Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Riziko

Riziko


Definice Riziko

v pojišťovnictví vnímáno jako negativní událost způsobující újmu pojistníkovi (nebo třetí osobě), která může (neživotní pojištění) nebo musí (životní pojištění) jednou nastat, u neživotního pojištění lze pojistit jen ta rizika, kde je pravděpodobnost jejich realizace hluboko pod 100% (musí se jednat o náhodný jev, nikoliv o událost, která se opakuje či nastane s pravděpodobností hraničící s jistotou – nelze pojistit dům proti povodni v záplavové oblasti)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Riziko

T

#10687, Spoření pro seniory, Spoření, 14.7.2020

Dobry den, mati bude mit dedictvi v hodnote 600 000 CZK, letos ji bylo 71 let. Potrebuje asi 70 000 CZK rocne z dedictvi na osobni potreby, ktery ji duchod nepokryva. Zbyle rozdeleni by melo byt z casti pristupne na zdravotni ucely, peci/sluzbu, az se k tomu dojde. Jak byste poradil rozlozit zbytek mezi sporici ucty, podilovy fond, atd? Je pro ni jeste alternativa stavebniho sporeni aktualni, vzhledem k vyssi vekove kategorii? Momentalne ma konto v Komercni bance. Nevite jestli banky davaji preferncni procenta existujicim zakaznikum? Nemam prehled o sporeni pro seniory, muzete poradit, ktere banky jsou v soucasnosti nejlepsi? Dekuji za odpoved.

Dobrý den, 

žádné speciální spoření pro seniory ani vyšší úroky pro stávající klienty banky nenabízejí. Doporučuji ukládat 1 700 Kč měsíčně na stavební spoření a 1 000 Kč na doplňkové penzijní spoření (u pracujících až 3 000 Kč pro využití max. daňové slevy). Stavební spoření bude možné vybrat po 6 letech, doplňkové penzijní spoření již po 5 letech. 300 000 Kč uložte na spořící účet u Hello Bank s úrokem 1% (možno vybrat kdykoliv). Podílové fondy nedoporučuji, v takto pokročilém věku je zbytečné podstupovat riziko (preferoval bych spíše jistotu na úkor nižšího potenciálního výdělku). 

JA

#10620, Hypotéka v EUR, Hypoteční poradna, 6.7.2020

Dobrý den, zkoumám hypoteční trh v ČR, který je přirozeně centrovaný kolem půjčování koruny. Zajímalo by mě, zda některá banka nabízí i hypotéky v eurech? Mám možnost stavbu financovat v EUR a lákají mě řádově nižší úroky než u koruny. Předem mockrát díky za odpověď.

Dobrý den,

české banky retailovým klientům hypotéky v EUR nenabízejí. Ono by to ani nemělo příliš smysl, neboť hypotékou lze financovat jen nákup nebo výstavbu nemovitosti na území ČR a oboje se obvykle platí v korunách. Navíc mít příjem a dluh v jiné měně je poměrně rizikové z důvodu kurzových pohybů - při nepatrné změně kurzu např. jen o 5% špatným směrem by Vám dluh o 5% narostl, resp. by se snížila Vaše schopnost dluh splácet. I proto jsou takovéto hypotéky klasifikovány jako cizoměnové (příjem v jiné měně než úvěr) a banky mají na zájemce o korunové úvěry s příjmem ze zahraničí velmi vysoké nároky.

Bonitním klientům umíme nabídnout úrok od 1,59%. V zahraničí mnohdy lákají na téměř nulové úroky, což si ale tamější banky kompenzují poměrně vysokými poplatky. RSPN je tak ve finále nad 1% a to už takový rozdíl oproti lepším českým nabídkám není.

L

#10590, Ukončení insolvence a svatba, Exekuce a insolvence, 2.7.2020

Dobrý den, mám přítele, kterému již brzy za pár měsíců končí insolvence. Podle kalendáře už měla být insolvence zaplacená. To však není. Jeho zaměstnavatel mu peníze sice strhával ale neposílal je už insolvenčnímu správci. I na výplatní pásce má uvedeno že, mu je strhával. Momentálně šla celá věc na policii přes insolvenčního správce. Přítel si mne chce vzít. Dluh už by měl být zaplacený celý a insolvence by měla také končit. Jak to vlastně bude dál? Přejdou dluhy na zaměstnavatele a můj přítel bude z obliga? Mohu si přítele vzít aniž bych se musela obávat? Nebo je stejně lepší vyřídit předmanželskou smlouvu? Asi je to lepší ale v každém případě i bez insolvence v dnešní době že? Kolik taková předmanželská smlouva stojí a kde se vyřizuje? Notář či právník? Děkuji moc

Dobrý den,

se svatbou doporučuji vyčkat na ukončení insolvence a případné prominutí ostatních dluhů (soud o tomto vydá rozhodnutí). Pokud si zaměstnavatel srážky nechával a neposílal je ins. správci, pak je třeba věc řešit s Policií ČR. Nevím jak dlouho se tak dělo, ale určitě není možné věřitelům sdělit "mé peníze vymáhejte po mém zaměstnavateli". Váš přítel dluží věřitelům (dluhy nepřecházejí na zaměstnavatele) a zaměstnavatel nyní dluží Vašemu příteli. 

Ohledně předmanželské smlouvy - manželství má mnoho závažných právních dopadů (vyživovací povinnost, společné ručení za dluhy, atd.). Předmanželská smlouva se sepisuje např. v případě, kdy jeden z manželů má rizikové podnikání a chce druhého z manželů ochránit před případným krachem firmy a ručením za tyto závazky. Předmanželskou smlouvu si samozřejmě můžete nechat sepsat i vy, nicméně se pak nabízí otázka, proč se vlastně ženit/vdávat (když budete mít 100% oddělené finance). 

Vyčkejte na konec insolvence a pak důkladně zvažte, máte-li ve svého přítele 100% důvěru a chcete-li s ním v životě sdílet všechny lepší i horší chvíle. Tato úvaha je mnohdy lepší než sepisování předmanželských smluv, protože i se zcela oddělenými financemi a majetkem je společný život s dlužníkem peklo.

M

#10529, Kde sjednat penzijní spoření?, Spoření, 23.6.2020

Dobrý den, u koho byste doporučil uzavřít doplňkové penzijní spoření? Je podle Vás optimální vklad 1 000 Kč měsíčně? U uzavírání si jako zákazník volím do jakých fondů to vkládám? Jak to funguje? Je něco konkrétního co byste mi prosím ohledně spoření doporučili? Děkuji

Dobrý den,

máte na výběr z 8 penzijních společností. Každá penzijní společnost nabízí 3 fondy (konzervativním, vyvážený a dynamický):

  • Konzervativní - nízké riziko, nízký výnos. 
  • Vyvážený - střední riziko, střední výnos
  • Dynamický - vyšší riziko, vyšší výnos

Výše poplatků za správu peněz je regulována zákonem (všude stejná), tedy fond vybírejte čistě podle výnosnosti - v tom Vám pomůže náš srovnávač penzijního spoření.

Mladým se spíše vyplatí vyvážený nebo dynamický fond (podstupují riziko, ale v delším horizontu spíše vydělají a úspory jim neznehodnotí inflace), několik let před důchodem bude lepší volit vyvážený či konzervativní fond (neriskovat výkyv hodnoty fondu těsně před výběrem peněz). 

Výše úložky opět závisí na věku a vaší představě, kolik byste si chtěla do důchodu našetřit. Velmi zjednodušeně - pokud budete chtít v penzi pobírat 3 000 Kč měsíčně po dobu 20 let, pak by bylo záhodno 20 let měsíčně spořit 3 000 Kč. 

Za prvních ukládaných 1 000 Kč získáte od státu měsíčně příspěvek 230 Kč, za dalších až 2 000 Kč pak slevu na dani (15% z uložených peněz získáte v rámci ročního zúčtování daní zpět). Více než 3 000 Kč nemá smysl ukládat.

KB

#10526, Dědictví a výplata peněz z účtu, Běžný účet, 23.6.2020

Dobrý den, dne 13.5. jsem rušila účet po zesnulé tetě s tím, že bych chtěla vyplatit peníze v hotovosti. Chtěla jsem se zeptat, jak dlouho to bude trvat. Na peníze celkem spěchám. Děkuji

Dobrý den,

bance je třeba doložit notářské rozhodnutí o vypořádání dědictví. Banka následně peníze vyplatí oprávněným dědicům v přiměřeném termínu (obvykle v řádu dnů). Nadměrné výběry hotovosti na pobočkách je třeba hlásit obvykle 2 pracovní dny předem (doporučuji raději volit převod na účet, mít doma desítky tisíce je značně rizikové).

Články o Riziko

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

Pomoc při koronaviru, rakovině či infarktu. I to nabízí životní pojištění

6.7.2020, Pojištění

… pro podobné případy správně nastavit. Dřív = levnějiČím dřív přitom životní pojistku uzavřete, tím levnějšíbude. S přibývajícím věkem totiž roste riziko zdravotních potíží. A pojišťovnyto zohledňují ve výši pojistného, které vám vyměří. Díky pojištění si pak snadno poradíte s výpadkem příjmůz…

Půjčky s úrokem až 40 %? I takové na trhu najdete

Půjčky s úrokem až 40 %? I takové na trhu najdete

1.7.2020, Půjčka

… vydává organizace Člověk v tísni. Aktuální analýza malých půjček potvrdila, že i když sesituace postupně zlepšuje, stále na trhu narazíte na řadu rizikovýchposkytovatelů. A zatímco někde vás měsíční náklady vyjdou jen zhruba na 1 %,jinde dosáhnou až na 45 %. Konkrétně u půjčky 10 000 korun př…

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

Jak správně investovat do akcií: 5 otázek, které si musíte položit dřív, než začnete

24.6.2020, Akcie a investice

…4. Víte, jakou zvolíte strategii?S investičním horizontem úzce souvisí také investičnístrategie. Její přesná podoba se odvíjí hlavně od toho, jaké rizikojste ochotní při cestě za výnosem podstoupit. Přestože s určitým rizikem musítepři investování do akcií počítat vždycky, jeho míru můžete ovl…

Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?

Dovolená v zahraničí se vrací i přes COVID-19. Jak na to reaguje cestovní pojištění?

22.6.2020, Pojištění

…e zemí, které jsouna takzvaném semaforu označené zeleně nebo oranžově, nemusíte se ničeho bát.Podle ministerstva zdravotnictví je v těchto státech riziko nákazy koronaviremCOVID-19 nízké nebo střední. Pojišťovny jsou proto zpravidla připravené vámuhradit: potřebnou léčbu hospitalizaci nebo nap…

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

Jak získat nejlevnější povinné ručení? 5 věcí, které ovlivňují jeho cenu

8.6.2020, Pojištění

…ioři (pojišťovny obvykle pracují s limitem75 let), u kterých mohou jejich řidičské schopnosti ovlivnit různé zdravotnípotíže U těchto řidičů totiž riziko nehod výrazně stoupá. Potvrzují to i statistiky České kanceláře pojistitelů. Vroce 2019 podle nich způsobilo dopravní nehodu rovných 20 % ři…Banky v ČR