Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Vila

Vila


Definice Vila

Jedná se o samostatnou luxusní nemovitost, která je z pravidla pro jednu nebo více rodin. Tvoří ji jedno nebo vice nadzemních podlaží, je postavena z cihel nebo betonu a zasazena do zahrady. 


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Vila

E

#11886, Nesplácím včas, banka si peníze strhla sama, Půjčka, 24.11.2020

Dobrý den, mám v bance splátku 4 tisíce splatnou do 20. Výplata mi chodí 25. Včera mi banka strhla ty 4 tisíce z alimentů, které chodí na děti vždy k 20. Může to banka vůbec strhnout? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vy jste si s bankou domluvila, že budete svou splátku hradit každý měsíc k 20. Pokud nebudete splácet řádně a včas, banka si bude peníze z účtu strhávat nedobrovolně a hrozí Vám zesplatnění půjčky (banka by pak mohla požadovat navrácení celé dlužné částky - na to byste pravděpodobně neměla a došlo by k exekuci). Banka obecně nezkoumá, co za peníze Vám chodí na účet (výplata, alimenty, důchod, dávky, atd.). Nelze tak argumentovat "toto jsou alimenty, z těch svůj dluh splácet nebudu". 

V

#11676, Vklad od neznámé osoby, Běžný účet, 5.11.2020

Dobrý den, na účet mi byla vložena hotovost bez identifikace platby nebo vkladatele. Banka mi bohužel také nic neupřesní, částka byla pod hranicí 1 000 EUR pro identifikaci vkladatele při vkladu. Ráda bych peníze vrátila, ale nemám komu, jako kdyby to bylo převodem z účtu na účet. Udělala jsem pro vrácení neoprávněné platby vše, můžu být popotahována? Děkuji moc za pomoc.

Dobrý den,

Vy jste nic špatného neudělala a nemůžete být za vklad peněz cizí osobou na váš účet jakkoliv popotahována. Naopak jste projevila snahu peníze vrátit. Nyní se musí ozvat osoba, která peníze omylem vložila na Váš účet a požádat o jejich vrácení. Pak bude na Vás peníze vrátit. Až odmítnutí tohoto požadavku by bylo hodnoceno jako bezdůvodné obohacení se. 

RS

#11645, Pokuta za nenačerpání hypotéky, Hypoteční poradna, 3.11.2020

Dobrý den, poctivě jsem pročetl mnoho dotazů a odpovědí z vaší poradny, možná pokládám mírně duplicitní dotaz, ale nedohledal jsem scénář který máme my. S manželkou kupujeme byt v novostavbě za 7,1 mil. Kč, hypotéku si chceme vzít na 30 let 5 mil. Kč. Podepsali jsme úvěrovou smlouvu v červenci 2019, v době, kdy byla průměrná úroková sazba 2,7% a očekávalo se, že půjde nahoru. Z toho důvodu jsem si v té době vyjednal fixaci 2,35% na 10 let. Protože developerský projekt se stále staví, jednalo se o předschválenou hypotéku, očekávaný termín kolaudace je oficiálně polovina roku 2021, respektive reálný termín je o pár měsíců dříve (jde to rychleji díky teplé zimě). Dnes jsou úroky mnohem nižší než kdysi, cena této nemovitosti také vzrostla (jedná se o velký byt v Praze) ale jak jsem se zde i v úvěrové smlouvě dočetl, pokud bych si hypotéku teď sjednal u jiné banky, musel bych uhradit pokutu za nenačerpání což v mém případě dělá 3% z celkové půjčené částky tedy 150 000 Kč, a to i když jsem ještě nezačal čerpat, je to tak? V takovém případě mi připadá rozumný scénář po 12 řádně uhrazených splátkách refinancovat v době fixace za cenu těch max. 1% účelně vynaložených nákladů max. 50 000 Kč. To nezní špatně, ale v té době, dost možná za dva roky, mohou jít úroky zase nahoru, po covidu ekonomika nastartovaná a vyjednávací pozice pro refinancování s co nejnižší úrokovou sazbou značně stížena. Myslíte si, že je rozumný nápad zkusit bance nabídnout změnu úvěrové smlouvy dokud jsem ji ještě nezačal čerpat s tím, že by upravila úrokovou sazbu na více tržní hodnotu odpovídající současnosti (očekávám že bych se měl bez problémů dostat pod 2%) za to, že bych souhlasil např. s kratší dobou fixace úroku (třeba 5 let místo 10), nebo po schválení a podepsání smlouvy již není dobré o tomto jednat s bankou kvůli riziku že by na mě pohlížela jako na problémového klienta? Jedná se o RB, jde mi o Váš pohled, jestli máte pocit, že je takový požadavek od klienta z pohledu banky spíše drzost nebo jestli se o podobných věcech banky jsou ochotné bavit, i když po podpisu má teď má banka lepší karty v ruce. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o úrokové sazbě je třeba vyjednávat před podpisem úvěrové smlouvy. Po podpisu smlouvy se postupuje výhradně dle smluvních podmínek (např. pokuta 150 000 Kč za nenačerpání hypotéky). Šance na vyjednání nižší sazby před načerpáním úvěru je tak velmi malá. 

