Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Provize

Provize


Definice Provize

Odměna finančnímu poradci nebo makléři za sjednání produkt u pojišťovny. Je vyplácena pojišťovnou.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Provize

LP

#11126, Finanční poradce mi sjednal životko, investice a nestíhám platit, Akcie a investice, 3.9.2020

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na Váš názor ohledně investičního fondu Conseq. Máme ho 3 roky, hned na začátku jsme splatili vstupní poplatek a nyní bychom tedy měli spořit. Posíláme 1 000 Kč/měs. Vím, že jde o dlouhodobý fond, ale jsme z toho zklamáni, výsledky nejsou dobré a vzhledem k situaci se obávám, že to nebude jinak. Co byste nám poradil? Jsem na rodičovské a 1 000 Kč pro nás není málo (máme ještě další výdaje - IŽP, penzijko, apod.), každopádně mi je jasné, že odstoupení není dobrý nápad, že? Dále jsem se chtěla zeptat na Váš názor na investiku? Mám tam na 3 roky uložené nějaké peníze. To i Conseq nám doporučila poradkyně mých rodičů. Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

upřímně řečeno, finanční poradci si z Vás evidentně udělali tzv. "dojnou krávu". Finanční poradce má z každého investičního životního pojištění a fondů velmi štědrou provizi (obvykle dostávají většinu peněz, co do IŽP a fondů vložíte během prvních 24 měsíců). Proto je výkonnost vašich investic po 3 letech takto nízká (většina vložených peněz šla na provize poradcům). 

Doplňkové penzijní spoření je dobrý produkt (sjednání Vás nic nestálo, měsíčně dostáváte od státu příspěvek až 230 Kč a dalších až 3 600 Kč ročně zpět na daních). Ostatní fondy a IŽP velmi dobře promyslete. Nechte si vyčíslit, kolik peněz byste dostala zpět při výpovědi. O vyčíslení těchto částek požádejte přímo pojišťovny a investiční společnosti (Vašim finančním poradcům se vyhněte obloukem). Někdy může být lepší akceptovat ztrátu hned a poučit se, než do černé díry sypat další peníze. Pro příště si pamatujte, že nikdo to s Vašimi financemi nebude myslet nikdy upřímněji než Vy sama. Používejte selský rozum a nenechte se takto klamat rádoby poradci. 

IK

#10366, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 8.6.2020

Dobrý den, z jaké ceny se platí daň z nabytí nemovitosti? Celková kupní cena s provizí RK je X. Provize je Y. Daň je 4% z X nebo z X-Y?

Dobrý den,

přijde na to, jak je sepsána kupní smlouva. Daň se platí z kupní ceny. Obvykle se smlouvy sepisují tak, že kupní cena již obsahuje provizi RK a všechny další výdaje (a Vy tak platíte daň z této plné kupní ceny), neboť zatímco rezervační smlouvy se sepisují mezi třemi stranami (prodávající, kupující a zprostředkovatel/RK), kupní smlouvy bývají už jen dvoustranné (prodávající, kupující).

S

#9166, Spoření pro děti, Akcie a investice, 4.3.2020

Dobrý den, chtěla bych spořit dětem (1 a 4 roky) na studium, bydlení atd. Můžu dávat 2 000 Kč měsíčně ale nejsem si jistá, jestli spořit přes stavební spoření, do fondu nebo do zlata. Každý mi nabízí něco jiného a já bych ráda znala názor někoho nestranného, děkuji.

Dobrý den,

nejprve je třeba si položit otázku, jaké riziko jste ochotna podstoupit a kolik času chcete investování věnovat. Nemáte ráda riziko, chcete mít své jisté a nechcete trávit svůj volný čas sledováním burz a jiných informací ze světa financí? Pak volte stavební spoření, měsíčně ukládejte přesně 1 700 Kč (ne méně, ne více) a dosáhnete na roční zhodnocení 3,5-4% (úrok 1% a státní podpora 2 000 Kč/rok). Výnos je garantován, riziko nulové (vklady na stavebním spoření jsou pojištěny proti krachu spořitelen), spoření založíte online z pohodlí domova či na pobočce za pár minut a nemáte s tím žádné další povinnosti (za 6 let Vám budou peníze vyplaceny na účet a rozhodnete se co s nimi dál).

Nevadí Vám riziko ztráty (jste připravena na možnou ztrátu i 100% investovaných peněz), máte ráda adrenalin a chcete svůj volný čas trávit sledováním burz a informací z finančního trhu, které jste schopna si správně vyhodnotit? Pak lze doporučit i investice - akcie, fondy, zlato, atd.

Pro měsíční úložku kolem 2 000 Kč bych určitě doporučil stavební spoření, protože podstupovat cokoliv komplikovanějšího se Vám vzhledem k investované částce nevyplatí. Určitě se vyhněte všem produktům, kde jsou vyžadovány vstupní poplatky. 

