Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Spoluvlastnictví nemovitosti

Spoluvlastnictví nemovitosti

Definice Spoluvlastnictví nemovitosti

Je vlastnictví dvou nebo více osob současně k jedné nemovitosti. Spoluvlastnictví je zobrazeno v katastru nemovitostí na listu vlastnictví dle podílů každého spoluvlastníka (tzv. spoluvlastnický podíl).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Spoluvlastnictví nemovitosti

#12434, Zrušení spoluvlastnictví nemovitosti, Reality, 13.1.2021

Pokračování dotazu č. 12410: Dobrý večer, pane Jermáři, děkuji za odpověď, byla rychlá a pro mne příznivá. Synovec mi řekl, že dům prodá soudně, včetně mého podílu. Tlačí. Mám pocit, že o svém "majetku" si můžu rozhodnout sama, co s ním provedu. A ne že mi bude diktovat, co prodám. Nemám žádné dluhy, ani pohledávky, tak co by tam soud řešil? Ještě jednou děkuji Vám a těmto stránkám, že jsou. 

Dobrý den,

nikdo nemůže být ze zákona nucen setrvávat ve spoluvlastnictví. Pokud se spoluvlastníci nemohou dohodnout na společném užívání či prodeji nemovitosti, může kterýkoliv spoluvlastník (nehledě na výši jeho podílu) požádat soud o zrušení spoluvlastnictví. 

Jak soud postupuje?

1) je-li možné nemovitost s ohledem na stavebně technické parametry rozdělit, nařídí se rozdělení nemovitosti

2) není-li rozdělení na samostatné bytové jednotky možné, je dána možnost vyplatit ostatní spoluvlastníky

3) nechce-li žádný spoluvlastník vyplatit ostatní, nemovitost končí v dražbě a výtěžek je vyplacen spoluvlastníkům s ohledem na jejich podíly

Synovec Vás nemůže přímo nutit k prodeji vašeho podílu soudní cestou, ale takto oklikou může požádat o zrušení spoluvlastnictví (a je na soudu a účastnících řízení, jak vše dopadne).

J

#11561, Spolumajitel nemovitosti mi nechce dát klíč, Reality, 25.10.2020

Dobrý den, tatínek by mě chtěl zplnomocnit, abych ho mohla úplně ve všem zastupovat i podepisovat, abych mohla vše vyřídit bez toho aby musel být se mnou. Samozřejmě je svéprávný, ale už mu vyřizování nedělají dobře, je nemocný a už toho moc nenachodí. Dohadovat se se svou sestrou se kterou zdědili nemovitost ohledně čehokoliv nechce, jejich vztahy jsou už hodně dávno špatné, takže jestli něco takového lze udělat a na koho se obrátit prosím. Když se vrátil z rehabilitačního léčení, tak mu sestra nechce ani vydat klíč od společně zděděného domu, pouze ať si zavolá, a že mu otevře. Tatínkovi vadí, že nemovitost jeho sestra neustále navštěvuje a vchází vychází kdy se zachce. Bohužel on takto nemůže, nevlastní klíč. A ještě prosím chce, aby se nemovitost vyklidila. Ale jak moc se může podílet, když nemá jak sám vstoupit a vzít děti, aby mu pomohly. Na druhou stranu v dědickém řízení teta zdědila nábytek, ošacení a rozbité spotřebiče. Uvědomuje si, že má 1/3 že všeho ostatního, pozemky, nemovitost, finance po zemřelé a teta též 1/3 a poslední 1/3 je rozdělena mezi tři lidi ze Slovenka, kteří nic nechtějí, jen peníze. Prý je zastupuje tatínkova sestra, která tvrdí, že má část podílu ve všem a tím pádem nechce dát klíč od nemovitosti.

Dobrý den,

každý majitel nemovitosti (byť vlastní např. pouze 1/3) má právo nemovitost užívat a vstupovat do ni. Odmítá-li Vás druhý spolumajitel do nemovitosti vpustit (např. Vám nechce dát klíč), zjednejte si přístup do své nemovitosti za asistence Policie ČR.

