Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Riziko

Riziko


Definice Riziko

v pojišťovnictví vnímáno jako negativní událost způsobující újmu pojistníkovi (nebo třetí osobě), která může (neživotní pojištění) nebo musí (životní pojištění) jednou nastat, u neživotního pojištění lze pojistit jen ta rizika, kde je pravděpodobnost jejich realizace hluboko pod 100% (musí se jednat o náhodný jev, nikoliv o událost, která se opakuje či nastane s pravděpodobností hraničící s jistotou – nelze pojistit dům proti povodni v záplavové oblasti)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Riziko

ZS

#15535, Investiční dotazník, Akcie a investice, 8.10.2021

Dobrý den, mám zájem o investiční fondy a akcie.

Dobrý den,

před začátkem investování je nutné vyplnit tzv. investiční dotazník a zhodnotit váš rizikový profil a zkušenosti. Na základe výsledku dotazníku Vám může být doporučena vhodná investice (fondy, akcie, atd.). 

AH

#15495, Zneužití osobních údajů, Podvod, 5.10.2021

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli když se dostali mé osobní údaje (myšleno jméno, telefonní číslo, e-mail, adresa trvalého bydliště a věk) k podvodné společnosti na obchodování s bitcoinem a kryptoměnami, jestli mi hrozí nějaké riziko. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tyto údaje naštěstí zneužitelné nejsou, resp. maximálně Vás bude obtěžovat telemarketing či spam. 

JC

#15473, Chci darovat byt synovi v insolvenci, Exekuce a insolvence, 4.10.2021

Dobrý den, syn je v insolvenci, má splacenu 1/3 a za 2 roky by měly být splaceny zbývají 2/3 dluhu, cca 315 000 Kč (nepodřízené pohledávky). Splátky jsou formou splátkového kalendáře z jeho platu. Jeho zaměstnání je stabilní a lze očekávat bezproblémový průběh splácení. Zamýšlím do konce roku převést bezúplatně družstevní podíl bytu na něho v době trvání insolvence. Má otázka zní, jaké podmínky by musely vést ke zrušení současného soudního rozhodnuti splátkovým kalendářem a vydáním nového rozhodnutí, kdy by byl družstevní podíl prodán a dluh by byl uspokojen z jeho prodeje. Ceny neskutečné vzrostly a dle prodejních cen na současném trhu by mohlo jít o cenu 6 mil. Kč. Lze i po 3 letech trvání insolvence, kdy by byly splaceny nepodřízené pohledávky na 100%, splácet z hodnoty prodeje i podřízené pohledávky cca 550 000 Kč, pokud by insolvence dále trvala do skončení 5 let? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

převádět majetek na dlužníka v insolvenci je extrémně rizikové (byť splácí, má insolvenci řešenou splátkovým kalendářem, atd.). Nelze předpokládat, jak na mimořádný příjem (dar, dědictví) zareagují všichni zúčastnění (ins. správce, věřitelé). Doporučuji nic neriskovat a s darováním majetku vyčkat až na ukončení insolvence a zastavení případných exekucí. 

JS

#15412, Insolvence, Exekuce a insolvence, 23.9.2021

Dobrý den, hradím si měsíčně rizikové životní pojištění (pojištění v nemoci). Momentálně jsem na dlouhodobé nemocenské a byla mi vyplacena pojistka. Musí být tato částka vyplacena insolvenčnímu správci, přesto že ji hradím ze zůstatku po odvedených srážkách? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, tyto peníze může ins. správce použít na umoření vašich dluhů. Je to stejné, jako kdybyste z nezabavitelného minima sázela Sportku, vyhrála a následně Vám výhru zabavil ins. správce. 

T

#15359, Zdražení povinného ručení, Pojištění, 17.9.2021

Dobrý den, pojišťovna mi oznámila, že navyšuje mé pojištění vozidla (povinné ručení a havarijní pojištění), protože jsem rizikový a čerpám asistenci (potíže se startováním staršího vozidla v zimě). Nemám škodní událost, bonus/malus a tento postup jsem nenašel ani ve smluvních podmínkách. Dotazoval jsem toto při možném uzavření smlouvy na více místech a všude mi lidově řečeno řekli, že je to nesmysl. Existuje taková varianta? Děkuji

Dobrý den,

z důvodu všeobecné inflace a růstu výše škod dochází ke zdražování povinného ručení i havarijního pojištění. Zdražení se tak letos nevyhnou ani klienti s bezeškodním průběhem. Výši pojistného stanovuje pojišťovna každý rok na základě aktuálních okolností a svého uvážení. Pokud s novou výší pojistného nesouhlasíte, můžete se poohlédnout u konkurence. Poptávku můžete zadat online v sekci povinné ručení.

Články o Riziko

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

15.10.2021, Osobní a rodinné finance

…měli nakoupenu elektřinu a plyn zaještě přijatelné ceny, Bohemia Energy čekala na ono vyzobávání třešniček zdortu,které se tentokráte nedostavilo. Rizikový business model, na kterém dlouhá létabenefitovali všichni klienti Bohemia Energy vpodobě dlouhodobě nižšíchcen, nyní selhal. Otázkou zůstá…

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

Zonky hlásí konec manuálních investic. Zůstává jen Rentiér

27.9.2021, Půjčka

…einvestovat výnosy nebo přinese pravidelnou rentu,” poznamenalgenerální ředitel společnosti Zonky. Díky rozdělení investic tak Rentiérminimalizuje riziko pro investory. A zároveň se klienti nemusí prakticky o nicstarat. Na druhé je ale třeba říct, že tím lidé ztrácímožnost přispět na konkrétní…

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka

…y, které ale nejsou tak závažné, aby vaši žádostzamítla. Půjčku tedy dostanete. Počítejte ale s vyšším úrokem, kterýposkytovateli kompenzuje větší riziko. Špatnou – pokud banka přihodnocení bonity odhalí větší problémy, vaši žádost zamítne. Riziko, že by sejí peníze nevrátily, je pro ni příliš…

5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze

5 jednoduchých kroků, jak začít investovat na burze

16.8.2021, Komerční sdělení

…t, abyste svou prvníakcii mohli vlastnit. 1) Získejte alespoň základní znalosti oinvestováníProtože investování na finančních trzích můžebýt velmi rizikové a hrozí vám ztráta financí, je vhodné nejprve porozumětalespoň základům této problematiky. Základním pravidlem, které si musíteosvojit, je…

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?

11.8.2021, Akcie a investice

…oin totiž Yusk považuje za digitálnízlato, jehož hodnotu žene nahoru i stále rostoucí popularita technologickýchnovinek mezi investory. Jak snížit riziko? Investici si rozdělteI když investice do virtuálních měn mnoho lidílákají, je potřeba si uvědomit, že jsou poměrně riskantní. Už proto, že …Banky v ČR