Banky.cz Články Spoření 4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

12.8.2020 Spoření

Obrovský propad zažily v posledních měsících úroky na spořicích účtech. Zatímco ještě na začátku března jste dosáhli i na úrok přes 2 %, nyní se musíte většinou spokojit maximálně s polovinou. Opravdu to ale znamená, že už se spořicí účty nevyplatí?

Zjednodušeně řečeno: ne. Nic takového se říct nedá. I když úroky spadly opravdu nízko, stále existuje několik důvodů, proč si spořicí účet pořídit.

Podívejte se na ně s námi.

1. Nabízí alespoň nějaké zhodnocení

I když je to možná paradoxní, jednou z největších výhod spořicích účtů je stále jejich úrok. Přestože se u naprosté většiny poskytovatelů pohybuje pod 1 %. A navíc si od výsledného zhodnocení musíte odečíst ještě 15% daň.

Oproti běžnému účtu ale přináší alespoň nějaké zhodnocení. Vaše úspory tak sice nedokáží konkurovat inflaci, která se už od loňského podzimu drží okolo 3 %, přesto ztrácí hodnotu mnohem pomaleji než na běžném kontě.

2. Spořicí účet je flexibilní

Zásadní předností spořicího účtu je také jeho flexibilita. Kdykoliv na něj totiž můžete poslat další peníze. A kdykoliv potřebujete, můžete své úspory vybrat.

Něco takového další typy spoření neumožňují. Alespoň ne bez pokut.

Například u termínovaného vkladu jsou vaše peníze vázané u banky na předem stanovenou dobu. Pokud je z jakéhokoliv důvodu vyberete před skončením termínu, přijdete o slíbené úroky nebo zaplatíte vysoký poplatek za předčasný výběr.

Podobné je to i v případě stavebního spoření. U něj jsou peníze zpravidla vázané na 6 let. Pokud je vyberete dřív, ztratíte státní podporu a u některých poskytovatelů zaplatíte ještě pokutu za předčasné ukončení smlouvy.

Zůstanou vám tak maximálně úroky za každý rok spoření. A ty jsou na podobné úrovni jako u spořicích účtů.

3. Ideální záloha pro nečekané situace

Spořicí účet je také to nejlepší místo pro vytvoření železné rezervy. Tedy peněz, které využijete v případě jakýchkoliv nenadálých výdajů.

Ať už je to porouchaná pračka, poškozené auto nebo třeba dočasný výpadek příjmů kvůli nemoci či úrazu.

A kolik byste měli mít odloženo? Minimálně tolik, aby naspořená částka pokryla vaše běžné výdaje alespoň na nejbližší tři měsíce. Ještě lepší je ale mít na spořicím účtu dvojnásobek – tedy rezervu na půlroční výdaje.

Možná však stále netušíte, proč k vytvoření železné rezervy zvolit právě spořicí účet. Je to jednoduché – právě kvůli jeho úročení a flexibilitě. Peníze totiž ztrácí hodnotu pomaleji než na běžném účtu a zároveň je máte kdykoliv po ruce.

4. Bezpečné uložení peněz

Stejně jako termínovaný vklad a stavební spoření má spořicí účet ještě další výhodu. Je jí bezpečnost. Veškeré úspory jsou totiž ze zákona pojištěné, a to až do výše 100 000 eur.

Nemusíte se tak bát, že o své peníze přijdete.

Právě to je obrovský rozdíl oproti investicím. U nich sice můžete dosáhnout na vyšší zhodnocení, ale zároveň vždy existuje riziko, že proděláte. A o většinu peněz přijdete.

U spořicího účtu vám nic takového nehrozí.

Jak vybrat nejlepší spořicí účet?

