Banky.cz Banky.cz Slovník pojištění Riziko

Riziko


Definice Riziko

v pojišťovnictví vnímáno jako negativní událost způsobující újmu pojistníkovi (nebo třetí osobě), která může (neživotní pojištění) nebo musí (životní pojištění) jednou nastat, u neživotního pojištění lze pojistit jen ta rizika, kde je pravděpodobnost jejich realizace hluboko pod 100% (musí se jednat o náhodný jev, nikoliv o událost, která se opakuje či nastane s pravděpodobností hraničící s jistotou – nelze pojistit dům proti povodni v záplavové oblasti)


Nejvýhodnější nabídka pojištění od profesionálů

POVINNÉ
Váš telefon

94% klientů najdeme
výhodnější pojištění

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Jak již je z názvu tohoto pojištění patrné, tak je povinné pro každého uživatele motorového vozidla. Smyslem tohoto pojištění je krýt pojištěného za škody, které může způsobit ostatním účastníkům ať již na majetku nebo na zdraví.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Smyslem tohoto pojištění je pokrýt škody na svém vozidle, které se mohou přihodit nahodilou situací. V tomto pojištění si můžete například připojistit i vandalismus, pojištění skel a jiné další připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Tento typ pojištění kryje škody, které vám mohou vzniknout pouze na vaší nemovitosti. Toto pojištění zpravidla obsahuje riziko požáru, vodní nebezpečí, úder blesku, vichřice, vandalismus a mnoho dalších připojištění.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

V tomto pojištění si kryjete škody, které vám mohou vzniknout na movitých věcech ve vašem domě či bytě. Nejčastěji se připojišťuje zkrat, přepětí nebo podpětí, které vám chrání škody na elektrospotřebičích, dále také proti přírodním živlům, nebo krádeži či loupeži. Kromě vybavení vaší domácnosti si můžete připojistit i věci ve sklepě nebo garáži.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Toto pojištění vám kryje škody, které můžete způsobit svému zaměstnavateli nebo v běžném občanském životě.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Životní pojištění má krýt ztrátu, která může vzniknout nahodilou událostí a může mít značný dopad na životní úroveň domácnosti. Mezi nejdůležitější patří riziko smrti, invalidita, trvalé následky, závažná onemocnění a mnoho dalších.

Co bych měl pojistit a co naopak nikoli

Hlavním smyslem cestovního pojištění je ochránit své výdaje za zdravotní péči v zahraničí. Pojistit se můžete na konkrétní stát kam cestujete, ať už to pracovně, rekreačně nebo studijně. Dále si můžete také připojistit ztrátu nebo odcizení zavazadel, zpoždění nebo zrušení letu a mnoho dalších připojištění.


Dotazy v poradně k Riziko

R

#8863, Může penzijní fond zkrachovat?, Banka, 6.2.2020

Dobrý den, jak velké je riziko, že zkrachuje penzijní společnost? Vím, že peníze na účtech bank jsou ze zákona pojištěny, ale peníze na účtech penzijních společností (transformovaný fond) nikoliv. Znamená to, že bych tak mohla teoreticky o všechny tyto prostředky přijít. Je toto riziko reálné? Pokud je člověk velmi opatrný, má smysl i nadále takto spořit na stáří či raději zvolit jinou formu spoření? Stavební spoření uzavírat nechci, nevím totiž, zda v něm naspořené peníze jsem povinna použít jen na bydlení a nic jiného. Jak moc se mám do budoucna obávat, že přijdu o všechny naspořené peníze v penzijním fondu, když není pojištěn? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

s (ne)pojištěností vkladů na penzijním spoření máte pravdu, ale riziko krachu penzijního fondu je velmi malé (zejména u transformovaných fondů), neb je zde striktní státní regulace (fond může investovat jen do velmi málo rizikových aktiv - čemuž odpovídá i minimální zhodnocení). Penzijní spoření má smysl z důvodu státního příspěvku (až 230 Kč měsíčně), slevy na daních (až 3 600 Kč ročně) a možného příspěvku zaměstnavatele. Stavební spoření má také smysl, neboť peníze můžete vybrat už po 6 letech, při měsíční úložce 1 700 Kč dosáhnete průměrného zhodnocení 3,5-4% a peníze můžete použít na cokoliv (nemusíte nutně investovat do bydlení).


