Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Provize

Provize


Definice Provize

Odměna finančnímu poradci nebo makléři za sjednání produkt u pojišťovny. Je vyplácena pojišťovnou.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Provize

PS

#11682, Banka účtuje za splacení hypotéky vyšší sankci a porušuje zákon, Hypoteční poradna, 6.11.2020

Dobrý den, v minulém týdnu jsem již psala dotaz k vysoké sankci u předčasného splacení hypotečního úvěru z roku 2018. Snažím se tedy s bankou domluvit na sankci nižší, protože vše moje smlouva splňuje. Ale bylo mi řečeno, že mají nárok na to účtovat si celou částku ušlých úroků, i když je vyšší než 50 000 Kč, že výše citované ustanovení je pouze u prodeje nemovitosti, v případě refinancování, že to tak není. Kam se mám obrátit pokud se s nimi nedomluvím? K finančnímu arbitrovi nebo na ČNB? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

účtuje-li si banka za předčasné splacení hypotéky vyšší sankci než ji umožňuje Zákon o spotřebitelském úvěru (a upřesňující výklad ČNB, který výslovně zakazuje účtovat ušlý zisk, provize za zprostředkování, atd.), doporučuji podat podnět nejen ČNB, ale řešit spor i soudní cestou. Několik bank v ČR začalo v posledních měsících takto jednat a u soudů se rozbíhají první spory s klienty.

MG

#11578, Penzijní spoření a příspěvek zaměstnavatele, Spoření, 27.10.2020

Dobrý den, sjednal jsem si přes svého poradce novou smlouvu doplňkového penzijního spoření. Převáděli jsme již naspořené peníze se staré smlouvy o penzijním připojištění a také nastavovali příspěvek zaměstnavatele. Když jsem přišla zaměstnavateli tuto změnu oznámit, řekli mi, že příspěvek zaměstnavatele mi nemůžou poskytnout, pokud tento nebude sjednán jejich osobou (asi taky poradcem / poradkyní). Je tohle v pořádku a má na toto zaměstnavatele právo nařídit mi, kde a s kým si danou věc sjednám? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

výplata příspěvku zaměstnavatele na doplňkové penzijní spoření by neměla být vázána touto podmínkou. Jedná se bohužel o častý nešvar (osobní selhání) nikoliv na straně zaměstnavatele ale konkrétního pracovníka HR či mzdové účtárny, který se takto snaží dohazovat za provize nové klienty spřízněným poradcům. Zkuste nejprve tento problém eskalovat v rámci firmy výše a případně se braňte právní cestou.

VS

#11374, Nikdo mi nepůjčí, nabízejí mi pouze podnikatelský úvěr, Půjčka, 30.9.2020

Dobrý den, jsem 1,5 roku po insolvenci a musíme urychleně odkoupit dům za 650 000 Kč. Jediná nabídka na půjčku přišla po mé žádosti o podrobnosti tato: U obou variant se jedná o podnikatelský úvěr na nákup nemovitosti. 1) varianta - skládá se ze dvou fází a) podnikatelský úvěr na nákup nemovitosti se splatností 2-4 měsíce = slouží na překlenovací období a vyřízení dlouhodobého úvěru - zde se jedná o 2-3% měsíčně za poskytnutý úvěr - úvěr je bez měsíční splátky - notář, advokát cca - 15-20.000,- b) balonový úvěr na 1-3 roky dle potřeby - splácí se měsíčně pouze úrok, nikoli jistina - úrok 7,9%, předčasná splátka vždy k výročí roku 1% 2) varianta - skládá se pouze z jedné fáze - podnikatelský úvěr na nákup - úrok 14 -17%/rok. - právní služby, notář cca - do 20.000,- - splátka - je nám prakticky jedno - 6-10.000,-/měs. - délka úvěru 1+1+1 roky. K výročí vždy lze splatit bez poplatku - popřípadě by se dal zařídit úvěr i na 5-10 let s tím, že první rok a půl by byla splátka minimální a poté navýšení. Předčasná splátka by byla 1% + provize firmě a provize paní která toto zprostředkovala. Po výmazu z registru přejít do bankovní hypotéky. Nějak nedokážu propočítat jak moc je to špatně či je toto zvládnutelné.Děkuji

Dobrý den,

podnikatelský úvěr nabízený nebankovní společnostmi fyzickým osobám je na hranici podvodu a důrazně toto nedoporučuji. Jako spotřebitel máte nárok na poměrně značnou právní ochranu, poskytovatel půjčky musí dodržovat Zákon o spotřebitelském úvěru, atd. Proto nebankovky nutí klienty do podnikatelských úvěrů (musel byste si zřídit živnost/IČ), neboť pak by se na Vás pohlíželo jako na podnikatele (nikoliv spotřebitele) a žádná legislativa by Vás nechránila. Nechcete-li přijít o nemovitost a vrátit se znovu do insolvence, dejte od toho ruce pryč. 

