Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Ručitel

Ručitel


Definice Ručitel

Je osobou, která se zaváže splnit za dlužníka dluh, v případě ten jej sám nesplní. Pokud se tak skutečně nestane, ručitel je na výzvu věřitele povinen k zaplacení zajištěného dluhu. Ručiteli poté vzniká právo požadovat po původním dlužníku to, co za něj zaplatil, nicméně pokud dlužník nebyl schopný splnit původní dluh, je pravděpodobné, že nebude schopen nahradit ani ručiteli to, co za něj zaplatil.Dotazy v poradně k Ručitel

MM

#8886, Promlčení termínovaného vkladu, Spoření, 8.2.2020

Dobrý den p.Strasak, v lednu tohoto roku jsem se “nahodou” dovedela (mohu zaslat úplně informace o cele situaci), ze můj Termínovany Vklad v Eurech byl českou bankou zrušen (bez toho, ze by mě o tom informovali) a cely obnos byl přidán do výnosu banky.
 Jelikož nežijí v ČR a bankovní zkušenosti mám jen ze zahraničí, jsem velmi překvapena postupem i přístupem. V zahraničí mají “Dormant Accounts”, pokud na účtu není dlouhodobý pohyb, ale finance nejsou zábrany bankou.... i po 10letech. V těchto případech zákazník musí do banky a peníze se mu vyplatí. Postupovala banka správně?
Dekuji za vyřízení. M.

Dobrý den, termínovaný vklad vypisuje banka, tedy legálně může nastavit podmínky tak aby odpovídaly legislativě ČR a EU a je vždy jen na klientovi, jestli podmínky tohoto produktu přijme. Limitem například může být obecná promlčecí doba v obchodním styku, která dle Obchodního zákoníku činí 4 roky. Důležité bude, zda prostředky po vypršení TV mají být převedeny na nějaký váš účet, nebo je banka jen měla evidovat ve váš prospěch do promlčení?

Tedy v obecné rovině musím konstatovat, že je možné, že by banka po promlčení vkladu (4 roky po jeho splatnosti) odmítla vyplatit termínovaný vklad i úroky z něj. V takovém případě se můžete domáhat smíru přes ombudsmana příslušné banky, nebo můžete podat žalobu u soudu (není přitom vyloučeno, že konkrétní situaci posoudí v kontextu jiného zákona, nebo morálního práva).

Tzv. "spící účty", to může být jiná kapitola - pokud (např. běžný) účet existuje bez data splatnosti, není promlčení tohoto závazku banky časově omezeno, resp. závazky se pak promlčují až po opakovaných pokusech banky vyhledat majitele - tak jako jsme se o tom například zmínili u České spořitelny a jejich vkladních knížkách na doručitele (viz. flash-news). Ovšem rozumná banka i zde volí postup, kde příslušné prostředky věnuje na charitu, nikoliv zabaví, jak výše uvádíte.
I bez znalosti detailů vaší kauzy se zdá, že to bude k řešení pro právníky. Přeji vám hodně úspěchů.

RP

#8794, Prodej nemovitosti, Reality, 1.2.2020

Je kupující a prodejce nemovitosti. Já jsem v podpisu jako ručitel (odevzdávam daň z nemovitosti). S majitelem nežiji ale mám smlouvu nájemní. Bez mého vědomí nemůžou (či můžou?) prodat dům aniž by se mě optali jaké mám požadavky? Když nepodepíši, je obchod neplatný a aniž bych bez jejich vědomí sepsala do smlouvy daný čas či odmítnutí na rozmyšlenou či jak můžu vyhrát nad jejich obchod s nemovitostí? Když na poslední chvíli před podpisem si rozmyslím že nesouhlasím?

Dobrý den,

majitel nemovitosti může se svým majetkem volně nakládat (mimo omezení zapsaná jako věcná břemena v katastru), může nemovitost prodat bez souhlasu nájemníků (nájemní smlouva pak automaticky přechází na nového majitele). Není mi jasné, proč byste jako nájemník měla být účastníkem kupní smlouvy či platit daně z nemovitosti.