Ze zákona nemůže být nikdo nucen setrvávat v podílovém spoluvlastnictví nemovitosti. Můžete se obrátit na soud s žádostí o vypořádání podílového spoluvlastnictví (soud dá ostatním spolumajitelům šanci Vás vyplatit nebo nařídí prodej nemovitosti). 

Otec Vám může dát plnou moc pro zastupování v této i jakékoliv jiné záležitosti. Plnou moc Vám za úplatu sepíše notář. 

KV

#10926, Hypotéka na vypořádání spoluvlastnictví, Hypoteční poradna, 10.8.2020

Dobrý den, jsem spolumajitelkou rodinného domu, vlastním 5/12, můj bratr totéž, sestřenice vlastní 1/12 a probíhá dědické řízení po strýci, který vlastnil 1/12, ale jeho část půjde do dražby. Je možné získat hypotéku na odkup ostatních částí nemovitosti? Moc děkuji.

Dobrý den,

hypotéku je možné získat i na vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti, nicméně banka peníze uvolňuje až po podání návrhu na vklad zástavního práva na katastr. Na dražbu je tak možné hypotéku čerpat jen v případě ručení jinou než draženou nemovitostí. Doporučuji nejprve vydražit a z vlastních zdrojů uhradit 1/12 a hypotéku čerpat až na následný výkup zbylé poloviny domu.

K

#10600, Spoluvlastnictví nemovitosti, Reality, 2.7.2020

Dobrý den, jsem většinový vlastník nemovitosti. Pokud 25% nemovitosti se v nedobrovolné dražbě prodá novému vlastníkovi, kdo určí jakou část může nový vlastník užívat? Nemovitost má pouze jednu bytovou jednotku a nikdy nemovitost se stávajících spoluvlastníku neužíval a nepodílel se na údržbě nemovitosti. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je na spolumajitelích nemovitosti, aby si domluvili pravidla pro užívání společné nemovitosti (což může být velmi komplikované). Proto bych Vám doporučil snažit se případně tento podíl vydražit. Pokud by podíl vydražil někdo cizí a nemohli jste se spolu dohodnout na soužití, můžete soud požádat o vypořádání spoluvlastnictví (soud by dal oběma možnost se vzájemně vyplatit a pokud by nikdo druhého vyplatit nechtěl, nařídil by se prodej celé nemovitosti).

J

#8957, Hypotéka a rozchod, Hypoteční poradna, 14.2.2020

Dobrý den, prosím o radu, jak nejlépe vyřešit následující situaci. Mladý muž s přítelkyní si vzal společně hypotéku na 3 mil. Kč na koupi bytu, v Katastru je vlastníkem bytu on i slečna (oba po 1/2) . Společně ale spláceli pouze půl roku, pak se rozešli. Od té doby splácí muž výhradně sám, ona se na splátkách nepodílí. Na úvěr ručí tímto bytem, kde mají oba trvalé bydliště, a navíc je v Katastru uveden zákaz zatížení. Muž nemá sám zatím dostatečný příjem, aby se mohl stát jediným dlužníkem, jeho aktuální přítelkyně ještě studuje, jeho rodiče rovněž splácejí úvěr. Navíc má muž obavu, že by si bývalá přítelkyně mohla v budoucnu nárokovat polovinu bytu. Prosím o radu, jak by měl nejlépe tuto složitou situaci vyřešit. Děkujeme.

Dobrý den,

přítelkyně si nemusí nic nárokovat, již nyní (bez ohledu na to, kdo hypotéku splácí) vlastní polovinu bytu. Banku taktéž nezajímá kdo hypotéku splácí (jakým dílem se na splácení podílejí spoludlužníci), neboť za hypotéku ručí oba společně a nerozlučně. Jestliže ani jeden z dlužníků není dostatečně bonitní pro splácení celého úvěru a spoludlužníci spolu nechtějí ve splácení a spoluvlastnictví nemovitosti pokračovat, nezbývá než nemovitost prodat a bance hypotéku doplatit.Banky v ČR