Je tedy jasné, že spořicí účet má ve finančním portfoliu každého z nás své místo (nebo by ho alespoň mít měl). Otázkou je, jak vybrat ten pravý. Musíte se totiž zaměřit hned na několik parametrů:

  • Úroková sazba – asi vás nepřekvapí, že vyšší sazba znamená výhodnější spořicí účet. Důležité ale také je, jak banka s úroky pracuje. Poskytovatelé totiž stále častěji dělí úrok na základní a bonusovou část. Zatímco u základní sazby vám musí snížení oznámit minimálně dva měsíce předem, bonusovou můžou změnit prakticky ze dne na den. Vyplatí se tedy hledat účty s co nejvyšším poměrem ve prospěch základní úrokové sazby.
  • Limity vkladů – slíbený úrok bývá často podmíněný konkrétní výší vkladů. A jakmile vaše úspory danou sumu přesáhnou (nebo na ni naopak nedosáhnou), úročení klesne. Většinou dost výrazně. Hledejte proto účty, jejichž limity odpovídají vašim možnostem. Jinak můžete místo 1% zhodnocení dostat pouze 0,01 %.
  • Poplatky a další podmínky – samozřejmě sledujte také další podmínky související se spořicím účtem. Ať už jsou to poplatky nebo například povinné založení běžného účtu u daného poskytovatele. I na toto konto totiž můžou být navázané různé poplatky. Nezapomeňte si proto předem ověřit, kolik za takový účet zaplatíte. Ať máte jistotu, že se vám vybrané spoření opravdu vyplatí.

Nejjednodušším způsobem, jak si uvedené parametry zkontrolovat, je využít srovnání spořicích účtů. Snadno v něm jednotlivé nabídky porovnáte například podle úroků nebo minimálních vkladů. A výběr toho nejlepšího spořicího účtu vám zabere jen pár minut.

ANKETA k článku 4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

Máte peníze na spořícím účtu úročeny 1%?

Počet odpovědí: 180

KOMENTÁŘE k článku 4 důvody, proč se spořicí účet stále vyplatí

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Zhodnocení až 5,7 %. I to aktuálně nabízí stavební spoření

19.9.2022 Spoření

Výnos, na který ostatní spořicí produkty nedosáhnou. To i nadále nabízí stavební spoření. Díky státní podpoře své peníze zhodnotíte až o 5,7 %. Problém je, že současná vláda uvažuje o zrušení této podpory. I kdyby k tomu však došlo, zachová si stavebko jednu zásadní výhodu, na kterou ostatní spoření nestačí.

Stavební spoření: víc nových smluv, méně úvěrů. Kvůli úrokům

22.8.2022 Spoření

Vysoké úroky. Faktor, který nahrává novým smlouvám na stavební spoření, zároveň ale vede k tomu, že ubývá úvěrů ze stavebka. Vyplývá to ze statistik za první polovinu letošního roku. Podle nich lidé uzavřeli 277 494 nových smluv o stavebním spoření, což je o 12 % víc než loni za stejné období.

Obliba stavebního spoření klesá. Láká jen třetinu lidí

25.7.2022 Spoření

Méně atraktivní než dříve. Stavební spoření postupně ztrácí svou vysokou oblibu. Podle nedávného průzkumu ČSOB Stavební spořitelny je tato forma zhodnocení peněz aktuálně atraktivní jen pro zhruba třetinu lidí. Ještě před dvěma lety přitom stavební spoření lákalo 57 % respondentů.

Jak získat úspory pro děti? Většina rodičů volí stavebko

27.6.2022 Spoření

Když spořit dětem na budoucnost, tak pomocí stavebního spoření. Takový je přístup většiny českých rodičů. Ukázal to nedávný průzkum ČSOB stavební spořitelny, podle kterého 55 % lidí odkládá peníze stranou pro své děti. Chtějí jim tak usnadnit start do života.

Úrok nad 4 % na spořicím účtu nabízí stále víc bank. Ale pozor na podmínky

13.6.2022 Spoření

Mít peníze uložené na spořicím účtu je stále výhodnější. Přibývá totiž bank, které nabízejí úrok nad 4 %. I když tato sazba nevyrovná splašenou inflaci, stále je to lepší varianta, než nechat peníze ležet na běžném účtu nebo pod matrací. Bez zhodnocení vám inflace každý rok ukousne víc než desetinu z vašich úspor.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od