Slovník osobních a rodinných financí


Definice Ručitel

Je osobou, která se zaváže splnit za dlužníka dluh, v případě ten jej sám nesplní. Pokud se tak skutečně nestane, ručitel je na výzvu věřitele povinen k zaplacení zajištěného dluhu. Ručiteli poté vzniká právo požadovat po původním dlužníku to, co za něj zaplatil, nicméně pokud dlužník nebyl schopný splnit původní dluh, je pravděpodobné, že nebude schopen nahradit ani ručiteli to, co za něj zaplatil.Dotazy v poradně k

L

#15945, Jak vybrat peníze z vkladní knížky?, Spoření, 25.11.2021

Dobrý den, potřeboval bych prosím radu. Můj dobrý známý již nějakou dobu řeší tuhle situaci. Někdy v letech 1994-1995 vyhrál ve společnosti Sazka velký obnos. Problém byl v tom, že zrovna v době kdy to vyhrál byl hospitalizován v léčebně. Problém s alkoholem. Peníze tedy nechal uložit na vkladní knížku u České Spořitelny. Bohužel po pár letech vyhořel a veškerá dokumentace ke knížce byla pryč. Jednal s Českou Spořitelnou, která mu cituji řekla: Ano vkladní knížku tady máte, ale potřebujeme její číslo. On ho už samozřejmě nemá. Jak tohle řešit, aby peníze dostal zpět? Děkuji za odpověď, s pozdravem.

Dobrý den,

pokud kamarád peníze uložil na vkladní knížku na jméno, stačí předložit OP (není třeba znát číslo knížky). Naopak pokud šlo o anonymní vkladní knížku na doručitele (které byly mimochodem zrušeny a lhůta pro vybrání peněz dávno uplynula), bez knížky peníze vybrat nepůjde.

M

#15898, Insolvence, Exekuce a insolvence, 16.11.2021

Dobrý den, čtu zde dotazy ohledně insolvence, tak se také přidám. Před 5 lety jsem začala ručit mamince v insolvenci a podepsala, že budu měsíčně přispívat na insolvenci 3 600 Kč. Ručitele začala dělat i maminky kamarádka, která se upsala na 5 300 Kč měsíčně, že bude přispívat, ale nepřispívala. Kamarádce přišlo teď, že má uhradit částku 318 000 Kč do 10 dnů. Maminka se dostala do dalších nepříjemných potíží a já jsem si musela na maminky finanční potíže napůjčovat, a tudíž jsem jí také přestala na dluh přispívat a začala platit půjčky. Maminka to platila asi 2 roky. Chci se zeptat, jak to teď bude, jestli po mně budou vyžadovat částku, ke které jsem se upsala, jako to teď vyžadují po její kamarádce. Je divné, že jí přišel dopis a mně vůbec nic. Když by se mi ozvali a já bych tuto částku uhradila (3 600 Kč x 60 měsíců), bylo by to pro mě tímto vyřešeno? Nemohli by po mně vyžadovat další finance? Mockrát děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Dobrý den,

dar vymáhat nelze a dárce jej může kdykoliv odvolat. V takovém případě je ale velmi vhodné informovat ins. správce, aby měl správná očekávání ohledně budoucích příjmů dlužníka. Pomáhat rodičům je jistě hezká věc, ale všechno má své meze. Maminka zbankrotovala a Vy jste ji pomáhala měsíčně částkou 3 600 Kč. Pokud maminka znovu zbankrotovala ještě před dokončením prvního bankrotu a Vy jste si musela na své jméno vzít další půjčky, už je to z mého pohledu kontraproduktivní (nevýchovné). Takto se maminka nikdy nenaučí hospodařit a Vám zničí život. 

MS

#15771, Jak se mohu vyvázat z hypotéky?, Hypoteční poradna, 3.11.2021

Dobrý den, mám dotaz ohledně spoluručitele na hypotéku. Má nynější manželka přede mnou měla vztah, kde je ručitelkou hypotéky svého bývalého přítele. Chci se zeptat co je zapotřebí, aby dále ručitelem nebyla. Problém je takový, že bývalý přítel s námi vůbec nekomunikuje. Chceme se této zátěže zbavit a nevíme jak. Děkuji.

