Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Uznání dluhu

Uznání dluhu


Definice Uznání dluhu

Uznáním dluhu podle § 558 Občanského zákoníku dlužník uznává co do důvodu a výše svůj závazek vůči věřiteli. Uznání závazku má smysl sepisovat v případech, kdy věříme dobrovolné úhradě jistiny a úroků dlužníkem. V uznání závazku lze sjednat nový termín splatnosti jistiny a příslušenství. Promlčení takto uznaného závazku tak nastává deset let od sepsání, nebo deset let od splatnosti příslušné části dluhu sjednané v uznání dluhu. 
Vzhledem ke složitosti výpočtu promlčecích lhůt a odlišnosti občanského a korporátního práva lze jen doporučit řešení uznání či promlčení dluhu výhradně za asistence právníka či jiného experta na pohledávky.Dotazy v poradně k Uznání dluhu

KH

#12994, Manžel podepsal směnku mým jménem, Osobní a rodinné finance, 15.2.2021

Dobry den, muj exmanzel me kdysi podepsal jako avalanta na smenku, ta byla splatna 09/20. Nyni byl podan platebni rozkaz na uhrazeni. Banka je ochotna se domluvit na uznani dluhu a splaceni, kde ale opet musi byt i muj podpis (nyni by byl jiz mou rukou). Jde mi o to, zda kdyz podepisi uznani dluhu, budu zapsana v registru dluzniku? Jako rucitel ci proste jen jako dluznik? Ci mam zvolit moznost napadnuti, ze ten podpis na smence neni muj a tim ho vlastne obvinit? Jsme rozvedeni, ale mame spolu deti. Dekuji za Vasi brzkou odpoved.

Dobrý den,

máte 2 možnosti:

 • pokud s dluhem souhlasíte, odpor nepodávejte a dluh uhraďte (jinak budete velmi brzy čelit exekuci)
 • pokud s dluhem nesouhlasíte (protože např. podpis na směnce není váš), podejte proti platebnímu rozkazu odpor


 • J

  #12514, Insolvence, Exekuce a insolvence, 19.1.2021

  Dobrý den, splácím necelý rok insolvenci a můj ins. spravce nemá zájem zpeněžit 1/6 domu z dědictví, který měla sestra vyplatit před 4 měsíci. Po urgování aby se tím zabýval mi odpovědě,l že neví o žádném dědictví. Přitom vše je u soudu poslané, ví o tom. Jde změnit ins. správce? A jak šetrně požádat sestru o vyplacení, když propásla 3 roční lhůtu na vyplacení (sjednanou u notáře)? Můžu podepsat prodloužení o vyplacení aby si mohla vyřídit přeúvěrování hypotéky?

  Dobrý den,

  jste asi první dlužník, který by proaktivně pobízel ins. správce ke zpeněžení své nemovitosti. Insolvence se řeší splátkovým kalendářem a/nebo zpeněžením majetkové podstaty dlužníka. Vaší povinností je nahlásit ins. správci všechny své příjmy (i mimořádné, např. z dědictví) a majetek. A pak je v kompetenci správce se rozhodnout, jak bude dále postupovat (který majetek zpeněží, atd.). Nemůžete tedy správce do zpeněžení nemovitosti nutit. 

  Pokud Vám sestra dluží peníze více než 3 roky, může být její dluh promlčen (pokud nepodepsala uznání dluhu či jste dluh aktivně nevymáhal). 

