Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Spoluvlastnictví nemovitosti

Spoluvlastnictví nemovitosti

Definice Spoluvlastnictví nemovitosti

Je vlastnictví dvou nebo více osob současně k jedné nemovitosti. Spoluvlastnictví je zobrazeno v katastru nemovitostí na listu vlastnictví dle podílů každého spoluvlastníka (tzv. spoluvlastnický podíl).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Spoluvlastnictví nemovitosti

KV

#10926, Hypotéka na vypořádání spoluvlastnictví, Hypoteční poradna, 10.8.2020

Dobrý den, jsem spolumajitelkou rodinného domu, vlastním 5/12, můj bratr totéž, sestřenice vlastní 1/12 a probíhá dědické řízení po strýci, který vlastnil 1/12, ale jeho část půjde do dražby. Je možné získat hypotéku na odkup ostatních částí nemovitosti? Moc děkuji.

Dobrý den,

hypotéku je možné získat i na vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti, nicméně banka peníze uvolňuje až po podání návrhu na vklad zástavního práva na katastr. Na dražbu je tak možné hypotéku čerpat jen v případě ručení jinou než draženou nemovitostí. Doporučuji nejprve vydražit a z vlastních zdrojů uhradit 1/12 a hypotéku čerpat až na následný výkup zbylé poloviny domu.

K

#10600, Spoluvlastnictví nemovitosti, Reality, 2.7.2020

Dobrý den, jsem většinový vlastník nemovitosti. Pokud 25% nemovitosti se v nedobrovolné dražbě prodá novému vlastníkovi, kdo určí jakou část může nový vlastník užívat? Nemovitost má pouze jednu bytovou jednotku a nikdy nemovitost se stávajících spoluvlastníku neužíval a nepodílel se na údržbě nemovitosti. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je na spolumajitelích nemovitosti, aby si domluvili pravidla pro užívání společné nemovitosti (což může být velmi komplikované). Proto bych Vám doporučil snažit se případně tento podíl vydražit. Pokud by podíl vydražil někdo cizí a nemohli jste se spolu dohodnout na soužití, můžete soud požádat o vypořádání spoluvlastnictví (soud by dal oběma možnost se vzájemně vyplatit a pokud by nikdo druhého vyplatit nechtěl, nařídil by se prodej celé nemovitosti).

J

#8957, Hypotéka a rozchod, Hypoteční poradna, 14.2.2020

Dobrý den, prosím o radu, jak nejlépe vyřešit následující situaci. Mladý muž s přítelkyní si vzal společně hypotéku na 3 mil. Kč na koupi bytu, v Katastru je vlastníkem bytu on i slečna (oba po 1/2) . Společně ale spláceli pouze půl roku, pak se rozešli. Od té doby splácí muž výhradně sám, ona se na splátkách nepodílí. Na úvěr ručí tímto bytem, kde mají oba trvalé bydliště, a navíc je v Katastru uveden zákaz zatížení. Muž nemá sám zatím dostatečný příjem, aby se mohl stát jediným dlužníkem, jeho aktuální přítelkyně ještě studuje, jeho rodiče rovněž splácejí úvěr. Navíc má muž obavu, že by si bývalá přítelkyně mohla v budoucnu nárokovat polovinu bytu. Prosím o radu, jak by měl nejlépe tuto složitou situaci vyřešit. Děkujeme.

Dobrý den,

přítelkyně si nemusí nic nárokovat, již nyní (bez ohledu na to, kdo hypotéku splácí) vlastní polovinu bytu. Banku taktéž nezajímá kdo hypotéku splácí (jakým dílem se na splácení podílejí spoludlužníci), neboť za hypotéku ručí oba společně a nerozlučně. Jestliže ani jeden z dlužníků není dostatečně bonitní pro splácení celého úvěru a spoludlužníci spolu nechtějí ve splácení a spoluvlastnictví nemovitosti pokračovat, nezbývá než nemovitost prodat a bance hypotéku doplatit.