L

#8714, Hypotéka bez vlastních úspor, Hypoteční poradna, 25.1.2020

Dobry den, za jakych okolnosti se da ziskat pujcka/hypoteka na dum, kdyz nemam zadne uspory. Zadna insolvence ani dluhy, staly prijem na dobu neurcitou a dva rucitele se stalym prijmem tez na dobu neurcitou (vsichni jiz po trimesicni lhute). Je mozne zazadat o hypoteku na dum s cenou kolem 2,5 mil. Kc a za predpokladu, ze by bylo uznano 70% kupni ceny, pozadat i o normalni pujcku ve vysi zbyle castky potrebne k zaplaceni celeho objektu? Splatky neresim, na tech by se podileli tri lide s prijmem (cca) 20 000 Kc, 30 000 Kc a 15 000 Kc s dolozitelnym prijmem. Jaka je nejjednodusi cesta k jednorazovemu zaplaceni celeho objektu? Dekuji

Dobrý den,

banky Vám nemohou půjčit více než 80-90% z hodnoty kupované nemovitosti, tedy je třeba mít našetřeno 10-20% z kupní ceny (nebo ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí). Jiné cesty není, určitě si nelze těchto 10-20% půjčit separátně v jiné bance.

E

#8334, Penále za nenačerpanou hypotéku, Hypoteční poradna, 20.12.2019

Syn žádal o hypotéku, ručila mu tchyně s bývalým manželem. Dům vlastní na půl. Syn podepsal převzetí, ale potom se přišlo na to, že to nepodepíše nová manželka tchána. Před podepsáním o tom nebyl informován, že je to potřeba, prý nový zákon. A bez podpisu nic nedostane. Ale hrozí mu zaplatit až 350 tisic penále. Je to vůbec možné?

Dobrý den,

banky účtují penále až 5% z nevyčerpané části hypotéky, tedy pokud si syn sjednal úvěr např. na 5 mil. Kč který nakonec nečerpal, může po něm banka chtít uhradit až 250 000 Kč. Při sjednání úvěru byly bankou stanoveny podmínky čerpání - např. podpis ručitelského závazku. Pokud synovi jeho ručitel (manželka tchána) odmítá nyní tento závazek podepsat, nejde o chybu banky (ta své podmínky stanovila a syn je nedodržel). Upřímně se není čemu divit, já bych také ručitelský závazek nikomu nepodepsal.

JM

#8273, Staré akcie z kuponové privatizace, Akcie a investice, 13.12.2019

Dobrý den, našla jsem založenou akcii Vojenské stavby - Invest na doručitele v hodnotě 1 000 Kč vydanou 21.6. 1994. Má ještě tato akcie hodnotu? Když ano, kde ji mohu vyměnit za hotovost ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tato firma je v likvidaci, akcie má nulovou hodnotu. 

Články o Ručitel

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

5.11.2019, Daně

…vají, že poplatníkem daně jeprodávající, ale není tomu tak. To platilo do roku 2015, kdy hradil tuto daňprodávající, přičemž kupující byl v pozici ručitele za tuto daň. Výšedaně z nabytíVýše daně u nákupu činí 4 % z cenynemovitosti. Někteří realitní makléři uvádí ve svých inzerátech cenu, ve…

Co by měl průměrný spotřebitel vědět o půjčkách?

Co by měl průměrný spotřebitel vědět o půjčkách?

23.11.2018, Komerční sdělení

…emůže zaručit i jiná osoba. Může se jednat o partnera nebo někoho z rodiny. Provás z toho plynou výhody stejně jako při ručení majetkem, avšak pro ručitele jetu určité riziko. Pokud půjčku nebudete schopni splácet, bude ji muset splácetručitel. Předčasné splaceníPředčasnésplacení půjčky je vě…

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

22.5.2018, Reality

…ncování pro bytovádružstva a SVJ má oproti úvěrům pro fyzické osoby mnoho výhod: bez zástavy nemovitosti (členové družstvači SVJ pouze podepisují ručitelský závazek) některé banky a stavební spořitelny nepožadujívedení běžného účtu u nich (účet si tak můžeme ponechat u své stávající banky) m…

Nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky

Nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky

18.5.2017, Půjčka

…ů (s velmi limitovaným úvěrovýmrámcem max. 5-20 000 Kč), na regulérní půjčku student dosáhne jen při plnémpracovním úvazku na dobu neurčitou nebo sručitelským závazkem rodičů. SeniořiDůchody a jiné trvale nárokové sociální dávky bankyzahrnují do pravidelného měsíčního příjmu, takže většina dů…

Finanční manuál pro seniory

Finanční manuál pro seniory

22.3.2017, Osobní a rodinné finance

…otních zkušeností na to, abychom se půjčkám vyhýbali obloukem. Půjčovat si na spotřebu (nová televize, dovolená, dárky pro vnoučata) je špatné. Ručitel/zástavy:Za žádných okolností nedělat nikomu ručitele či dávat svůj byt/dům do zástavy. Banky mají přebytek peněz, půjčí velmi ochotně každ…Rychlé odkazy

Banky v ČR