Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Provize

Provize


Definice Provize

Odměna finančnímu poradci nebo makléři za sjednání produkt u pojišťovny. Je vyplácena pojišťovnou.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Provize

A

#15516, Daně a prodej nemovitosti, Daně, 6.10.2021

Dobrý den, chci se zeptat jestli v dané situaci mám uvádět příjem z prodeje nemovitosti. Koupil jsem dům za 1 000 Kč (700 Kč financovala banka, 300 Kč jsem platil z vlastních zdrojů). Dům jsem po roce prodal za 1 200 Kč přes realitku a provize mi vyšla na 250 Kč. Rozumím tomu správně, že zisk z prodeje byl 200 Kč, ale při započítání výdajů realitce tak celkově je to -50kč (tj. celkově jsem na tom prodělal) a není co danit? Je potřeba v takovém případě něco uvádět do daňového přiznání?

Dobrý den,

předmětem daně z příjmu je zisk. Ve vašem případě jste dosáhl ztráty a není tak co danit.

PK

#14564, Banka chce po mých klientech pokuty, Hypoteční poradna, 15.6.2021

Pěkný den, chtěla bych poprosit o radu ohledně předčasného doplacení KB pro klienta. Pracuji jako finanční poradce a obrátil se na mne s žádostí o radu. Refinancoval úvěr u KB a banka mu naúčtovala vysokou sankci. Poslala i dopis s vyjádřením. Vím, že se to s nimi dá řešit, už jsem takto 2 klienty měla. Ale tady se odvolávají na dodatek, který klient podepsal s předstihem. jak nazývají hedge. Mají na to nárok? Fixace by byla v roce 2019 a dodatek byl podepsaný v roce 2018. A v dodatku píší, že bylo uvedeno: Banka může požadovat úhradu účelně vynaložených nákladů, které zahrnují úrokové náklady, jejichž výši si můžete spočítat. Já tam klientovi napíšu, jen bych potřebovala poradit, jak to uchytit. Děkuji moc a přeji hezký den.

Dobrý den,

tyto a jiné důsledky by měl hypoteční poradce pečlivě zvážit před tím, než klienta přiměje k refinancování hypotéky. Takto je váš klient v situaci, že buď zaplatí KB pokutu za předčasné splacení úvěru nebo sankci nové bance za nenačerpání úvěru. Chcete-li klientům refinancovat hypotéky od problematických bank, musíte část provize obětovat a najmout si velmi dobré právníky, kteří klienta později před sankcemi ochrání.

LZ

#13122, Hypotéka a LTV, Hypoteční poradna, 23.2.2021

Dobrý den, vím, že ČNB momentálně stanovila LTV 90 %, ale zjistil jsem, že banky raději poskytují hypotéky s LTV do 80 % a nabízejí u nich výhodnější úrok. Když se k tomu navíc připočte, že banky odhadují nemovitosti i o 20 % níž než je jejich prodejní cena, a že se ještě navíc platí poplatek realitní kanceláři kolem 5 %, tak mi z toho vyjde, že mi banka klidně může být ochotná půjčit jenom 60 % z prodejní ceny nemovitosti. Je tato moje úvaha správná, nebo jsem se v něčem spletl? Děkuji!

Dobrý den,

čím vyšší LTV (nižší zajištění úvěru), tím je úvěr pro banku rizikovější. Pokud by klient přestal hypotéku splácet, banka by nemovitost v zástavě prodala a z výtěžku umořila dluh. U LTV do 80% je téměř jisté, že výtěžek z takto nucené dražby by umořil celý dluh. U LTV 90% je riziko, že výtěžek z prodeje nemovitosti by nemusel stačit na umoření dluhu (pokud by např. došlo k propadu cen realit o 10% nebo se nenašel kupec ochotný zaplatit min. 90% původní ceny - v nucených dražbách se obecně dosahuje nižších prodejních cen). Je tedy logické, že i bez doporučení ČNB banky preferují hypotéky s LTV do 80% (vyšší LTV poskytují výjimečně a vždy s vyšším úrokem). 

Odhady o 20% níž: Záleží na prodejní ceně nemovitosti. Pokud nakupujete za průměrnou tržní cenu, není problém získat odhad na 100% kupní ceny (nebo max. o 5% níž). Část kupujících je ochotna průměrnou tržní cenu přeplatit (např. z důvodu tzv. zvláštní obliby kupované nemovitosti). To je pak odhad banky (průměrná tržní cena) samozřejmě nižší. 

