Banky.cz Banky.cz Články Spoření 4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí
12.8.2020, Spoření

Obrovský propad zažily v posledních měsících úroky na spořicích účtech. Zatímco ještě na začátku března jste dosáhli i na úrok přes 2 %, nyní se musíte většinou spokojit maximálně s polovinou. Opravdu to ale znamená, že už se spořicí účty nevyplatí?

Zjednodušeně řečeno: ne. Nic takového se říct nedá. I když úroky spadly opravdu nízko, stále existuje několik důvodů, proč si spořicí účet pořídit.

Podívejte se na ně s námi.

1. Nabízí alespoň nějaké zhodnocení

I když je to možná paradoxní, jednou z největších výhod spořicích účtů je stále jejich úrok. Přestože se u naprosté většiny poskytovatelů pohybuje pod 1 %. A navíc si od výsledného zhodnocení musíte odečíst ještě 15% daň.

Oproti běžnému účtu ale přináší alespoň nějaké zhodnocení. Vaše úspory tak sice nedokáží konkurovat inflaci, která se už od loňského podzimu drží okolo 3 %, přesto ztrácí hodnotu mnohem pomaleji než na běžném kontě.

2. Spořicí účet je flexibilní

Zásadní předností spořicího účtu je také jeho flexibilita. Kdykoliv na něj totiž můžete poslat další peníze. A kdykoliv potřebujete, můžete své úspory vybrat.

Něco takového další typy spoření neumožňují. Alespoň ne bez pokut.

Například u termínovaného vkladu jsou vaše peníze vázané u banky na předem stanovenou dobu. Pokud je z jakéhokoliv důvodu vyberete před skončením termínu, přijdete o slíbené úroky nebo zaplatíte vysoký poplatek za předčasný výběr.

Podobné je to i v případě stavebního spoření. U něj jsou peníze zpravidla vázané na 6 let. Pokud je vyberete dřív, ztratíte státní podporu a u některých poskytovatelů zaplatíte ještě pokutu za předčasné ukončení smlouvy.

Zůstanou vám tak maximálně úroky za každý rok spoření. A ty jsou na podobné úrovni jako u spořicích účtů.

3. Ideální záloha pro nečekané situace

Spořicí účet je také to nejlepší místo pro vytvoření železné rezervy. Tedy peněz, které využijete v případě jakýchkoliv nenadálých výdajů.

Ať už je to porouchaná pračka, poškozené auto nebo třeba dočasný výpadek příjmů kvůli nemoci či úrazu.

A kolik byste měli mít odloženo? Minimálně tolik, aby naspořená částka pokryla vaše běžné výdaje alespoň na nejbližší tři měsíce. Ještě lepší je ale mít na spořicím účtu dvojnásobek – tedy rezervu na půlroční výdaje.

Možná však stále netušíte, proč k vytvoření železné rezervy zvolit právě spořicí účet. Je to jednoduché – právě kvůli jeho úročení a flexibilitě. Peníze totiž ztrácí hodnotu pomaleji než na běžném účtu a zároveň je máte kdykoliv po ruce.

4. Bezpečné uložení peněz

Stejně jako termínovaný vklad a stavební spoření má spořicí účet ještě další výhodu. Je jí bezpečnost. Veškeré úspory jsou totiž ze zákona pojištěné, a to až do výše 100 000 eur.

Nemusíte se tak bát, že o své peníze přijdete.

Právě to je obrovský rozdíl oproti investicím. U nich sice můžete dosáhnout na vyšší zhodnocení, ale zároveň vždy existuje riziko, že proděláte. A o většinu peněz přijdete.

U spořicího účtu vám nic takového nehrozí.

Jak vybrat nejlepší spořicí účet?

Je tedy jasné, že spořicí účet má ve finančním portfoliu každého z nás své místo (nebo by ho alespoň mít měl). Otázkou je, jak vybrat ten pravý. Musíte se totiž zaměřit hned na několik parametrů:

  • Úroková sazba – asi vás nepřekvapí, že vyšší sazba znamená výhodnější spořicí účet. Důležité ale také je, jak banka s úroky pracuje. Poskytovatelé totiž stále častěji dělí úrok na základní a bonusovou část. Zatímco u základní sazby vám musí snížení oznámit minimálně dva měsíce předem, bonusovou můžou změnit prakticky ze dne na den. Vyplatí se tedy hledat účty s co nejvyšším poměrem ve prospěch základní úrokové sazby.
  • Limity vkladů – slíbený úrok bývá často podmíněný konkrétní výší vkladů. A jakmile vaše úspory danou sumu přesáhnou (nebo na ni naopak nedosáhnou), úročení klesne. Většinou dost výrazně. Hledejte proto účty, jejichž limity odpovídají vašim možnostem. Jinak můžete místo 1% zhodnocení dostat pouze 0,01 %.
  • Poplatky a další podmínky – samozřejmě sledujte také další podmínky související se spořicím účtem. Ať už jsou to poplatky nebo například povinné založení běžného účtu u daného poskytovatele. I na toto konto totiž můžou být navázané různé poplatky. Nezapomeňte si proto předem ověřit, kolik za takový účet zaplatíte. Ať máte jistotu, že se vám vybrané spoření opravdu vyplatí.

Nejjednodušším způsobem, jak si uvedené parametry zkontrolovat, je využít srovnání spořicích účtů. Snadno v něm jednotlivé nabídky porovnáte například podle úroků nebo minimálních vkladů. A výběr toho nejlepšího spořicího účtu vám zabere jen pár minut.

ANKETA k článku "4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí"

Máte peníze na spořícím účtu úročeny 1%?
Počet odpovědí: 179

KOMENTÁŘE k článku 4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Stavební spoření bez vstupního poplatku už nabízí všech 5 spořitelen

Stavební spoření bez vstupního poplatku už nabízí všech 5 spořitelen

18.10.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Plánujete založení stavebního spoření? Teď je ideální čas. Až do konce roku si ho totiž můžete sjednat zdarma. Bez ohledu na to, pro jakou stavební spořitelnu se rozhodnete.

Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

Úroky na spořicích účtech začaly znovu růst. Víte, kde dosáhnete i na 1%?

4.10.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Covid. Slovo, které obzvlášť nenávidí lidé, kteří měli uloženou většinu svých úspor na spořicích účtech. Kvůli covidové pandemii a vládním opatřením totiž úroky u spoření propadly téměř k nule. Nyní se ale začíná blýskat na lepší časy. Sazby znovu rostou a někde dosáhnete i na víc než 1 %.

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

Spoření? Třetina lidí má rezervu na víc než 4 měsíce

8.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Zatímco jedni vydrží bez příjmů klidně přes půl roku, druzí žijí od výplaty k výplatě a úspory jim nestačí ani na měsíc. Vyplývá to z nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat Raiffeisenbank.

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

Chcete nejvýhodnější stavebko? Přidejte k němu běžný účet

23.8.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak získat nejlepší stavební spoření? Podle aktuálního srovnání ho nabízejí Raiffeisen stavební spořitelna a ČSOB Stavební spořitelna. Má to však háček. Pro získání prémií si musíte založit u dané banky běžný účet.Banky v ČR