Dobrý den,

bez souhlasu expartnera vaší manželky a banky nelze vaši manželku z hypotéky vyvázat. Doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.

ET

#15581, Insolvence, Exekuce a insolvence, 13.10.2021

Dobrý den, mohu zasílat peníze ins. správci i z nezabaviteného minima navíc? Bez ručitele? Jsem na nemocenské ale mohu splácet i víc. Chtěla bych mít ukončení insolvence již po třech letech. Snažím se zaplatit alespoň tech 60%. Nevím, jak to bude s mým zdravím.

Dobrý den,

ano, nad rámec povinných splátek můžete provádět i mimořádné splátky z nezabavitelného minima. Podaří-li se Vám během 3 let splatit min. 60% přihlášených pohledávek, skoční insolvence dříve. 

P

#15521, Kamarád mi ručí za půjčku a já jdu do insolvence, Půjčka, 7.10.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, s manželem jsme v insolvenci. Máme konsolidaci u jedné banky, kde je napsaný náš kamarád jako ručitel nebo spoludlužník. Mohlo by se stát, že banka bude chtít splatit úvěr od kamaráda? Nebyli jsme v exekuci. Popřípadě, kdyby chtěla splatit, požadovala by již stanovené splátky nebo hned celý dluh? Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

vstupem do insolvence jste porušili smluvní podmínky a banka může úvěr kdykoliv zesplatnit (požadovat navrácení celé částky). Banka může dluh vymáhat po ručiteli/spoludlužníkovi a pravděpodobně tak učiní, neboť po Vás v insolvenci nic vymáhat nemůže (může si pouze přihlásit pohledávku do ins. řízení, která by velmi pravděpodobně nebyla uspokojena na 100%). 

Články o

Manželská půjčka

3.9.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

…onu. Mnohonebankovních společností jde s částkou ještě výš, případně mnohem dříve zahrnoudo úvěru i nemovitosti, aby se mohli vyhnout požadavku na ručitele v podoběmanžela/partnera. Souhlas manžela je například u Moneta MoneyBank vyžadován u úvěrů nad 500 tisíc korun.Bez něj tu žadatel, kter…

Půjčka bez dokládání příjmu

8.8.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

…mohou půjčit od banky, anižby měli pravidelné příjmy ze zaměstnání. Stačí brigáda, případně spolužadatel vpodobě rodiče, zákonného zástupce. Anebo ručitel. Studentům bývají nabízeny jakpůjčky na studium, které se splácejí pomaleji, s důrazem na splátky až po škole(v zaměstnání), tak třeba jen…

Půjčka pro studenty – je něco jinak, když žadateli nebylo ještě ani 21?

18.6.2021, Půjčka, Autor: Lenka Rutteová

…a úroky. S tím je nutno počítat předem a předem mít zajištěnudostatečnou brigádu – bance stačí DPP, nastoupit mohou i rodiče (nebo jináosoba) coby ručitelé. Co se dokládání příjmů týká, jsou tu vlastnědvě situace: microGaudeamus je studentskou půjčkou bez příjmu, nabídne až 30000 Kč bez prok…

Úvěry ze stavebního spoření hlásí rekordně nízké úroky. Klesly pod 1,9 %

1.3.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

…ba říct, že Česká národní bankasleduje zajištěné úvěry ze stavebního spoření. Tedy půjčky, u kterých dáte dozástavy nemovitost nebo u kterých máte ručitele. Průměrná úroková sazba těchto úvěrů tak klesladokonce ještě níž než u hypoték. U nich se podle centrální banky průměrný úrokloni zastavi…

Hypotéka pro cizince: co potřebujete, abyste na ni dosáhli

10.11.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

…čitou(ideálně v České republice), dostatečné příjmy a úspory. Výhodou také je, pokud máte v Česku příbuzné.Nebo když máte českého spolužadatele či ručitele. I když ale některou z těchto podmíneknesplníte, neznamená to, že na půjčku nedosáhnete. Jak už jsme zmínili, bankyposuzují jednotlivé žá…