Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Stavební spoření

Stavební spoření


Definice Stavební spoření

státem dotovaný spořící produkt, sjednává se na 6 let, státní příspěvek činí 10% z našeho ročního vkladu (max. 2 000 Kč), jediné spoření na trhu zatížené vysokými poplatky (za sjednání a vedení produktu)Dotazy v poradně k Stavební spoření

S

#9166, Spoření pro děti, Akcie a investice, 4.3.2020

Dobrý den, chtěla bych spořit dětem (1 a 4 roky) na studium, bydlení atd. Můžu dávat 2 000 Kč měsíčně ale nejsem si jistá, jestli spořit přes stavební spoření, do fondu nebo do zlata. Každý mi nabízí něco jiného a já bych ráda znala názor někoho nestranného, děkuji.

Dobrý den,

nejprve je třeba si položit otázku, jaké riziko jste ochotna podstoupit a kolik času chcete investování věnovat. Nemáte ráda riziko, chcete mít své jisté a nechcete trávit svůj volný čas sledováním burz a jiných informací ze světa financí? Pak volte stavební spoření, měsíčně ukládejte přesně 1 700 Kč (ne méně, ne více) a dosáhnete na roční zhodnocení 3,5-4% (úrok 1% a státní podpora 2 000 Kč/rok). Výnos je garantován, riziko nulové (vklady na stavebním spoření jsou pojištěny proti krachu spořitelen), spoření založíte online z pohodlí domova či na pobočce za pár minut a nemáte s tím žádné další povinnosti (za 6 let Vám budou peníze vyplaceny na účet a rozhodnete se co s nimi dál).

Nevadí Vám riziko ztráty (jste připravena na možnou ztrátu i 100% investovaných peněz), máte ráda adrenalin a chcete svůj volný čas trávit sledováním burz a informací z finančního trhu, které jste schopna si správně vyhodnotit? Pak lze doporučit i investice - akcie, fondy, zlato, atd.

Pro měsíční úložku kolem 2 000 Kč bych určitě doporučil stavební spoření, protože podstupovat cokoliv komplikovanějšího se Vám vzhledem k investované částce nevyplatí. Určitě se vyhněte všem produktům, kde jsou vyžadovány vstupní poplatky. 

Poslední dobou se rozmáhají reklamy na investování do zlata, kde nejprve platíte vstupní poplatky, pak si spoříte na slitek a po dospoření Vám slitek pošlou. To je zcela nevhodné a nevýnosné, protože: 1) platíte vstupní poplatek 2) peníze které posíláte na "spoření na slitek" nejsou úročené 3) nabízené malé slitky jsou nevýhodné (špatně se prodávají, resp. je tam vysoká výkupní provize) 4) na slitky potřebuje trezor či bankovní schránku (jinak riskujete krádež) 5) po dospoření dostanete slitek zlata, ale za ten si chleba nekoupíte - slitek budete muset jednou směnit za peníze a výkupní ceny zlata jsou někde úplně jinde než ty prodejní (vysoké transakční náklady).

H

#9083, Investice a daň z příjmu, Daně, 26.2.2020

Dobrý den, prosím o radu. Rodiče jsou již v důchodu a asi před 4 měsíci investovali do nějakých majetkových fondů, které teď zrušili. V bance jim bylo řečeno, že musí podat daňové přiznání. Je to pravda? A ještě jedna otázka. Pokud ukončí stavební spoření po 11 letech, musí podávat daňové přiznání? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

výnosy ze stavebního spoření se daní u zdroje (banka již aplikovala 15% srážkovou daň). Naopak zdanění výnosů z investic řeší investor. Obecně příjmy z prodeje do 100 000 Kč ročně jsou od placení daní osvobozeny. 

JR

#8977, Stavební spoření, Spoření, 17.2.2020

Dobrý den, prosím o vysvětlení. V lednu 2014 jsem si jako 18 letá, založila stavební spoření (Modrá pyramida) s cílovou částkou 200 tis. V bance mi paní poradila, abych posílala 1 700 Kč měsíčně, tak jsem učinila a udělala si trvalý příkaz. Letos v lednu mi spoření skončilo, avšak s cílovou částkou necelých 137 000 Kč. Proč mám tedy všude uvedenou cílovou částku 200 tis.? Paní mi ještě nabídla, že mohu doposlat peníze (9tis. něco) za rok 2020 a dostanu státní podporu 2 000 Kč. Jak mám nyní, prosím, postupovat? Nyní jsem na rodičovské dovolené. Peníze nyní nutně nepotřebuji. Dále mám zřízený Conseq, kam posílám 1 000 Kč měsíčně. Moc Vám děkuji.

Dobrý den,

cílová částka uvádí číslo, kolik maximálně můžete naspořit (než Vám banka naúčtuje poplatek za navýšení cílové částky - 1% z navýšení). Pro dosažení nejvyššího zhodnocení se skutečně vyplatí měsíčně ukládat přesně 1 700 Kč (ne méně ani více). Nyní doporučuji následující:

1) vložte na stavební spoření jednorázově tolik, aby celkové vklady za rok 2020 činily 20 000 Kč (tím dosáhnete na max. státní podporu za rok 2020)

2) stavební spoření ukončete (výpovědní lhůta činí 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém jste výpověď podala) - peníze dostanete za 3 měsíce a státní podpora za rok 2020 Vám bude zaslána na jaře 2021

3) peníze uložte na spořící účet u Trinity Bank a přidejte tam ještě pár desítek tisíc korun, abyste dosáhla min. vkladu 250 000 Kč, od kterého je celý zůstatek na účtu úročen 1,88% 

4) v lednu 2021 si založte nové stavební spoření a ukládejte 1 700 Kč měsíčně (případně založte stavební spoření pro Vašeho potomka již letos)

Ohledně Conseq netuším, co zde máte za produkt (fondy - jaké?, doplňkové penzijní spoření?)

