Banky.cz Banky.cz Slovník osobních a rodinných financí Ručitel

Ručitel


Definice Ručitel

Je osobou, která se zaváže splnit za dlužníka dluh, v případě ten jej sám nesplní. Pokud se tak skutečně nestane, ručitel je na výzvu věřitele povinen k zaplacení zajištěného dluhu. Ručiteli poté vzniká právo požadovat po původním dlužníku to, co za něj zaplatil, nicméně pokud dlužník nebyl schopný splnit původní dluh, je pravděpodobné, že nebude schopen nahradit ani ručiteli to, co za něj zaplatil.Dotazy v poradně k Ručitel

M

#8218, Výběr z vkladní knížky, Spoření, 5.12.2019

Dobrý den, bylo možno před 15 ti lety, když měli rodiče údajně založenou obyčejnou vkladní knížku na své jméno, aby mohl někdo např. dcera bez plné moci bez jejich občanského průkazu atd. dojít do spořitelny a z této jejich knížky peníze vybrat? Moc děkuji za doplnění informace.

Dobrý den,

před rokem 2002 bylo možné mít anonymní vkladní knížku (tzv. na doručitele či na heslo). Banka pak peníze vyplatila komukoliv, kdo knížku předložil či znal heslo.

MR

#8210, Rychlejší oddlužení, Exekuce a insolvence, 5.12.2019

Pokračování dotazu č. 8196: Děkuji za odpověď. Když tedy splatím 140 000 Kč za 3 roky a měla bych ručitele (otce), který by měsíčně platil 1 500 Kč, tak bych mohla tedy mít insolvenci na 3 roky? To bych zaplatila víc jak 60% dluhu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud byste s otcem uzavřela darovací smlouvu na 1 500 Kč měsíčně a celkově tak splatila min. 60% za 3 roky, byla byste oddlužena rychleji.

SM

#8189, Americká hypotéka se záznamem v registrech, Hypoteční poradna, 3.12.2019

Dobrý den, jsme s partnerem ve svízelné finanční situaci. Potřebovali bychom formou jedné velké půjčky konsolidovat dosavadní závazky a tím rapidně snížit naše výdaje. Bohužel přítel se díky mladistvé nerozvážnosti dostal do registru Solus (závazek vůči bance už je splacený) a já díky nevčasnému splácení svých půjček jsem v registru NRKI/BRKI. Chtěla bych se tímto optat, jaká je šance, že jeden z nás (buď přítel nebo já) bychom dostali od nějaké banky půjčku s ručitelem nebo zástavou nemovitosti třetí osoby? Děkuji moc za zpětnou odpověď a radu.

Dobrý den,

jak staré jsou vaše prohřešky? Banky obecně nepřihlížejí k záznamům starším 4-5 let - pak by s půjčkou, konsolidací nebo americkou hypotékou (neúčelový úvěr se zástavou nemovitosti) nebyl problém. V opačném případě banky neposkytnou úvěr vůbec nebo pouze s výraznou úrokovou přirážkou.

JW

#8170, AML a identifikace klienta, Banka, 29.11.2019

Pokračování dotazu č. 8166: Dobrý den ještě jednou, bohužel jste jen zopakoval svoje předchozí tvrzení, ale neodpověděl. Na základě jakého zákona má banka právo vyžadovat a hlavně skladovat kopii mých dokladů? To, co píšete jen říká, že buď nebudu mít v 21. století účet, nebo se musím smířit s tím, že můj občanský průkaz může kdodoli kdykoli zneužít. Není zároveň pravda, že všechny banky takto postupují, případ s Monetou nedává smysl, protože ta chce naprosto totéž, co ING. Diskriminace klienta na základě libovůle též není oprávněná čistě na základě toho, že neexistuje právní nárok na to, aby služba byla nabídnuta.

