Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Riziko

Riziko


Definice Riziko

v pojišťovnictví vnímáno jako negativní událost způsobující újmu pojistníkovi (nebo třetí osobě), která může (neživotní pojištění) nebo musí (životní pojištění) jednou nastat, u neživotního pojištění lze pojistit jen ta rizika, kde je pravděpodobnost jejich realizace hluboko pod 100% (musí se jednat o náhodný jev, nikoliv o událost, která se opakuje či nastane s pravděpodobností hraničící s jistotou – nelze pojistit dům proti povodni v záplavové oblasti)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Riziko

O

#12537, Přišel jsem o 300 000 Kč, Akcie a investice, 20.1.2021

Dobrý den, prosím vás, neznáte společnost trade360? Jedná se o platformu na burze. Chtěl jsem investovat peníze, cca 300 tis. Byl jsem rozhodnut o ně přijít, ale ne o částku, kterou podvodníci od mě vytáhli, nejedná se o malou částku. Na koho se mohu obrátit? Jaká je šance že peníze dostanu zpět? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vy jste dal 300 000 Kč neznámé firmě z Kypru na investice a divíte se, že jste o peníze přišel? Malým dětem se říká, aby nechodily s cizími lidmi. Dospělým by se evidentně mělo říkat, aby nedávaly statisíce neznámým lidem a firmám ze zahraničí. 

Chcete investovat? Výborně. Nejprve několik měsíců až let sledujte trhy, učte se a sbírejte zkušenosti. Pak si prostřednictvím známého českého účastníka trhu s cennými papíry kupte akcie třeba za 50 000 Kč, čímž si osaháte nástroje pro obchodování. Opět několik měsíců pozorujte svou investici a dále sbírejte zkušenosti. Proběhlo všechno dle vašich představ? Zkuste investovat více či podobným postupem vyzkoušejte jiné/rizikovější investice. Určitě neposílejte neznámé zahraniční firmě statisíce na blind. 

TM

#12510, Vrátí mi nevyužitou slevu na poplatníka?, Daně, 19.1.2021

Dobrý den, v roce 2020 jsem byla zaměstnána od ledna do konce června, po té jsem byla na ÚP do 23.8. Nastoupila jsem do nové práce 24.8., po té jsem otěhotněla a doktor mě 8.9. poslal na rizikové těhotenství. Chtěla bych se zeptat, když budu podávat daňové přiznání, zda mi vrátí 2 070 Kč za každý měsíc nebo jen za ty měsíce, kdy jsem byla celý měsíc buďto nezaměstnaná nebo na neschopence. Popřípadě jestli mi vrátí jen poměrnou část za ty neúplné měsíce. Smlouvu mám do února 2021 a zkušební dobu jsem neměla. Děkuji

Dobrý den,

roční sleva na poplatníka činí 24 840 Kč a v průběhu roku lze každý měsíc uplatnit max. 2 070 Kč. Pokud jste v průběhu roku celou slevu nevyužila (např. z důvodu nezaměstnanosti, těhotenství, atd.), máte možnost ji využít nyní v rámci ročního zúčtování daní. Jedná o slevu na dani (nikoliv daňový bonus), tedy slevu lze využít pouze v případě, kdy jste v průběhu roku měla dostatečné příjmy, ze kterých se odváděla záloha na daň. Odpověď na otázku "kolik peněz Vám FÚ vrátí" Vám poskytne vyplněné daňové přiznání.

V

#12452, Pojištění pro Bitcoin, Akcie a investice, 14.1.2021

Dobrý den, uvažuje některá banka o pojištění vkladu v Bitcoinech (jako je třeba běžné pojištění 100 000 EUR pro bankovní vklady)? Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den,

z logiky věci Bitcoiny ani jiné investiční nástroje (akcie, dluhopisy, atd.) pojistit nelze. Investice je vždy riziková - můžete vydělat i prodělat. Nelze si však investici pojistit (např. abyste neprodělal). 

MS

#12399, Jsem těhotná na neschopence a banka mi nechce půjčit, Půjčka, 11.1.2021

Dobrý večer, chci se zeptat, jsem na neschopence a jsem těhotná. Ale nejsem v rizikovém těhotenství. Chtěla jsem od banky půjčit peníze na rekonstrukci bytu který potřebuji, abych měla kde žít až se miminko narodí, ale žádná banka mi nepůjčí právě proto, že jsem na neschopence. Tudíž se ptám, zda by pro mě nebyla vhodná nebankovní půjčka. Byt ve kterém bych byla je potřeba udělat komplet celý a je to v baráku mé sestry. Když budu řádně splácet, nemůže nikdo přijít a nějak zabavit sestře barák? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle Zákona o spotřebitelském úvěru může věřitel (banka, nebankovní poskytovatel úvěrů) půjčit peníze jen tomu, kdo bude schopen splácet. Těhotná matka samoživitelka na neschopence nemůže být schopna úvěr na rekonstrukci bytu splácet. Nyní pobíráte nemocenskou, 2 měsíce před porodem nastoupíte na mateřskou, následně budete čerpat rodičovskou. Min. 3 roky bez příjmu ze zaměstnání. Z čeho byste půjčku splácela? Příjem z nemocenské, mateřské, rodičovské Vám bude stačit maximálně na živobytí pro Vás a dítě. Bez partnera/manžela jste na všechno sama, musíte počítat s mimořádnými výdaji a nečekanými komplikacemi. 