M

#8895, Stavební spoření pro děti, Spoření, 10.2.2020

Dobrý den, rád bych svému dítěti otevřel stavební spořeni na dobu 6 let a to s tím, že bych celou cílovou částku vložil na konto jednorázově po podpisu smlouvy. Jelikož ale nikdo neví, co nám život přinese, zajímalo by mne, zda může někdo (a z jakého důvodu) toto konto nějak zablokovat (případná exekuce, insolvence, nařízeni policie). Nebo je toto konto na mladistvou osobu nedotknutelné? Děkuji

Dobrý den,

vkládat celou částku na stavební spoření při založení se nevyplatí - každý měsíc vkládejte přesně 1 700 Kč a dosáhnete nejvyššího zhodnocení 3,5-4%. Zbytek peněz uložte na spořící účet s úrokem až 2,08%. Dětské produkty nejsou nedotknutelné. Pokud byste sem např. vložil peníze a následně vstoupil do insolvence či na Vás byla vyhlášena exekuce, mohlo by být vaše jednání vyhodnoceno jako odklánění peněz před věřiteli s patřičným postihem (zamítnutí oddlužení a zabavení peněz).

DD

#8877, Končí mi stavební spoření, mám vše vložit na nové?, Spoření, 7.2.2020

Dobrý den, blížím se k cílové částce stavebního spoření a bylo mi doporučeno, pokud peníze nepotřebuji všechny ihned, vložit rovnou celou částku (cca 100 000 Kč) na dalších 6 let stavebního spoření, s tím, že tedy budu mít nárok na státní podporu a budu si moci například více přispívat na penzijní připojištění. Co si o to myslíte? Nebylo by lepší vložit na termínovaný účet a spořit si znovu?

Dobrý den,

toto řešení je naprosto nevhodné, zbytečně byste na něm prodělala. Na stavební spoření (s úrokem 1%) ukládejte měsíčně přesně 1 700 Kč, čímž dosáhnete na max. státní podporu a zároveň minimálně znehodnotíte své vklady (úrok 1% je při dnešní 3% inflaci opravdu málo). Obyčejný spořící účet Vám dnes bez podmínek a poplatků nabídne 1,6%, termínované vklady s termínem na 2 roky např. 2,3% (tedy 2x více než nabízí stavební spoření s úvazkem na 6 let).

Články o Stavební spoření

Zájem o stavební spoření v Česku roste. Jen letos si ho chce zřídit 14% lidí

Zájem o stavební spoření v Česku roste. Jen letos si ho chce zřídit 14% lidí

18.3.2020, Spoření

…ch pět let. A letos přibydou další. Podle průzkumu Českomoravskéstavební spořitelny si chce „stavebko” zřídit 14% lidí. Předpokládaný zájem o stavební spoření je takpodstatně vyšší než v minulých letech. Například začátkem roku 2016 plánovalozřízení „stavebka” v nejbližších 12 měsící…

Stavební spořitelny odstartovaly rok akcemi, které si jindy nechávají na prosinec

Stavební spořitelny odstartovaly rok akcemi, které si jindy nechávají na prosinec

19.2.2020, Spoření

…adé i staršíPodobnou akci nabízí také Raiffeisen stavebníspořitelna. Poplatek za uzavření smlouvy odpustí všem novým klientům, kteří sizaloží stavební spoření s cílovou částkou 150 000 korun. V praxi tak ušetříte 1500 korun. Nabídka Raiffeisen stavební spořitelny přitomplatí až do ko…

Termínované vklady loni nevydělávaly. Jejich obliba přesto roste

Termínované vklady loni nevydělávaly. Jejich obliba přesto roste

14.2.2020, Spoření

…odnete využít služby družstevní záložny,můžete počítat s ještě lepší sazbou. Větší zhodnocení ze spořicích nástrojů v současnosti nabízípouze stavební spoření. Ovšem jen v případě, že získáte státní příspěvek. Ktomu musíte každý rok na „stavebko” poslat další peníze. A aby byl příspě…

Jaké peníze ukládat na spořicí účet? Dlouhodobé úspory rozhodně ne!

Jaké peníze ukládat na spořicí účet? Dlouhodobé úspory rozhodně ne!

7.2.2020, Spoření

…ůchod, základ na nové bydlení nebo jako spoření pro děti na jejich studia. Pro takové příležitosti je lepší využítnapříklad penzijní spoření, stavební spoření nebo termínovaný vklad. Spořicí účet: prostor pro krátkodobé úsporyJiná situace je u krátkodobých úspor. Tedy utakových, kde …

Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

Zájem o stavební spoření loni stoupl o 12%. A další růst má přijít letos

22.1.2020, Spoření

…do konce letošního roku přes 570 000 smluv o stavebním spoření. Spořitelnámnahrávají podmínky hypotékAnalytici předpokládají, že větší zájem ostavební spoření souvisí se zhoršením dostupnosti hypoték. Česká národní bankatotiž v uplynulých letech vydala několik pokynů, které zpřísnily…Rychlé odkazy

Banky v ČR