Dobrý den,

povinnost identifikovat klienta bankám ukládá zákon proti praní špinavých peněz a financování terorismu (tzv. AML legislativa). Zatímco dříve bylo např. možné nechat si zřídit anonymní vkladní knížku (na doručitele, na heslo), dnes (Vašimi slovy ve 21. století) to možné díky AML legislativě skutečně není. Buď se tedy smíříte s kopií OP, nebo zkrátka účet mít nebudete.

Moneta Money Bank při zřízení účtu na dálku přes mobilní aplikaci skutečně foto vyžaduje. Při zřízení účtu na pobočce bude opět třeba kopie OP. 

Banky Vás nediskriminují, pouze po Vás vyžadují dodržování platné legislativy. Pokud s tímto nesouhlasíte, účet Vám být zřízen nemůže. 

DS

#7724, Přístup k účtu, Běžný účet, 14.10.2019

Dobrý den, jsem ručitelem účtu, který má u ČS moje dcera. Neustále hradím nějaké nedoplatky, protože vždy přijde až druhá upomínka mně a dcera žádnou upomínku nedostane, přestože už byla i ve spořitelně uvést novou korespondenční adresu. Pokud se ptám telefonicky na údaje o účtu, je mi sděleno, že nemám nárok, protože nejsem majitel. Je možné abych jako ručitel dostala výpis o stavu účtu a zaplacených položkách? Za jakých je to podmínek a na jakou adresu mám adresovat žádost? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ručit můžete za úvěr (hypotéka, půjčka), ale ne za běžný účet. Možná jste spíše disponentem (máte k účtu přístup a můžete s účtem nakládat dle sjednaných dispozic). Doporučuji, abyste s dcerou obě společně navštívily nejbližší pobočku ČS a tam si vše nastavili dle vašich přání. 

Články o Ručitel

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

5.11.2019, Daně

…vají, že poplatníkem daně jeprodávající, ale není tomu tak. To platilo do roku 2015, kdy hradil tuto daňprodávající, přičemž kupující byl v pozici ručitele za tuto daň. Výšedaně z nabytíVýše daně u nákupu činí 4 % z cenynemovitosti. Někteří realitní makléři uvádí ve svých inzerátech cenu, ve…

Co by měl průměrný spotřebitel vědět o půjčkách?

Co by měl průměrný spotřebitel vědět o půjčkách?

23.11.2018, Komerční sdělení

…emůže zaručit i jiná osoba. Může se jednat o partnera nebo někoho z rodiny. Provás z toho plynou výhody stejně jako při ručení majetkem, avšak pro ručitele jetu určité riziko. Pokud půjčku nebudete schopni splácet, bude ji muset splácetručitel. Předčasné splaceníPředčasnésplacení půjčky je vě…

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

Úvěry pro bytová družstva a SVJ

22.5.2018, Reality

…ncování pro bytovádružstva a SVJ má oproti úvěrům pro fyzické osoby mnoho výhod: bez zástavy nemovitosti (členové družstvači SVJ pouze podepisují ručitelský závazek) některé banky a stavební spořitelny nepožadujívedení běžného účtu u nich (účet si tak můžeme ponechat u své stávající banky) m…

Nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky

Nejčastější důvody pro zamítnutí půjčky

18.5.2017, Půjčka

…ů (s velmi limitovaným úvěrovýmrámcem max. 5-20 000 Kč), na regulérní půjčku student dosáhne jen při plnémpracovním úvazku na dobu neurčitou nebo sručitelským závazkem rodičů. SeniořiDůchody a jiné trvale nárokové sociální dávky bankyzahrnují do pravidelného měsíčního příjmu, takže většina dů…

Finanční manuál pro seniory

Finanční manuál pro seniory

22.3.2017, Osobní a rodinné finance

…otních zkušeností na to, abychom se půjčkám vyhýbali obloukem. Půjčovat si na spotřebu (nová televize, dovolená, dárky pro vnoučata) je špatné. Ručitel/zástavy:Za žádných okolností nedělat nikomu ručitele či dávat svůj byt/dům do zástavy. Banky mají přebytek peněz, půjčí velmi ochotně každ…Rychlé odkazy

Banky v ČR