Poslední dobou se rozmáhají reklamy na investování do zlata, kde nejprve platíte vstupní poplatky, pak si spoříte na slitek a po dospoření Vám slitek pošlou. To je zcela nevhodné a nevýnosné, protože: 1) platíte vstupní poplatek 2) peníze které posíláte na "spoření na slitek" nejsou úročené 3) nabízené malé slitky jsou nevýhodné (špatně se prodávají, resp. je tam vysoká výkupní provize) 4) na slitky potřebuje trezor či bankovní schránku (jinak riskujete krádež) 5) po dospoření dostanete slitek zlata, ale za ten si chleba nekoupíte - slitek budete muset jednou směnit za peníze a výkupní ceny zlata jsou někde úplně jinde než ty prodejní (vysoké transakční náklady).

MK

#9129, Kdo platí poplatek na katastru?, Reality, 2.3.2020

Dobrý den, kdo platí poplatek za vklad do katastru při prodeji přes realitní kancelář? Předpokládal jsem, že se hradí z provize RK. Provize je proti ostatním RK vysoká. Děkuji za zprávu a přeji pěkný den.

Dobrý den,

toto je věcí dohody mezi prodávajícím, kupujícím a RK. Slušné RK tento poplatek (2 000 Kč) za klienty platí stejně jako slušný hypoteční poradce platí za klienty poplatek na katastru za návrh na vklad zástavní smlouvy. 

M

#8807, Broker Consulting, Hypoteční poradna, 2.2.2020

Dobrý den, potřebuji hypotéku. Jelikož financím příliš nerozumím, tak mi byl doporučen finanční specialista z Broker Consulting. Na druhé návštěvě mi bylo doporučeno založit si spoření OK Smart ETF (smlouva a obstarávání nákupu a prodeje investičních nástrojů) na 22 let se vstupním poplatkem 21 120 Kč a s měsíční splátkou 2 000 Kč. Jelikož jsem ještě nedala trvalý příkaz ke strhávání peněz, tak jsem se chtěla zeptat, jestli mohu od smlouvy odstoupit. Cítím se podvedena. Protože tomu nerozumím tak se bojím, že to nebude pro mě moc výhodné (podle recenzí které jsem si našla). Prosím poraďte mi, jak si nejlépe vybrat hypotéku. Sama přes banky? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vy poptáváte hypotéku a oni Vám sjednají investice do fondu. Jestli se vše odehrálo tak jak píšete, doporučil bych podat podnět ČNB (odbor ochrany spotřebitele) k prošetření celé záležitosti, neboť by se mohlo jednat o nekalou obchodní praktiku (dle Zákona o ochraně spotřebitele č 634/1992 Sb., §4 Nekalá obchodní praktika). Pokud jste ještě nezaplatila vstupní poplatek (který by pravděpodobně připadl formou provize tomu, kdo Vám produkt sjednal), pak od smlouvy určitě odstupte a více s touto firmou nejednejte. 

Je nutné zdůraznit, že OK Smart ETF není bezrizikovým spořením ale investičním fondem (s rizikový faktorem 4). 

Ohledně hypotéky doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky. Ozveme se Vám, vše s Vámi podrobně probereme a navrhneme nejlepší možné řešení. Umíme sjednat lepší úrok než byste dostala od bank (díky dojednaným velkoobchodním slevám) a za klienty platíme všechny poplatky (odhad, vklad na katastr, atd.). 

Články o Provize

Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

8.9.2020, Hypotéka

…inistrativní nákladyposkytovatele,” upozornila tehdy mluvčí České národní banky Markéta Fišerová. Poskytovatelé naopak nemají nárok na náhradu: za provize vyplacenézprostředkovateli ani za snížení svých úrokovýchvýnosů, které kvůli předčasnému splacení klesají. Podle tohoto nařízení by se tak…

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

30.6.2020, Hypotéka

…uvy. Týká seto například peněz za tisk a kopírování dokumentů nebo za notářské úkony. „Naopak příkladem nákladů, jejichž náhradanení přípustná, je provize vyplacená poskytovatelem zprostředkovateli za zprostředkováníspotřebitelského úvěru na bydlení. Nákladem vzniklým v souvislosti s předčasn…

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

24.6.2020, Akcie a investice

…olečnosti. Výhoda první varianty je jasná. Vše máte ve svých rukou.Sami určíte, kdy a kam vložíte peníze a kdy které akcie prodáte. Navícneplatíte provize žádnému správci. Jenže také musíte akciový trh důkladně sledovat. A dobře murozumět. Sami totiž sestavujete přesnou podobu svého investičn…

Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

27.1.2020, Pojištění

…ené se spoustou žalob. Jejich důvod? Například to, že řada smluvtéměř neplní pojišťovací funkci. A v dalších jsou zase zakotvené nepřiměřeněvysoké provize. Pojišťovny řeší stížnosti i žalobyKonkrétní znění návrhu sice poslanci předložíaž letos, už loni ale s touto myšlenkou souhlasilo ministe…

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

16.9.2019, Hypotéka

…né splacení účtovat žádné poplatky, které s tím přímonesouvisí. Mimo jiné to znamená, že by banky neměly do poplatků promítat ušlýzisk z úroků ani provize zprostředkovateli. Pokyny ČNB zkomplikovaly situaci na trhuHypotéky s delšífixací jsou navíc výhodné i pro banky. Zaručují jim, že klient …Banky v ČR