JS

#8809, Životní pojištění do 60 let, Pojištění, 3.2.2020

Manzel ma uzavrenou pojistku na nemoc a umrti. Pojistku plati asi 12 let. Nikdy nic neuplatnil. Loni v dubnu mel 60 let a na podzim onemocnel. Po skonceni PN sel na pojistovnu Kooperativa a uplatnoval narok na vyplatu. Bylo mu sdeleno, ze pojisteny neni na nic a pojistne bylo sjednano do jeho 60let. Pritom platil porad dal cele pojistne a pojistovna penize brala, aniz by upozornila na to, ze neni pojisten na nic. Takze penize na nemoc nedostal. Pojistku vypovedel 10.1.2020 a musi zaplatit jeste dalsi 3 mes. nez dojde ke zruseni. Má právo chtit po pojistovne penize zpet, protoze pojistovna neupozornila na skutecnost o konci pojisteni?

Dobrý den,

riziková životní pojištění (na nemoc či úraz) se zpravidla sjednávají do 60 let, neboť pojištění může krýt pouze nahodilé události (a po 60 letech se pravděpodobnost realizace těchto rizik začíná limitně blížit jistotě). Ohledně navrácení zaplaceného pojistného - záleží, jak přesně byla pojistná smlouva sepsána. Pokud smlouva platila do 60 let, pak máte nárok na vrácení přeplatku. Naopak jestli smlouva platila bez omezení a pouze od 60 let s výlukami (např. vylučují nemoc), pak žádný přeplatek nevznikl, a tudíž není nárok na jeho vrácení. 

M

#8807, Broker Consulting, Hypoteční poradna, 2.2.2020

Dobrý den, potřebuji hypotéku. Jelikož financím příliš nerozumím, tak mi byl doporučen finanční specialista z Broker Consulting. Na druhé návštěvě mi bylo doporučeno založit si spoření OK Smart ETF (smlouva a obstarávání nákupu a prodeje investičních nástrojů) na 22 let se vstupním poplatkem 21 120 Kč a s měsíční splátkou 2 000 Kč. Jelikož jsem ještě nedala trvalý příkaz ke strhávání peněz, tak jsem se chtěla zeptat, jestli mohu od smlouvy odstoupit. Cítím se podvedena. Protože tomu nerozumím tak se bojím, že to nebude pro mě moc výhodné (podle recenzí které jsem si našla). Prosím poraďte mi, jak si nejlépe vybrat hypotéku. Sama přes banky? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vy poptáváte hypotéku a oni Vám sjednají investice do fondu. Jestli se vše odehrálo tak jak píšete, doporučil bych podat podnět ČNB (odbor ochrany spotřebitele) k prošetření celé záležitosti, neboť by se mohlo jednat o nekalou obchodní praktiku (dle Zákona o ochraně spotřebitele č 634/1992 Sb., §4 Nekalá obchodní praktika). Pokud jste ještě nezaplatila vstupní poplatek (který by pravděpodobně připadl formou provize tomu, kdo Vám produkt sjednal), pak od smlouvy určitě odstupte a více s touto firmou nejednejte. 

Je nutné zdůraznit, že OK Smart ETF není bezrizikovým spořením ale investičním fondem (s rizikový faktorem 4). 

Ohledně hypotéky doporučuji kontaktovat naše hypo specialisty prostřednictvím hypoteční kalkulačky. Ozveme se Vám, vše s Vámi podrobně probereme a navrhneme nejlepší možné řešení. Umíme sjednat lepší úrok než byste dostala od bank (díky dojednaným velkoobchodním slevám) a za klienty platíme všechny poplatky (odhad, vklad na katastr, atd.). 

P

#8777, Je úroková sazba přiměřená?, Banka, 31.1.2020

Dobrý den, mám dva dotazy. 1) z kreditni karty 10tisic mi od roku 2013 udělali exekuci na 250tisic. uroky 24-29%. Jsou takové úroky i po 1.12.2016 legální? ..obelhali mě a 8 let jsem věřil, že splácím a přitom jsem splácel něco jiného. 1 banka dala kartu, kontokorent, úvěr 3 společnostem, ale řekli mi, že to dali jen jedné, u které jsem si zařídil spl. kalendář. 2) Mám slušný plat, velmi slušnou pozici, ale exekuce na plat, takže v reálu velmi neslušný plat. Chci vyhlásit insolvenci, ale mám záznam v RT k vůli konopí. Žádná hospodářská tr. činnost, žádné závazky vůči státu. Nemohu si dovolit zveřejnit můj TR, jinak přijdu o práci a insolvence je k ničemu. Je stále povinnost předkládat/zveřejňovat TR? Dá se na něčem takovém domluvit se soudcem? Jsem docela zoufalý. Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úroky na kreditních kartách běžně dosahují 20-25%. Není to v žádném případě nelegální, výše úroku je věcí dohody mezi poskytovatelem půjčky a dlužníkem. Pokud s úrokovou sazbou nesouhlasíte, smlouvu nepodepisujte a úvěr nečerpejte.