  PF

  #11260, Insolvence, Exekuce a insolvence, 17.9.2020

  Dobrý den, měl bych dotaz týkající se ins. řízení. Je to 3 léta, co mi byla ukončena insolvence (dále jen "ins"). Ins. probíhala v období 2015 až 2017, kdy bylo uspokojeno 100% pohledávek přihlášených věřitelů. V letech 2012 a 2013 jsem způsobil škodu dopravní nehodou svému tehdejšímu zaměstnavateli, na kterého je v současnosti vyhlášen konkurs, podotýkám že vzniklá škoda byla částečně uhrazena z pojistné smlouvy o Odpovědnosti zaměstnance za škodu, dále mi byli tehdy prováděny srážky ze mzdy. Dnes 17.9 jsem obdržel dopis dopis od Ins. správce "Lechkovský & Backa" ve kterém mě informují o vyhlášení konkursu na tehdejšího zaměstnavatele, dále mně informují o tom že spravují pohledávky tehdejšího zaměstnavatele a že objevili, že tehdejší zaměstnavatel eviduje škodní událost ve výši 250.000 Kč, kterou po mně chtějí neprodlené uhradit a to do 5ti pracovních dnů. Maji právo se takto domáhat této pohledávky, která vznikla v období před zahájením ins řízení? Tehdejší zaměstnavatel měl prostor, kdy se mohl o pohledávku přihlásit ale neučinil tak. Mohu očekávat nějaké komplikace? Představa, že bych měl platit 250.000 Kč mně v celku děsí. Děkuji.

  Dobrý den,

  neboť ke vzniku této pohledávky došlo 2-3 roky před vaším osobním bankrotem, měl ji zaměstnavatel řádně přihlásit do insolvence. Doporučuji informovat ins. správce o této skutečnosti. I bez insolvence by byl tento dluh v roce 2020 pravděpodobně promlčen (pakliže jste nepodepsal uznání dluhu či pohledávka nebyla zaměstnavatelem vymáhána).

  K

  #11174, Svatba v exekuci, Exekuce a insolvence, 9.9.2020

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné vstoupit do svazku manželského bez toho, aby moje exekuce postihly mou přítelkyní nebo její majetek. Je možné to nějak zařídit? Nebo po jaké době se dluhy promlčí?

  Dobrý den,

  před svatbou můžete sepsat předmanželskou smlouvu a dohodnout se na zúžení SJM (každý by pak měl svůj majetek a byl zodpovědný pouze za své závazky). Všeobecná promlčecí lhůta činí 3 roky (při uznání dluhu 10 let), nicméně aktivně vymáhané dluhy (např. pomocí exekuce) promlčecí lhůtu nemají.

  J

  #11005, Promlčení dluhu, Půjčka, 18.8.2020

  Dobrý den, měla jsem u společnosti Essox úvěr. Později jsem měla exekuci a kvůli špatně udělané rozhodčí doložce byla exekuce zastavena cca před 3 roky. Nyní mě kontaktuje jiná společnost o zaplacení dluhu. Tímto se chci zeptat, od kdy běží promlčecí lhůta dluhu a jestli musím žádat soud o potvrzení promlčení nebo to je automaticky. Když mi naposled volali, chtěli po mně dokument, že dluh byl promlčen. Jinak věc posunou dál. Můžou mi znovu nařídit exekuci? Děkuji za odpověď

  Dobrý den,

  promlčení dluhu se zkoumá a řeší až v případě soudního sporu (pokud by na Vás byl podán návrh na exekuci, mohla byste se bránit soudní cestou a argumentovat promlčením dluhu). Jinak soud žádné potvrzení o promlčení dluhu jen tak nevydává. 

  Bylo-li exekuční vymáhání dluhu zastaveno před více než třemi lety a Vy jste nepodepsala uznání dluhu, pak bude dluh dnes nejspíše promlčen (uznání dluhu by lhůtu prodloužilo na 10 let). Přesněji by Vám to řekl za úplatu právník po prostudování všech podrobností. 

  Články o Uznání dluhu

  Hypotéka pro cizince: co potřebujete, abyste na ni dosáhli

  Hypotéka pro cizince: co potřebujete, abyste na ni dosáhli

  10.11.2020, Hypotéka

  …telnost”Při výběru hypotéky pro cizince si ale dejtepozor na jednu věc. Některé banky požadují dozajištění hypotečního úvěrunotářským zápisem o uznání dluhu. Jakmile budete mít problémy se splácením,dává jim tento dokument možnost, aby poměrně rychle přistoupily k exekucivašeho majetku. …  Banky v ČR