K

#8948, Hypotéka a rozchod, Hypoteční poradna, 13.2.2020

Dobrý den, současná snoubenka má s bývalým přítelem byt na hypotéku a je napsaná stále jako spolumajitel. Měl ji nějak vyplatit cca 200 000 Kč ještě, ale vůbec se k tomu nemá a nereaguje. Ona by chtěla svoji část prodat, nebo to nějak rozhýbat, aby z toho bylo alespoň něco. Jde to nějak? Co je k tomu potřeba? Děkuji moc za jakoukoliv odpověď.

Dobrý den,

vaše snoubenka se musí se svým ex-přítelem domluvit. Není-li domluva možná, lze požádat soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti (soud nařídí prodej celé nemovitosti nebo vyplacení podílu). Zatímco majetek takto vypořádat lze, s hypotékou to bývá horší. Vyvázání z hypotéky je možné jen pokud by druhý z dlužníků byl sám dostatečně bonitní na pokrytí celého úvěru a jen po souhlasu banky (nelze se toho domáhat).

Z

#2291, Vypořádání spoluvlastnictví, Reality, 10.11.2015

Pokračování dotazu č. 2266: Dobrý den, děkuji za zodpovězení dotazu ze 31.10. Všechny informace mi moc pomůžou, jen jedna mě zmátla a to, abych se ve vypořádání spoluvlastnictví neobracela na soud, že by mi to nepomohlo. Přeci pokud já nebudu ochotná strýce vyplatit částkou, kterou si stanovil a on zároveň nepřistoupí na cenu, kterou mu nabízím já - každý podle svého znaleckého posudku, tak jediný kdo může rozhodnout o ceně a prodeji je soud, ne? Dá se předpokládat, že jediný kdo u soudu projeví o nemovitost zájem budu já a tak soud přikáže celý dům mě za úhradu, kterou určí!? A pokud cenu bude určovat dle znaleckého posudku vlastního, tak je větší pravděpodobnost, že se cena přiblíží té mé, jelikož já ho mám vypracovaný na základě relevantních pravdivých informací na rozdíl od strýce!? Proč by mi podle vás soud neměl pomoci? Docela jsem na něj spoléhala, ale teď jsem na vážkách. Dohoda se strýcem by byla asi nejlepší, jenže asi nebude možná, bohužel...

Dobrý den,

teď je situace taková, že dům vlastníte se strýcem dohromady - Vy máte 3/4, on má 1/4. Buď se spolu na prodeji domluvíte (svobodně, bez advokátů, bez soudů) a jeden druhému svou část prodáte nebo dům nadále zůstane ve spoluvlastnictví vás obou. Je to jednoduché - Váš strýc vlastní 1/4 - buď Vám ji prodá za cenu, kterou akceptuje, nebo Vám tu 1/4 neprodá a zůstane jeho. Soud mu nemůže nakázat Vám něco prodávat. Stejně tak Vy nemáte povinnost strýce vyplácet/odkupovat od něj jeho podíl na RD a soud Vám to nemůže nakázat. 

K soudu se podávají žaloby ve stylu "on mě poškodil takto, a proto požaduji tuto náhradu/nápravu". Vy nemůžete žalovat pana strýce, protože Vás nijak nepoškodil (že Vám nechce prodat něco za Vaši cenu není poškození, na takovýto prodej/cenu nemáte právní nárok). Stejně tak on nemůže žalovat Vás, protože jste pana strýce nikterak nepoškodila (že ho nechcete vyplatit/odkoupit od něj 1/4 RD, tím ho nijak nepoškozujete, na to on nemá právní nárok).

Spoluvlastnictví nemovitosti není z mého pohledu ideální, ale přesto spousta nemovitostí ve spoluvlastnictví je. Zejména tehdy, když příbuzní podědí každý nějaký podíl na RD a nemohou se dohodnout, kdo koho vyplatí. Pak je tato nemovitost vlastněna všemi vlastníky, všichni se musí dle výše svého podílu podílet na společných nákladech (energie, daně, atd.) a nemovitosti si moc nikdo neužije.Banky v ČR