Úrokové sazby bank odpovídají rizikovosti produktů - hypotéky (zajištěny zástavním právem k nemovitosti, se splatností 30 let a na investice do vlastního bydlení) se nabízejí s úrokem 2,5-3,5%, spotřebitelské úvěry (bez zástavy, na spotřebu) s úrokem 5-10%, kontokorent (bez zástavy, na překlenutí problémů s možností čerpání kdykoliv) s úrokem 15-20%, kreditní karty (otevřený úvěrový účet s bezúročným obdobím - nejrizikovější) 20-25%. I proto se kreditní karta dá charakterizovat jako dobrý sluha, ale zlý pán

Se slušným platem splatíte bez problémů dluh 250 000 Kč i bez insolvence (v insolvenci byste pobíral ještě méně než v exekuci a navíc byste musel platit měsíčně navíc min. 1 100 Kč insolvenčnímu správci + poplatky za podání návrhu a náklady na přezkum pohledávek). Na zamlčení záznamů z rejstříku trestů se určitě domluvit nedá.

F

#8749, Investice do dluhopisů, Akcie a investice, 29.1.2020

Dobrý den, jak moc bezpečně se Vám jeví investovat coby fyzická osoba do firemních dluhopisů? Čtu si nabídku na www, kde uvádějí zhodnocení úspor 8,3%. Jsou tyto investice pojištěny?

Dobrý den,

investice do dluhopisů, akcií, zlata a dalších aktiv jsou vždy na Vaše vlastní riziko, nejsou pojištěny, můžete přijít o všechno. Tento web na mě působí velmi nedůvěryhodně, neboť slibuje na dluhopisy vysoký výnos a zároveň vůbec nezmiňuje, jaké dluhopisy byste kupoval (jakých firem). Doporučuji do tohoto peníze nedávat.

Články o Riziko

Boj o statistiky: podle ČNB je propad hypoték nadhodnocený

Boj o statistiky: podle ČNB je propad hypoték nadhodnocený

17.2.2020, Hypotéka

…ipočet hypoték tak může znovu růst. Zároveň je třeba říct, že pokyny centrálníbanky splnily svůj účel. Jejich úkolem totiž bylo odradit od hypoték rizikovéžadatele. Tedy ty, pro které by případné ochlazení ekonomiky znamenalo problémyse splácením závazků. Příliš velký počet takových klientů by…

Peer to peer půjčky: jak funguje hit posledních let

Peer to peer půjčky: jak funguje hit posledních let

5.2.2020, Půjčka

…síte počítat s prověřováním bonity. Ikdyž zpravidla nebývá tak důkladné jako u bank. Pokud vás ale zprostředkovatelský portálvyhodnotí jako příliš rizikové, vaše poptávka se k investorům nedostane. Anebodostane, ale s podstatně vyšší úrokovou sazbou. Výsledný úrok se tedy může pohybovat i v řá…

Společný účet: kdy byste o něm měli uvažovat a na co si dát pozor

Společný účet: kdy byste o něm měli uvažovat a na co si dát pozor

31.1.2020, Běžný účet

… disponentovi omezit práva nebo například při rozchodu jehopeníze zneužít. Pokud na něj ale posíláte pouze část peněz ze svého soukroméhokonta, je riziko ztráty mnohem menší. Společný účet vybírejte podobně jako běžnýKdyž se tedy rozhodnete zřídit si společnýúčet pro manžele či partnery, necht…

Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

Investiční životní pojištění může přijít o státní podporu. Kvůli žalobám od klientů

27.1.2020, Pojištění

…proto, že jim na ni přispívá zaměstnavatel. Jen loni od něj příspěvek získalona 300 000 lidí. V průměru dostali 700 korun měsíčně. Lepší varianta: rizikové životní pojištěníProblém je, že pokud změníte práci a novýzaměstnavatel vám příspěvek nedá, musíte pojistné platit sami. Předčasnéukončení…

Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem

Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem

24.1.2020, Akcie a investice

…tí investovat. Největší otazník je přitom u akcií. Nedávný vývoj jim sice pomohl, nicméně velkýrůst jejich hodnoty z minulých měsíců přináší větší riziko, že letos jejich cenaklesne. Zvlášť, pokud se situace ve světě znovu vyostří. Anebo pokud přijdeekonomická recese, o které se v poslední dob…Rychlé odkazy

Banky v ČR