Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Užitná plocha

Užitná plocha

Definice Užitná plocha

Užitná plocha představuje plochu, jakou může osoba v bytě či domě skutečně užívat. Vypočte se jako součet ploch místností, které nezahrnují konstrukční prvky jako sloupy nebo komíny a dále např. plochy zaplněné topnými nebo klimatizačními tělesy. Někdy se rozlišuje pojem celková užitná plocha zahrnující balkony a lodžie a vnitřní užitná plocha, která jejich plochu nezapočítává.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Užitná plocha

HHL

#11832, Hypotéka, pronájem a daň z příjmu, Hypoteční poradna, 18.11.2020

Dobrý den, mám hypotéku na barák ve kterém bydlím a zároveň ho pronajímám. V daňovém přiznání jsem využil odečtu úroků z hypotéky. Úřednice z FÚ mi ale sdělila, že si mohu odečíst pouze pouze část úroků - musím si tedy zjistit poměr m2 mezi vlastním bydlením a pronajatých prostor. Tady nastává problém. Chtěl bych samozřejmě, aby byl poměr mezi vlastním bydlením a pronajatých prostor co největší, tedy abych mohl co největší část úroků odečíst z daní. Nejsem si ale jist, co mohu použít, aby to bylo legislativně správně - zastavěná plocha, podlahová plocha, započitatelná plocha nebo celková užitná plocha? Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je třeba vycházet z poměru podlahové plochy. Zjednodušený příklad:

Dům má zastavěnou plochu 100 m2, 2 patra, na každém patře 1 byt s výměrou 100 m2. V jednom bytě bydlíte, druhý pronajímáte. Daňový základ si budete moci ponížit o 50% úroků zaplacených na hypotéce (Vámi obývaná podlahová plocha 100 m2 děleno celková podlahová plocha 200 m2). Banky v ČR