučuji běžný účet od Equa bank, Air Bank či Fio banky.

, Komentoval(a): Míša

22.1.2021 12:28:13
Dobrý den, posílala jsem platbu do jiné banky skoncovkou 6210, vše správně ale nenapsala jsem před číslem 670100 a platba se odeslala, přijde i tak dané osobě peníze, nebo přijde někomu jinému, děkuji za odpověď snad mi rozumíte jak to myslím

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Equa bank se v listopadu změní na Raiffeisenbank. Co čeká klienty?

26.9.2022 Banka

Nový název i kód banky. A zároveň víc bankomatů nebo možnost využívat bankovní identitu. Klienty Equa bank čeká od 14. listopadu mnoho změn. Právě tehdy totiž tento poskytovatel zmizí z bankovní mapy České republiky a nahradí ho Raiffeisenbank.

Expobank přešla pod Banku Creditas, zatím zůstává samostatnou bankou

23.9.2022 Banka

Banka Creditas se stala novým majitelem původně ruské banky Expobank CZ a.s. Pro klienty Expobank se tím však nic nemění - obě banky budou v následujících letech fungovat zcela samostatně, včetně garantovaného pojištění vkladů. Transakce má být dalším impulsem k růstu Expobank CZ na českém trhu, obě banky plánují těžit ze vzájemné synergie a zázemí silného, ryze českého vlastníka.

Bankovních poboček rychle ubývá. Lidé chtějí vše vyřešit on-line

5.6.2022 Banka

Zajít na pobočku banky? To láká stále méně klientů. Často raději  bankovní operace vyřeší on-line přes počítač nebo mobilní telefon. Proto banky postupně omezují počet míst, kam mohou lidé zajít osobně. Jen za loňský rok v České republice ubylo 85 poboček bank.

Česká spořitelna uhájila prvenství v počtu klientů, ČSOB v objemu peněz

9.5.2022 Banka

Zatímco jedna vede v počtu klientů, druhá se může pyšnit největším objemem spravovaných peněz. Řeč je o finanční skupině České spořitelny, která se loni starala o 4,5 milionu klientů. A také o skupině ČSOB, která ve stejném období spravovala 1,8 bilionu Kč. Obě společnosti tak uhájily prvenství z předchozího roku.

Výplata klientů Sberbank CZ – kdy peníze získáme a jaké produkty od jiných bank si vybrat?

6.3.2022 Banka


Bleskový konec fungování Sberbank na českém trhu za sebou nechává řadu otevřených otázek. Pojďme se podívat na podmínky výplaty pojištěných i nepojištěných vkladů, ale i na běžné účty, půjčky a hypotéky. Jaké jsou nejlepší banky a produkty jiných bank v Česku? Tento článek se vám vyplatí dočíst až do konce.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od