Provize realitky: Bývá zahrnuta v kupní ceně. Proto může odhad vyjít např. o 5% méně. Zejména v Praze už ale tak vysoké provize nejsou a realitky si dnes spíše berou 100 000-250 000 Kč i z bytů s prodejní cenou nad 10 mil. Kč (tedy reálně cca 2-3%). 

Nakupujete-li za rozumnou cenu (tržní průměr), není problém získat hypotéku na 80%

AS

#13099, Prodej zahrady a daň z příjmu, Daně, 22.2.2021

Dobrý den, v loňském roce jsme prodávali zahradu a nebyla ve vlastnictví 5 a více let, tudíž se musí odvést daň. Víme jen, že se dá odečíst platba realitní agentuře. Odhad máme, ale asi tak 7 let starý, takže cena neodpovídá hodnotě kdy se to prodávalo a dále nevíme o co si to můžeme snížit ten základ, jestli i koupě sedačky atd. se do toho zahrnuje. Děkuji za odpovědět.

Dobrý den,

daň se platí ze zisku (rozdíl mezi prodejní a kupní cenou). Od zisku můžete dále odečíst režijní náklady na prodej (např. provize realitní kanceláře). Zahradní sedačku doporučuji konzultovat s FÚ.

Z

#12942, Prodej domu s příbuzným, Reality, 12.2.2021

Dobrý den, majitel chce prodat dům (nebydlí v něm), aby se zbavil hypotéky. Bydli tam jeho matka, která má smlouvu na dobu neomezenou a nájem za 1 Kč. Pobírá hmotnou nouzi a nemá kam jinam jít. Čeká na sociální byt, který bude až více než za rok. Makléř našel byt a nabídl, že uhradí půlroční nájem v bytě za ni, údajně z provize. Nemovitost však byla z nabídky RK stažena několik dní před jeho nabídkou. Moc se mi to nezdá, je vše v pořádku? Co poradit té žene?

Dobrý den,

a nebylo by pro dotyčnou lepší místo pasivního pobírání dávek a čekání na sociální byt raději pracovat a zkusit si najít bydlení za standardní tržní nájemné? Pokud by ji makléř měl přestěhovat a hradit půlroční nájemné, je třeba mít vše velmi dobře smluvně ošetřeno. Otázkou však zůstává, co by se stalo za půl roku. Dotyčná by pravděpodobně byla stále bez peněz a neměla by z čeho dále hradit nájemné. 

Články o Provize

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

10.5.2021, Hypotéka

… této kategorie spadají zejména administrativní náklady poskytovatele spojenés předčasným ukončením smlouvy. Banky si tedy nesmí účtovat například provizevyplacené zprostředkovateli. „Nákladem vzniklým v souvislosti s předčasnýmsplacením spotřebitelského úvěru na bydlení není ani snížení úro…

Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

8.9.2020, Hypotéka

…inistrativní nákladyposkytovatele,” upozornila tehdy mluvčí České národní banky Markéta Fišerová. Poskytovatelé naopak nemají nárok na náhradu: za provize vyplacenézprostředkovateli ani za snížení svých úrokovýchvýnosů, které kvůli předčasnému splacení klesají. Podle tohoto nařízení by se tak…

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

30.6.2020, Hypotéka

…uvy. Týká seto například peněz za tisk a kopírování dokumentů nebo za notářské úkony. „Naopak příkladem nákladů, jejichž náhradanení přípustná, je provize vyplacená poskytovatelem zprostředkovateli za zprostředkováníspotřebitelského úvěru na bydlení. Nákladem vzniklým v souvislosti s předčasn…

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

24.6.2020, Akcie a investice

…olečnosti. Výhoda první varianty je jasná. Vše máte ve svých rukou.Sami určíte, kdy a kam vložíte peníze a kdy které akcie prodáte. Navícneplatíte provize žádnému správci. Jenže také musíte akciový trh důkladně sledovat. A dobře murozumět. Sami totiž sestavujete přesnou podobu svého investičn…

Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

27.1.2020, Pojištění

…ené se spoustou žalob. Jejich důvod? Například to, že řada smluvtéměř neplní pojišťovací funkci. A v dalších jsou zase zakotvené nepřiměřeněvysoké provize. Pojišťovny řeší stížnosti i žalobyKonkrétní znění návrhu sice poslanci předložíaž letos, už loni ale s touto myšlenkou souhlasilo ministe…Banky v ČR