A teď trocha matematiky:

 • Varianta 1: Úrok 2-3% měsíčně je 24-36% ročně, tedy ročně byste zaplatil jen na úrocích 156 000 - 234 000 Kč. Dlouhodobý úvěr nezískáte (nikdo Vám ho takto po insolvenci neposkytne), tedy v této fázi setrváte napořád. 
 • Varianta 2: Úrok 14-17% ročně vychází na 91 000 - 110 500 Kč. 
 • Navrhovaná splátka 6 000-10 000 Kč měsíčně (ročně 72 000 - 120 000 Kč) by v první variantě nepokryla ani úroky a ve druhé byste přinejlepším poplatil pouze úroky. Dluh by se Vám přinejlepším nesnižoval, spíše by rostl. 
 • Nebankovky moc dobře ví, že si toto neumíte spočítat, a proto Vám nabízejí nesplatitelné úvěry, které z Vás udělají doživotního dlužníka. U spotřebitelského úvěru (nikoliv podnikatelského na IČ) by toto ze zákona nebylo možné.
 • Pro srovnání - hypotéka je úročena cca 2% (i méně), tedy pouze 13 000 Kč ročně
 • LP

  #11126, Finanční poradce mi sjednal životko, investice a nestíhám platit, Akcie a investice, 3.9.2020

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na Váš názor ohledně investičního fondu Conseq. Máme ho 3 roky, hned na začátku jsme splatili vstupní poplatek a nyní bychom tedy měli spořit. Posíláme 1 000 Kč/měs. Vím, že jde o dlouhodobý fond, ale jsme z toho zklamáni, výsledky nejsou dobré a vzhledem k situaci se obávám, že to nebude jinak. Co byste nám poradil? Jsem na rodičovské a 1 000 Kč pro nás není málo (máme ještě další výdaje - IŽP, penzijko, apod.), každopádně mi je jasné, že odstoupení není dobrý nápad, že? Dále jsem se chtěla zeptat na Váš názor na investiku? Mám tam na 3 roky uložené nějaké peníze. To i Conseq nám doporučila poradkyně mých rodičů. Předem moc děkuji za odpověď.

  Dobrý den,

  upřímně řečeno, finanční poradci si z Vás evidentně udělali tzv. "dojnou krávu". Finanční poradce má z každého investičního životního pojištění a fondů velmi štědrou provizi (obvykle dostávají většinu peněz, co do IŽP a fondů vložíte během prvních 24 měsíců). Proto je výkonnost vašich investic po 3 letech takto nízká (většina vložených peněz šla na provize poradcům). 

  Doplňkové penzijní spoření je dobrý produkt (sjednání Vás nic nestálo, měsíčně dostáváte od státu příspěvek až 230 Kč a dalších až 3 600 Kč ročně zpět na daních). Ostatní fondy a IŽP velmi dobře promyslete. Nechte si vyčíslit, kolik peněz byste dostala zpět při výpovědi. O vyčíslení těchto částek požádejte přímo pojišťovny a investiční společnosti (Vašim finančním poradcům se vyhněte obloukem). Někdy může být lepší akceptovat ztrátu hned a poučit se, než do černé díry sypat další peníze. Pro příště si pamatujte, že nikdo to s Vašimi financemi nebude myslet nikdy upřímněji než Vy sama. Používejte selský rozum a nenechte se takto klamat rádoby poradci. 

  IK

  #10366, Daň z nabytí nemovitosti, Daně, 8.6.2020

  Dobrý den, z jaké ceny se platí daň z nabytí nemovitosti? Celková kupní cena s provizí RK je X. Provize je Y. Daň je 4% z X nebo z X-Y?

  Dobrý den,

  přijde na to, jak je sepsána kupní smlouva. Daň se platí z kupní ceny. Obvykle se smlouvy sepisují tak, že kupní cena již obsahuje provizi RK a všechny další výdaje (a Vy tak platíte daň z této plné kupní ceny), neboť zatímco rezervační smlouvy se sepisují mezi třemi stranami (prodávající, kupující a zprostředkovatel/RK), kupní smlouvy bývají už jen dvoustranné (prodávající, kupující).

  Články o Provize

  Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

  Česká spořitelna zvyšuje poplatky za předčasné splacení hypotéky. I přes odpor ČNB

  8.9.2020, Hypotéka

  …inistrativní nákladyposkytovatele,” upozornila tehdy mluvčí České národní banky Markéta Fišerová. Poskytovatelé naopak nemají nárok na náhradu: za provize vyplacenézprostředkovateli ani za snížení svých úrokovýchvýnosů, které kvůli předčasnému splacení klesají. Podle tohoto nařízení by se tak…

  Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

  Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

  30.6.2020, Hypotéka

  …uvy. Týká seto například peněz za tisk a kopírování dokumentů nebo za notářské úkony. „Naopak příkladem nákladů, jejichž náhradanení přípustná, je provize vyplacená poskytovatelem zprostředkovateli za zprostředkováníspotřebitelského úvěru na bydlení. Nákladem vzniklým v souvislosti s předčasn…

  Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

  Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

  24.6.2020, Akcie a investice

  …olečnosti. Výhoda první varianty je jasná. Vše máte ve svých rukou.Sami určíte, kdy a kam vložíte peníze a kdy které akcie prodáte. Navícneplatíte provize žádnému správci. Jenže také musíte akciový trh důkladně sledovat. A dobře murozumět. Sami totiž sestavujete přesnou podobu svého investičn…

  Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

  Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

  27.1.2020, Pojištění

  …ené se spoustou žalob. Jejich důvod? Například to, že řada smluvtéměř neplní pojišťovací funkci. A v dalších jsou zase zakotvené nepřiměřeněvysoké provize. Pojišťovny řeší stížnosti i žalobyKonkrétní znění návrhu sice poslanci předložíaž letos, už loni ale s touto myšlenkou souhlasilo ministe…

  Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

  Hypotéky s dlouhou fixací jsou stále levnější. A zájem o ně roste

  16.9.2019, Hypotéka

  …né splacení účtovat žádné poplatky, které s tím přímonesouvisí. Mimo jiné to znamená, že by banky neměly do poplatků promítat ušlýzisk z úroků ani provize zprostředkovateli. Pokyny ČNB zkomplikovaly situaci na trhuHypotéky s delšífixací jsou navíc výhodné i pro banky. Zaručují jim, že klient …  Banky v ČR