Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Provize

Provize


Definice Provize

Odměna finančnímu poradci nebo makléři za sjednání produkt u pojišťovny. Je vyplácena pojišťovnou.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Provize

M

#8807, Broker Consulting, Hypoteční poradna, 2.2.2020

Dobrý den, potřebuji hypotéku. Jelikož financím příliš nerozumím, tak mi byl doporučen finanční specialista z Broker Consulting. Na druhé návštěvě mi bylo doporučeno založit si spoření OK Smart ETF (smlouva a obstarávání nákupu a prodeje investičních nástrojů) na 22 let se vstupním poplatkem 21 120 Kč a s měsíční splátkou 2 000 Kč. Jelikož jsem ještě nedala trvalý příkaz ke strhávání peněz, tak jsem se chtěla zeptat, jestli mohu od smlouvy odstoupit. Cítím se podvedena. Protože tomu nerozumím tak se bojím, že to nebude pro mě moc výhodné (podle recenzí které jsem si našla). Prosím poraďte mi, jak si nejlépe vybrat hypotéku. Sama přes banky? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vy poptáváte hypotéku a oni Vám sjednají investice do fondu. Jestli se vše odehrálo tak jak píšete, doporučil bych podat podnět ČNB (odbor ochrany spotřebitele) k prošetření celé záležitosti, neboť by se mohlo jednat o nekalou obchodní praktiku (dle Zákona o ochraně spotřebitele č 634/1992 Sb., §4 Nekalá obchodní praktika). Pokud jste ještě nezaplatila vstupní poplatek (který by pravděpodobně připadl formou provize tomu, kdo Vám produkt sjednal), pak od smlouvy určitě odstupte a více s touto firmou nejednejte. 

Je nutné zdůraznit, že OK Smart ETF není bezrizikovým spořením ale investičním fondem (s rizikový faktorem 4). 

Ohledně hypotéky doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky. Ozveme se Vám, vše s Vámi podrobně probereme a navrhneme nejlepší možné řešení. Umíme sjednat lepší úrok než byste dostala od bank (díky dojednaným velkoobchodním slevám) a za klienty platíme všechny poplatky (odhad, vklad na katastr, atd.). 

MA

#8682, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 23.1.2020

Znovu se vracím k dani z nabytí nemovitostí. Tak nejenom, že musím zaplatit úplně zbytečný posudek, tak 4% byla vypočítána nejen z kupní ceny ale i z provize realitní kanceláři. I to je správně? Dík za odpověď. M.A.

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti se platí z hodnoty kupované nemovitosti (v 99% případů z ceny kupované nemovitosti). Směrná hodnota nebo posudek slouží povětšinou pouze ke kontrole, zda-li nebyla sjednaná cena podhodnocená z hlediska daně z nabytí nemovitosti. 

Ohledně provize RK - přijde na to, jak jste měla sestavenou kupní smlouvu. Byla-li provize zmíněna ve smlouvě a placena zvlášť, pak se z ní daň neplatí. Naopak byla-li provize součástí kupní ceny, pak ano.

JL

#8601, Slíbené peníze ze zahraničí, Podvod, 18.1.2020

Dobrý den, pane Jermař, chtěl bych vás požadat o radu, jestli je možné získat nějakým způsobem zpět své peníze nebo jestli jsem doplatil na svojí naivitu. Před 5 lety jsem prodával na inzerát svůj byt, ozval se mi ůdajně americký voják, že by měl o ten byt zájem, že by tu chtěl žít a podnikat a že potřebuje pomoc s převodem peněz, že peníze jsou legální a byla mi přislíbena provize. Stačí když mu zašlu své inicialy a adresu a nechá na moje jmeno zaregistrovat zásilku s bezp. kódem kde jsou uschované peníze. Nějaka bezpečnostní agentura která sidlí v Londýně prý zajistí dopravu a ostatní dokumenty. Agentura po mně požadovala peníze za přepravu a poté další peníze pro celní ůřad s tím, že po zaplacení zasilku doručí. Zaplatil jsem hodně peněz, jelikož jsem měl strach a neměl problémy a nikde nic nedlužil, na vyžádání mi poslali potvrzení o zaplacení i foto té zásilky. Nemluvím anglicky, takže mi píšou špatnou češtinou, teď je to ve fázi čekání, požadují další poplatky za uskladnění po zaplacení, prý zásilku uvolní což jsem zamítl. Nejsem tak starej ale asi blbej a naivní, nevím s kým to probrat, četl jsem na internetu některé dotazy na vaší adresu, takže nejsem asi jedinej s timto zřejmě podvodem. Co vy si o tom myslíte? Děkuji za váš názor.

Dobrý den,

jedná se o klasický podvod. Své peníze už neuvidíte, neboť podvodník sídlí v zemi se špatnou vymahatelností práva (nejčastěji africké státy). Tento podvod má mnoho scénářů (zájem o koupit prodávaného předmětu, dědictví, pomoc s převodem peněz, atd.), vždy jsou příjemci slíbeny velké peníze, a podvodník po celou dobu jen tahá z podvedeného peníze pod různými záminkami (smyšlené poplatky, cla a jiné výdaje). 

Uvědomte si, že v dnešní technické době Vám web falešné banky, přepravní společnosti či bezpečností agentury za odpoledne vytvoří i průměrný středoškolák. Podvodník s Vámi po celou dobu komunikuje jménem těchto institucí z různých adres. Peníze se posílají vždy převodem, neposílají se zásilkou, nic jako bezpečnostní kód neexistuje. Celý příběh je jak z říše pohádek, má k realitě neskutečně daleko.

JK

#8368, Protáčení smluv, Podvod, 29.12.2019

Dobrý den, v roce 2014 jsem si nechal založit spořící účet u fondu portfolia Conseq Horizont, kde byla potřeba dát předplacených vstup poplatek cca 27 000 Kč. Poplatek byl zaplacen jednorázově, a pak na jeho účet byly posílány každý měsíc určité peníze, např. 3 000 Kč měsíčně. Nyni mě ale kontaktoval fin. poradce, který chce přesunout stávající portfolio horizont invest na novou smlouvu Conseq realitní, ale chce opět za to vstupni poplatek, což se mně moc nelíbí, poněvadž už jsem ho jednou platil. Má na to nárok nebo je to jen další vytahování peněz z investorů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Váš finanční poradce si z Vás dělá lidově řečeno "dojnou krávu". To Vám přijde normální zaplatit někomu 27 000 Kč za možnost spořit?! Navíc se nejedná o spořící účet, ale čistě o investice, kde můžete taktéž o všechno přijít. Spočtěte si, kolik jste celkem do tohoto produktu nasypal peněz (včetně oněch 27 000 Kč) a kolik Vám nyní vyplatí. 

Na Vaši otázku "jestli na to má finanční poradce nárok" lze odpovědět asi tak, že na to má stejný nárok jako tzv. "šmejdi" prodávající zázračné sady hrnců seniorům na předváděcích akcích za desítky tisíc korun. Váš finanční poradce je placen provizně podle toho, co Vám prodá (podobně jako např. podomní prodejce vysavačů). Proto Vám nabízí ty nejpředraženější produkty, neboť z nich má nejtučnější provize (v tomto případě na Vás inkasoval pravděpodobně celých 27 000 Kč a nyní by si to s Vámi rád zopakoval). 

O těchto nekalých praktikách finančních poradců byl natočen i dokument Rada nad zlato, doporučuji shlédnout. Dávat své peníze do rukou takovýchto odborníků je krajně nerozumné.

M

#8332, Nákup nemovitosti přes RK, provize a hypotéka, Reality, 20.12.2019

Dobrý den, chtěl bych vysvětlit nákup nemovitosti přes realitní kancelář pomocí hypotéky. Nerozumím jakou roli hraje rezervační poplatek RK k hypotéce. Uvedu příklad: Nemovitost stojí 5 mil. Kč, vlastní zdroje 1 mil. Kč, Realitní kancelář chce udělat rezervační smlouvu, kde chce složit zálohu 5% z ceny nemovitosti, tedy 250 000 Kč. Chápu správně, že když půjdu žádat banku o hypotéku, tak mám k dispozici pouze 750 000 Kč a ne celý milion? Nebo banka počítá s tím, že mám k dispozici celý milion? Děkuji, Marek

Dobrý den,

banka Vám může půjčit na hypotéku max. 90% z hodnoty nemovitosti (pro lepší úrok max. 80%). Cena nemovitosti = hodnota nemovitosti + provize RK. Provize RK bývá ve výši rezervačního poplatku. Za úvěr 4 mil. Kč budete ručit nemovitostí v hodnotě 4,75 mil. Kč, LTV 84%. Pro lepší úrok (do 80% LTV) tak budete pravděpodobně potřebovat další vlastní zdroje. 

Články o Provize

Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

27.1.2020, Pojištění

…ené se spoustou žalob. Jejich důvod? Například to, že řada smluvtéměř neplní pojišťovací funkci. A v dalších jsou zase zakotvené nepřiměřeněvysoké provize. Pojišťovny řeší stížnosti i žalobyKonkrétní znění návrhu sice poslanci předložíaž letos, už loni ale s touto myšlenkou souhlasilo ministe…

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

16.9.2019, Hypotéka

…né splacení účtovat žádné poplatky, které s tím přímonesouvisí. Mimo jiné to znamená, že by banky neměly do poplatků promítat ušlýzisk z úroků ani provize zprostředkovateli. Pokyny ČNB zkomplikovaly situaci na trhuHypotéky s delšífixací jsou navíc výhodné i pro banky. Zaručují jim, že klient …

Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

Zájem o kreditní karty klesá. Některé banky je začínají rušit

13.9.2019, Půjčka

…ýhodyDalším významnýmdokladem, proč zájem o kreditky v České republice klesá, je nařízení Evropskéunie z podzimu 2015. Tehdy uniezavedla strop pro provize, které si banky účtují u obchodníků za to, že u nichzákazník platí kartou. Zatímco do té doby si banky strhávaly i 2 až 3 % z každéútraty …

18 000 lidí letos změní poskytovatele hypotéky. Refinancováním ušetří tisíce korun ročně

18 000 lidí letos změní poskytovatele hypotéky. Refinancováním ušetří tisíce korun ročně

20.5.2019, Hypotéka

…cky jsou tonáklady spojené s administrativním vyřízením ukončení hypotéky, případně dalšínáklady, které by jinak nevznikly. Naopak do nich nepatří provize hypotečnímuzprostředkovateli ani ušlý zisk z úroků, o které banka předčasným splacenímpřijde. Řada bank protomusí podmínky předčasného spl…

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

25.5.2018, Reality

Vlastní úspory,provize RK, daň z nabytí nemovitosti, hypotéka, odhad zástavní hodnoty čipoplatky na katastru. Koupě nemovitosti není levnou záležitostí. Poradíme, nakteré výdaje se připravit.  Daně, provize a LTVMálokdo má naúčtu úspory ve výši milionů korun. Většina znás si kupuje nemovitost…Rychlé odkazy

Banky v ČR