Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Riziko

Riziko


Definice Riziko

v pojišťovnictví vnímáno jako negativní událost způsobující újmu pojistníkovi (nebo třetí osobě), která může (neživotní pojištění) nebo musí (životní pojištění) jednou nastat, u neživotního pojištění lze pojistit jen ta rizika, kde je pravděpodobnost jejich realizace hluboko pod 100% (musí se jednat o náhodný jev, nikoliv o událost, která se opakuje či nastane s pravděpodobností hraničící s jistotou – nelze pojistit dům proti povodni v záplavové oblasti)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Riziko

AB

#11318, Je bezpečné a výhodné investovat?, Akcie a investice, 24.9.2020

Je bezpečné a výhodné vstoupit dnes do o Ronda Invest? Děkuji.

Dobrý den,

to je stejné, jako kdybyste se ptal, jestli je bezpečné a výhodné jezdit na motorce. Někdo jezdí autem, jiný na kole či chodí pěšky. Někdo svůj dopravní prostředek používá k cestám do práce a jiný rekreačně pro radost. 

Musíte si napřed ujasnit, jak, proč a do čeho chcete investovat, jaké riziko jste ochoten podstoupit, atd. Pro každého investora je vhodná trochu jiná investice. Obecně je rozumné investovat do oblastí, kterým velmi dobře rozumíte. 

#11216, Jak spořit dětem?, Spoření, 12.9.2020

Pokračování dotazu č. 11205: Dobrý den, reaguji na Vaši odpověď ohledně spořeni pro dítě. Můžete mi prosím doporučit nejlepší stavební spoření pro dítě? Jsou nějaké zásadní rozdíly ve spoření pro dospělého a spořeni pro dítě? Své bydlení mám. Mám také mikro byt na investici. Využívám Hit účet od Equa bank s 1% úrokovou sazbou. Přesto stále přemýšlím, kde bych mohla investovat peníze, samozřejmě bez rizika. Důchodové a Stavební spoření mám. Uvažuji o částce cca 8 000 Kč měsíčně jako investici s tím, že min na 5 let bych peníze nepotřebovala a spořila si pro dítě a na tzv horší časy. Děkuji Vám předem za Váš čas

Dobrý den,

děkuji za doplnění a chválím vaši současnou finanční situaci (byt, druhý byt na investici, stavební spoření, doplňkové penzijní spoření, spořící účet). Přehled produktu stavební spoření pro děti naleznete v našem srovnávači. Podmínky všech 5 stavebních spořitelen jsou velmi podobné, za nejlepší považuji ČS (neplatíte zde poplatky za sjednání spoření jako u RB a ČMSS, ale zároveň zde ani nemáte podmínku pravidelného spoření jako u Modré pyramidy a mají velmi dobrý internetbanking - na rozdíl od Monety). Rozdíly mezi stavebním spořením pro děti a dospělé nejsou (u dětských pouze některé spořitelny nabízejí odpuštění poplatku za sjednání).

RB s úrokem 3% do 150 000 Kč na 6 měsíců Vaši otázku neřeší. Spořící účet nabídne momentálně dlouhodobě nejvíce 1% (Equa a Hello, případně 1,1% J&T Banka při fixaci na 3 měsíce pro vklady od 0,5 mil. Kč výše). Inflaci máme stále nad 3% (aktuálně 3,3%), tedy pokud byste měla své peníze uložené tzv. bezrizikově na spořícím účtu po dobu 5 let, ročně bystě tratila min. 2% - za 5 let byste si za své úspory koupila o 10% méně než dnes. 

Spořit dětem peníze, které jim chcete předat za 10 a více let, obecně nemá moc smysl, neboť by došlo k velké ztrátě na hodnotě (i 20% a více). Kdo nemůže spořit více než pár stovek měsíčně, nemá samozřejmě na výběr a musí se spokojit se stavebním spoření, které aspoň pokryje inflaci. Kdo ale může spořit měsíčně např. 8 000 Kč, mohl by uvažovat např. o dalším investičním bytu na hypotéku. Za takovouto měsíční splátku byste získala hypotéku cca 2,3 mil. Kč s úrokem 1,79% a se splatností 30 let. To na menší byt v krajském městě či v okolí Prahy stačí. Nebude Vás trápit vysoká inflace, nebudete řešit která banka dává aktuálně na spořícím účtu o desetinu procenta méně nebo více. Hodnota nemovitostí poroste min. o inflaci a není vůbec špatný pocit mít peníze půjčené za 1,79% při inflaci 3,3 %. 

LK

#11200, Proč mi banky nechtějí půjčit?, Půjčka, 11.9.2020

Dobrý den, jsem více jak 5 let po doplacení insolvence a banky se ke mně otáčí zády. Můžete mi poradit? Insolvenci jsem zaplatil za 18 měsíců.

Dobrý den,

pro získání půjčky je třeba:

 • mít dostatečný příjem a pracovní smlouvu ideálně na dobu neurčitou
 • nebýt ve zkušební ani výpovědní lhůtě
 • mít čisté registry dlužníků
 • v souvislosti s krizí koronaviru nepracovat v rizikovém sektoru (pohostinství, turismus)

 • Každá odmítnutá žádost o půjčku vede k dalšímu záznamu v registrech, tedy doporučuji si dát v žádání o půjčky pauzu min. půl roku.

  ZL

  #11149, Přítelkyně si vzala půjčku na moje auto, Půjčka, 4.9.2020

  Dobry den, pritelkyne si vzala pujcku na auto. Mne by ji nedali. Auto je na ni, ale pouzivam ho ja. Kdybychom se rozesli auto pripadne ji. Chci se zeptat, kdyz ji budu pujcku splacet na ucet po dobu peti let, auto by melo by moje a chtel bych nejake notarske overeni nebo tak neco. Existuje neco takoveho?

  Dobrý den,

  auto je majetkem vlastníka, který je zapsán ve velkém TP. Půjčku musí splácet ten, kdo je zapsán v úvěrové smlouvě. Toto jsou jasně dané věci. Notář Vám k tomu nemá co sepsat. Pokud si půjčku berete na cizí jméno a auto je oficiálně psané na někoho jiného než kdo splácí, pak je toto na vaše vlastní riziko. Já bych takovéto řešení vůbec nedoporučoval.

  LK

  #11085, Získám hypotéku na rekonstrukci?, Hypoteční poradna, 31.8.2020

  Dobry den, zila jsem 3 roky v zahranici, ted jsme se natrvalo vratili zpet do CR a chceme prestavet baracek po babicce. Jiz mam po konci zkusebni lhuty. Chtela bych kolem 800 000 Kc na 8-10 let. Pracuji na ministerstvu obrany a mam to na dobu urcitou 1 rok. Az po 1. roce se dava smlouva na dobu neurcitou. Mam s timto sanci ze mi nekdo pujci? Dekuji

  Dobrý den,

  banky obvykle vyžadují pracovní smlouvu na dobu neurčitou, nicméně práce na ministerstvu zase není v rizikovém sektoru (pohostinství, cestovní ruch) a potřebujete relativně nízký úvěr (0,8 mil. Kč). Prosím kontaktujte naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejlepší možné řešení.

  Články o Riziko

  8 rad, jak si půjčit peníze a neprodělat

  8 rad, jak si půjčit peníze a neprodělat

  23.9.2020, Půjčka

  …idla nabízí banky.Zároveň často přísněji ověřují bonitu žadatelů. U nebankovních poskytovatelů sice bývá získánípůjčky snazší, jenže zároveň roste riziko vysokých poplatků a úroků. Vždy setedy vyplatí zkontrolovat si základní podmínky. 5) Spočítejte si, kolik za půjčení penězzaplatítePři půjčo…

  Investujete opravdu chytře?

  Investujete opravdu chytře?

  16.9.2020, Komerční sdělení

  … zajistit jejich dlouhodoběudržitelné zhodnocení. V roce 2011 přichází CYRRUS s novou službouInvestiční strategie, v rámci které klientům s různým rizikově-výnosovýmprofilem nabízí možnost investovat s určitým cílovým výnosem. Investičnístrategie byly od samotného počátku pro investory velmi z…

  Penzijní spoření – výnosy 2019

  Penzijní spoření – výnosy 2019

  4.9.2020, Spoření

  …. Klienti si však nemohou volit investiční strategii (fondy musíinvestovat velmi konzervativně) a není možné žádat o výplatu předdůchodu.Minimální riziko, minimální zisk. [comparison c=53 d=2020-09-04  id=1502a1451a1452a1449a1453a1455a1450a1454 cprop3=192 cprop3ord=ASC] Výhody penzijního spoř…

  Penzijní připojištění a Doplňkové penzijní spoření

  Penzijní připojištění a Doplňkové penzijní spoření

  28.8.2020, Spoření

  …lit investiční strategii.  Fondy musí ze zákona investovat velmi konzervativně,čemuž odpovídá velmi nízké roční zhodnocení (obvykle 1-2 %). Nulové riziko,minimální zisk. Nelze sjednatpředdůchod. Doplňkovépenzijní spořeníDoplňkové penzijníspoření je možné sjednat od roku 2013. Nahradilo předch…

  4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

  4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

  12.8.2020, Spoření

  …že o své peníze přijdete. Právě to je obrovský rozdíl oproti investicím.U nich sice můžete dosáhnout na vyšší zhodnocení, ale zároveň vždy existujeriziko, že proděláte. A o většinu peněz přijdete. U spořicího účtu vám nic takového nehrozí. Jak vybrat nejlepší spořicí účet?Je tedy jasné, že spo…  Banky v ČR