Banky.cz Články Komerční sdělení Češi spoří, ale špatně. Aneb vybíráme spořicí účet

Češi spoří, ale špatně. Aneb vybíráme spořicí účet

Češi se v základních finančních produktech orientují lépe, než tomu bylo v minulosti. A finanční gramotnost českých občanů se stále zlepšuje. Avšak ve správě svých úspor nejsou Češi ještě tak znalí. Jak vybrat spořicí čet? K čemu je určen? Kolik peněz byste na něm měli mít uloženo, aby se vám vyplatil? 

Češi si sice spoří, ale neumí v této oblasti chodit. Na běžných účtech v České republice je uloženo stále na 700 miliard korun a velkou část úspor mají lidé uschovanou i doma „pod polštářem“. Banky sice uvedly, že se zvýšil zájem o spořicí účty a termínované vklady, ale v porovnání se západoevropskými zeměmi se Češi neumí o své naspořené peníze starat.

Našetřené peníze dejte na spořicí účet

Pokud máte větší částku na běžném bankovním účtu, potom děláte chybu. Současná inflace snižuje hodnotu vašich peněz. Každý klient banky by si měl sjednat i spořicí účet, na který si bude posílat své finanční rezervy. Hlavní výhodou spořicího účtu je vyšší úroková sazba v porovnání s běžným účtem, díky čemuž je dosaženo efektivního zhodnocení. Na spořicím účtu vám nejsou účtovány ani žádné poplatky, a tak se vaše rezervy nesnižují.

K čemu je spořicí účet?

Existují lidé, kteří spořicí účet mají sjednaný, ale neumí ho využívat. Také jsou i lidé, kteří si na spořicí účet pošlou třicet tisíc korun, ale na běžném účtu stále nechávají uložené sta tisíce. Na běžném účtu byste si měli nechat tolik peněz, kolik slouží k pokrytí vašich potřeb. Zbytek peněz byste měli převést na spořicí účet, kde se budou rezervy efektivně zhodnocovat. Ale pozor, spořicí účet pojišťuje vklady pouze do určité výše. Není tedy dobré vkládat na spořicí účet peníze nad limit pojištění. I tyto případy se často dějí. Při zřizování spořicího účtu byste se neměli ohlížet pouze na výši úrokové sazby, která je sice velmi důležitá, ale ne nejdůležitější. Usedněte k internetu a udělejte si průzkum trhu mezi bankami. Zjistěte, zda banka, kterou jste si vybrali, má dlouhodobě stabilní úrokovou sazbu na spořicích účtech. Pokud by její úroková sazba výrazně kolísala v časovém horizontu několika měsíců, raději si najděte jinou banku. Jednou totiž může být úrok velmi vysoký, ale podruhé může spadnout na minimum, což by pro vaše našetřené peníze nebylo ideální.

Když vám vlastní rezervy nestačí

Velmi často se stává, že vás překvapí nečekané výdaje. V takovém případě musíte sáhnout po rezervách. Nevystačíte-li si s vlastními rezervami, doporučujeme si půjčit u ověřené nebankovní společnosti, jako je kredito24. Její půjčka je sice na menší obnos peněz, ale k pokrytí neočekávaných výdajů postačí.

Zdroj: Kredito24



Bezplatná finanční poradna

KOMENTÁŘE k článku Češi spoří, ale špatně. Aneb vybíráme spořicí účet

Přidejte nový komentář

spořící účty, Komentoval(a): ivana

22.5.2015 09:07:18
Nevím, jestli vložením peněz na spořící účet člověk vlastně spoří, když jsou úroky tak nízké. Taky mám menší částku na spořícím účtu a vždycky mě pobaví, když mi na konci měsíce přičte banka směšný úrok a z toho mi pak ještě strhnou daň :D Takže raději spořím jinak a přes investičního poradce p.Žídka raději investuju do akcií a zlata. To zhodnocení peněz je zase úplně někde jinde.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Firmy se obávají zhoršeného přístupu k financování

Vývoj počtu podnikatelů bez zaměstnanců a malých a středních podniků (MSP) v letech 2015–2020 je charakterizován mírným soustavným růstem. V České republice v tomto období dokonce vzrostl jejich počet o 9,6 %, tedy na 1 248 763. Jak jim pomoci s financováním během krize?

Na protiinflační dluhopisy není nikdy pozdě

Inflace bude mít podle ČNB i nadále sestupnou tendenci a protiinflační dluhopisy tak příjemně přifouknou rodinný rozpočet. 

5 situací, kdy personální systém ušetří vaší firmě peníze

Podnikání není snadné a už vůbec ne, když bojujete s penězi. Dobrý podnikatel by měl být schopen vyvážit profesní a osobní život, vzdělávat se a měl by umět zvážit dobré investice a zhodnotit jejich přínos. Investice samozřejmě nemusí být pouze finanční. Investovat můžete do lidí nebo do majetku. V tomto článku si řekneme, jak může jedna investice v podobě personálního systému, v konečném důsledku ušetřit firmě peníze.

Na protiinflační dluhopisy není nikdy pozdě

Inflace bude mít podle ČNB i nadále sestupnou tendenci a protiinflační dluhopisy tak příjemně přifouknou rodinný rozpočet.

Potřebujete do firmy pokročilý ERP systém?

Podnikové procesy jsou základním kamenem pro fungování úspěšné firmy a dosažení svých cílů. Malé a střední firmy začínají na ekonomických systémem, které zahrnují základní funkce od účetnictví po sklady či vedení pokladen. Časem však mohou narazit na limity systémů, které nedovolují firmě růst a dále se rozvíjet. Firmy se stávají neefektivní a jejich procesy se zpomalují. Tyto situace jsou signálem pro zapojení ERP systému do podniku.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena