Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Pojistný podvod

Pojistný podvod


Definice Pojistný podvod

Situace, kdy se fyzická nebo právnická osoba chce podvodným jednáním obohatit na úkor pojišťovny.


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Pojistný podvod

M

#6471, Úraz a pojištění, Pojištění, 29.4.2019

Dobrý den, dnes si budu dělat nové úrazové pojištění u České pojišťovny a dnes se mi stal úraz nohy. Mám vyšetření od doktora s dnešním datem a můj dotaz zní, zda to můžu dát dodatečně na pojišťovnu. Nebo to neuznají? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud se Vám stal úraz před uzavřením úrazového pojištění, pak tento úraz není předmětem pojištění a pojišťovna Vám úhradu neposkytne. Určitě úraz ani nezkoušejte hlásit jako pojistnou událost (jednalo by se o pojistný podvod).

S

#4771, Pojistný podvod, Podvod, 11.6.2018

Hezký dobrý večer, ráda bych se zeptala, zda sjednávání pojistných smluv na cizí jméno a následné jejich vybírání (podmíněné falešnými úrazy) je trestným činem? A zda se tomu vůbec dá nějak bránit? Moc Vám děkuji a přeji pěkný zbytek večera.

Dobrý den,

ano, jedná se o trestný čin pojistného podvodu. Pro sjednání pojistné smlouvy je třeba předložit platný doklad totožnosti (který není hlášen jako kradený/ztracený). Proto by měl každý neprodleně ztrátu svého OP a dalších dokladů hlásit. Jedině tak se dá zabránit zneužití identity. 

KH

#1315, Dotaz v bankovní poradně, , 24.3.2014

Dobrý den mám dotaz. Ztrácím bonusy,když odlétnutý kamínek trefí čelní sklo u druhého vozidla a způsobí prasklinku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel ano - jednalo by se se o Vámi způsobenou škodu druhému, která by byla uhrazena z Vašeho povinného ručení. U každé pojišťovny je ztráta bonusu jiná (někde ztratíte vše, někde jen část...také podle toho, jak velký bonus v současné chvíli máte).

Většina reklam lákající na bezplatnou výměnu čelního skla funguje přesně na tomto principu, kdy autoservis spáruje dva zájemce a pojišťovna to proplatí z jejich povinných ručení. Autoservis má kšeft, ale už ne vždy klientům sdělí, že tím přijdou o své bonusy (což se při vysokém bonusu a nízké ceně zejména nelepených autoskel nemusí vždy vyplatit). Taktéž by se jednalo o pojistný podvod, který je ovšem téměř nemožné prokázat.

Petr JermářBanky.cz

Články o Pojistný podvod

Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

Jak vypadal pojistný trh v roce 2020? Rostla výše pojistek i počet podvodů

8.3.2021, Pojištění

…jí okolo 1,6 miliardy. Lidé chtěli pojišťovny podvést o 1,2 miliardyČeská asociace pojišťoven také upozornila, žese loni zvýšil počet pokusů o pojistný podvod. Pojišťovny jich odhalily víc než9 600. A zabránily tak škodě v hodnotě 1,2 miliardy korun. Počtem případů přitom jasně dominu…

Povinné ručení - revoluce přichází

Povinné ručení - revoluce přichází

26.9.2016, Pojištění

… Sympatické na tomto řešení je důvěra pojišťovny v klienty a nepáchání manipulací s tachometry. Takovýto čin by byl samozřejmě vyhodnocen jako pojistný podvod s následky pokut, vypovězení smlouvy a žaloby. Uvidíme, nakolik je tuzemský trh na takovéto pro-klientské řešení vyspělý. Ost…

Orientujte se v pojištění 1

Orientujte se v pojištění 1

10.12.2013, Pojištění

…uzavřených pojistek i u různýchpojišťovennemůže nikdy vsoučtu vyplácené pojistné plnění překročit hodnotu vzniklé škody, jinak by se jednalo o pojistný podvod. Podpojištění je většinou pojišťovnami chápáno relativně a nikoliv absolutně; pokud pojistíme věc shodnotou 2 mil. Kč pouze na…Banky v ČR