Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Ručitel

Ručitel


Definice Ručitel

Je osobou, která se zaváže splnit za dlužníka dluh, v případě ten jej sám nesplní. Pokud se tak skutečně nestane, ručitel je na výzvu věřitele povinen k zaplacení zajištěného dluhu. Ručiteli poté vzniká právo požadovat po původním dlužníku to, co za něj zaplatil, nicméně pokud dlužník nebyl schopný splnit původní dluh, je pravděpodobné, že nebude schopen nahradit ani ručiteli to, co za něj zaplatil.Dotazy v poradně k Ručitel

EB

#11243, Exekuce na již uhrazený dluh?, Exekuce a insolvence, 16.9.2020

Dobrý den, syn dlužil stavební spořitelně za úvěr (asi 600 000 Kč), měl dva ručitele, jeden ručitel začal splácet ze svojí insolvence dluh, a to od 9.1.2015, pak oslovila stavební spořitelna nás (rodiče) jako dalšího ručitele, aby dostala celou částku splátky. My jsme tedy složili spořitelně na účet jednorázově na účet 300 000 Kč (březen 2016), z insolvence měli již od ručitele 240 000 Kč, pak teprve po složení 300 000 Kč nám dali splátkový kalendář na 6 000 Kč měsíčně, kalendář se dodržoval, protože bylo napsáno, že jen po jednom vynechání platby nastoupí exekuční titul, ale to se nestalo, protože vše bylo předčasně splaceno v 11/2019. Přesto syn má na výpisu z exekucí asi 550 000 Kč. Tento příkaz byl však vydán až 2.3.2017, tedy více než po dvou letech od začátku splácení úvěru stavební spořitelně. Od toho jsou přece ručitelé, aby byl po nich vymáhán dlužný úvěr a pak by přece byla další věc to po dlužníkovi vymáhat ale syn dal vůči nám i dalšímu dlužníku vše do pořádku, peníze nám vrátil, tak nevím, proč je na něj exekuce a ještě v takové výši. Děkuji za jakoukoliv informaci. Syn totiž nastoupil do nové práce a to by mu pracovní poměr dost zkomplikovalo.

Dobrý den,

byl-li dluh plně uhrazen (včetně penále a úroků) a věřitel ho nyní znovu vymáhá exekučně, jedná se pravděpodobně o administrativní pochybení na straně věřitele. Informujte stavební spořitelnu, že dluh již byl uhrazen. Nestáhne-li spořitelna exekuci a Vy jste přesvědčeni, že dluh byl v plné výši uhrazen, braňte se soudní cestou. 

S

#11217, Získám hypotéku?, Hypoteční poradna, 13.9.2020

Dobry den, mam uver na 350 000 Kc se splatkou 6 000 Kc a chci se zeptat - dostanu hypoteku na dum? Cena domu je 1,2 mil. Kc a muj mesicni prijem je 18 000 Kc a mam i rucitele s prijmem.

Dobrý den,

sám byste hypotéku určitě nezískal, neboť po odečtení splátek současných úvěrů (6 000 Kč) Vám na živobytí zůstává pouze 12 000 Kč, ze kterých byste těžko platil dalších min. 4 400 Kč za hypotéku 1,2 mil. Kč na 30 let. Budete tak potřebovat spolužadatele o hypotéku, který by si ale měl toto spolužadatelství dobře rozmyslet. Když se on upíše pod vaši hypotéku, sám pak nemusí získat další pro sebe. Máte-li partnerku či manželku, požádejte o hypotéku společně. 

P

#10714, Účastník úvěrové smlouvy, Hypoteční poradna, 17.7.2020

Dobrý den, přítelkyně po mně chce, abych se stal ručitelem. Nechtějí jí prodloužit dobu čerpání hypotéky. Já s tím problém nemám. Ale mám jednu půjčku 120 000 Kč, kterou pravidelně splácím. Hypotéku má přítelkyně na 2 mil. Kč a 1 mil. Kč už má vyčerpaný. Bohužel když sem cca před 5 měsíci žádal já sám online o úvěr, byl mi zamítnut, že v poslední době mi bylo zamítnuto již více úvěrů . Nevím proč. Nikdo se se mnou nebavil. Splácím jen tu jednu půjčku bez problému. Myslíte že jako ručitele mě banka schválí Děkuji moc.

Dobrý den,

pokud Vám banky v nedávné době jiné žádosti o půjčky zamítly, pak Vás pravděpodobně nebudou akceptovat jako spoludlužníka u hypotéky.

Přistoupit takto k cizí hypotéce je poměrně závažné rozhodnutí s mnoha důsledky (pokud by Vaše přítelkyně přestala splácet, musel byste úvěr doplatit Vy, banka Vás z hypotéky nevyváže ani v případě rozchodu, atd.). 

PJ

#10702, Hypotéka a rozchod, Hypoteční poradna, 16.7.2020

Dobrý den, mám zaplaceno 60% hypotéky na byt, splátky posílám ze svého účtu. Přítelkyně je na hypotéce vedená jako ručitel a na KÚ jako spoluvlastník 1/2. Nyní se chce odstěhovat a chce abych ji zaplatil 1/2 odhadní ceny bytu. Má na to právo, když je byt do splacení hypotéky banky? Mám požádat banku o nové zpracování hypotéky a změnu ručitele? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vaše přítelkyně na toto právo nemá, nehledě na rozchod je nadále majitelem 50% nemovitosti a účastníkem úvěrové smlouvy. Je pouze na vás, jak se spolu domluvíte. Zatímco u spoluvlastnictví je možné požádat soud o vypořádání (soud by pak vyzval majitele k dohodě nebo nařídil prodej nemovitosti), účastníkem úvěrové smlouvy zůstáváte oba a vyvázání je možné jen za souhlasu banky.

B

#10652, Hypotéka a negativní úvěrová historie, Hypoteční poradna, 8.7.2020

Dobry den, muj syn rucil znamemu na hypoteku, ktery ji ale prestal platit. Muj syn zbytek doplatil. Ted si chce vzit sam pujcku u banky, ale banka mu ji nechce dat z duvodu, ze byl rucitel neplatice a musi 4 roky cekat. Je to mozne nebo to ma jiny duvod?

Dobrý den,

u hypoték se v pravém slova smyslu nejedná o ručitele ale přímo o účastníka úvěrové smlouvy, který má stejné povinnosti jako ostatní účastníci úvěrové smlouvy (musí si hlídat, zda úvěr je řádně a včas splácen, atd.). Proto nesplácení známého negativně ovlivnilo i Vašeho syna (v očích bank jsou si účastníci úvěrových smluv rovni).

Články o Ručitel

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

5.11.2019, Daně

…vají, že poplatníkem daně jeprodávající, ale není tomu tak. To platilo do roku 2015, kdy hradil tuto daňprodávající, přičemž kupující byl v pozici ručitele za tuto daň. Výšedaně z nabytíVýše daně u nákupu činí 4 % z cenynemovitosti. Někteří realitní makléři uvádí ve svých inzerátech cenu, ve…

Co by měl průměrný spotřebitel vědět o půjčkách?

Co by měl průměrný spotřebitel vědět o půjčkách?

23.11.2018, Komerční sdělení

…emůže zaručit i jiná osoba. Může se jednat o partnera nebo někoho z rodiny. Provás z toho plynou výhody stejně jako při ručení majetkem, avšak pro ručitele jetu určité riziko. Pokud půjčku nebudete schopni splácet, bude ji muset splácetručitel. Předčasné splaceníPředčasnésplacení půjčky je vě…

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

22.5.2018, Reality

…ncování pro bytovádružstva a SVJ má oproti úvěrům pro fyzické osoby mnoho výhod: bez zástavy nemovitosti (členové družstvači SVJ pouze podepisují ručitelský závazek) některé banky a stavební spořitelny nepožadujívedení běžného účtu u nich (účet si tak můžeme ponechat u své stávající banky) m…

Nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky

Nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky

18.5.2017, Půjčka

… příjmů (s limitovaným úvěrovýmrámcem max. 5-20 000 Kč), na regulérní půjčku student dosáhne jen při plnémpracovním úvazku na dobu neurčitou nebo sručitelským závazkem rodičů. SeniořiDůchody a jiné trvale nárokové sociální dávky bankyzahrnují do pravidelného měsíčního příjmu, takže většina dů…

Finanční manuál pro seniory

Finanční manuál pro seniory

22.3.2017, Osobní a rodinné finance

…otních zkušeností na to, abychom se půjčkám vyhýbali obloukem. Půjčovat si na spotřebu (nová televize, dovolená, dárky pro vnoučata) je špatné. Ručitel/zástavy:Za žádných okolností nedělat nikomu ručitele či dávat svůj byt/dům do zástavy. Banky mají přebytek peněz, půjčí velmi ochotně každ…Banky v ČR