Pokud byste plánovala rodičovskou jen na 2 roky, sehnala hlídání/školku již od 2 let věku dítěte a nastoupila do zaměstnání, byla by rodičovská přinejlepším 16 666 Kč/měsíc (rodičovská na 3 roky vychází pouze na 10 000 Kč/měsíc). Splátka půjčky na rekonstrukci (např. 300 000 Kč, RPSN 6%, splatnost 8 let) vychází na 4 000 Kč. Zůstávalo by Vám 12 500 Kč. Uživila byste z takové částky sebe a dítě? Pro představu, průměrný důchodce pobírá měsíčně 15 000 Kč, neživí dítě, nesplácí půjčku a má problém s penězi vyjít. 

Nechcete-li zničit život sobě a svému dítěti, vyhněte se nebankovním půjčkám obloukem. Bylo by jistě krásné strávit první roky s miminkem ve zrekonstruovaném bytu, ale pokud na to nemáte, je lepší se před porodem nezadlužovat.

A

#12316, Sleva na dani za hypotéku, Hypoteční poradna, 5.1.2021

Dobrý deň, mám záujem o kúpu nehnuteľnosti v ČR. Pre nákup nehnuteľnosti by som použil hypotekárny úver poskytnutý bankou na SR (zaistený zástavným právom na nehnuteľnosť v SR). Žijem, pracujem a dane platím v ČR. Môže mi byť za takýchto podmienok v ČR priznaný odpočet zaplatených úrokov z hypotéky z daní pri užívaní nemovitosti k vlastnému bývaniu? Vopred Vám ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.

Dobrý den,

slevu na dani za zaplacené úroky z hypotéky získáte splněním těchto podmínek:

  • jste majitelem nemovitosti
  • jste účastníkem úvěrové smlouvy
  • nemovitost užíváte k vlastnímu bydlení

Hypotéka čerpaná u slovenské banky nevadí, ale jednalo by se o tzv. cizoměnovou hypotéku (příjem v CZK, dluh v EUR), která má přísnější podmínky (je rizikovější). Pro Vás tak může být výhodnější čerpat hypotéku od české banky v CZK (lze ručit i nemovitostí na Slovensku).

Články o Riziko

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

Jak změnit investiční životní pojištění a nepřijít o slevy na daních

11.1.2021, Pojištění

Před několika lety patřilo investiční (apředtím kapitálové) životní pojištění k oblíbeným pojistkám. Hlavně díkykombinaci pojistné a investiční či spořicí složky. Postupem času se aleobjevily praktičtější produkty. Lidé proto mnohdy původní pojistky ruší asjednávají si nové. Takové řešení vás …

P2P půjčky nabízejí investorům přijatelné riziko. A zisk i vysoko přes 10 %

P2P půjčky nabízejí investorům přijatelné riziko. A zisk i vysoko přes 10 %

21.12.2020, Půjčka

…libují například spořicí účty či stavebníspoření. Zároveň vám ale hrozí, že žadatel přestanepůjčku splácet. Záleží však jen na vás, jak velké toto riziko bude. Sledujte úrok i zajištěníVšechny servery, které peer 2 peer půjčkyzprostředkovávají, vám dají na výběr, do jakých úvěrů chcete investo…

Nehod se zvěří letos přibývá. Jak vám pomůže pojištění?

Nehod se zvěří letos přibývá. Jak vám pomůže pojištění?

14.12.2020, Pojištění

…etošní nárůst těchto havárií odhadují na 20–30 %. Růstu nehod nahrála vládní opatřeníPrávě podzim a začátek zimy jsou z hlediskasrážek se zvěří nejrizikovějším obdobím roku. I když tedy policisté za první tři čtvrtinyroku evidovali necelých 11 000 havárií, bylo jasné, že čísla výrazně porostou…

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

Nový chráněný účet: bude bez poplatků a ochrání peníze před exekutory

30.11.2020, Běžný účet

…ího účtuještě jednu výplatu. Hrozí tedy, že toho budou někteří exekutoři zneužívat. Podle kritiků novely by snadnější a rychlejšízřízení účtu toto riziko eliminovalo. A dlužníky chránilo účinněji. Platnost? Nejdřív od dubnaVládní krok překvapivě vítají také věřitelé. Ikdyž podle nich nevrátí z…

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

Jak dlouho trvá schválení hypotéky a co k němu potřebujete

25.11.2020, Hypotéka

…é administrativypomůže. Hypoteční poradce dokáže urychlit i processchvalování hypotéky. Pomůže vám připravit všechny potřebné materiály a klesátak riziko, že od vás bude banka chtít doplnění podkladů. Vyplatí se předschválení hypotéky?Banky svým klientům často nabízejí taképředschválení hypoté…Banky v ČR