Je třeba to brát sportovně. Někdy se něco podaří a jindy zas nikoliv. Spekuloval jste na růst sazeb a došlo k poklesu. To se nepodařilo. Na druhou stranu v mezičase výrazně vzrostla hodnota kupované nemovitosti, to se podařilo. 

Nejlepší by bylo přesně spočítat, kolik byste ušetřil na refinancování hypotéky a poměřit tuto úsporu se smluvní pokutou. Třeba zjistíte, že se vyplatí smluvní pokutu zaplatit, neboť při sazbě 1,48-1,79% a fixaci na 10 let ušetříte na úrocích více. Doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení. 

MF

#11567, Hypotéka a odstoupení od smlouvy, Hypoteční poradna, 25.10.2020

Dobrý den, prosím o radu. V červnu jsme podepsali s finančním poradcem elektronický smlouvu s Modrou Pyramidou. Smlouva měla být na koupi pozemku a po té i na výstavbu domu. Jenomže banka nám stále dělala problémy s pozemkem. Stále jsme dokládali potvrzení a dokumenty a pořád to bylo nedostačující. Bance jsem nabídla i být, který odhadli na 1,8 mil. Po dokládání různých smluv jsme se rozhodli smlouvu s nimi ukončit. Oni po nás chtějí poplatek za nečerpání cca 24 tisíc. Žádali jsme o odpuštění poplatků z důvodu uvedení nás v omyl, že smlouva byla jen na výstavbu a nikde nebyly žádné informace o čerpání peněz. Žádost nám zamítli s tím, že nám vypracovali dodatek na koupi pozemku s tím, že zastavíme být. Ale poslední kapka byla, že tyto dokumenty s osobními údaji byly vhozeny ve schránce v porušené obálce. Tyto dokumenty jsme nepodepsali a odstoupili jsme. Známá mi říkala, že pokud nás uvedou v omyl, tak bychom pokuty a poplatky platit neměli a dokonce máme i podle nějakého paragrafu nárok na hypotéku od nich s 0% úročením. Prosím poraďte co dál. Jak postupovat? Předem děkuji. S pozdravem

Dobrý den,

jak přesně Vás prosím Modrá pyramida uvedla v omyl? Zaslanými smlouvami poštou, které k Vám doputovaly v porušené obálce? To určitě nebude důvod pro odstoupení od smlouvy bez sankce za nenačerpání úvěru. 

Ohledně hypotéky s 0% úročením - pokud byste hypotéku načerpali a následně se soudní cestou domáhali zneplatnění úvěrové smlouvy pro porušení Zákona o spotřebitelském úvěru (např. pokud by poskytovatel úvěru nedostatečně ověřil Vaši bonitu, nepravdivě Vás informoval o úrokové sazbě, RPSN či jiných podmínkách a poplatcích) a s žalobou jste uspěli, pak by byla úvěrová smlouva zneplatněna od počátku. Banka by Vám musela vrátit již zaplacené úroky a poplatky a Vy byste jistinu splácela dle svých možností. Určitě ale nelze hypotéku nenačerpat, prokázat pochybení na straně banky a následně se domáhat úvěru s nulovým úročením.

Banka Vám při podpisu úvěrové smlouvy jasně stanovila podmínky čerpání úvěru. Doporučuji tyto podmínky velmi pečlivě prostudovat. Pokud došlo následně k pochybení ze strany banky (např. po Vás bylo vyžadováno něco jiného než bylo smluvně ujednáno), braňte se právní cestou.

PT

#11526, Insolvence a těhotenství, Exekuce a insolvence, 20.10.2020

Dobrý den, platím insolvenci od listopadu minulého roku. Jsem zoufalá. Zjistila jsem, že jsem těhotná a nevím jak to teď bude dál. Cca 4. měsíc. Nedávali mi moc šancí mít dítě a pro mě a přítele je to zázrak. Na potrat jsem se bála jít a také se bojím, aby mi nezrušili insolvenci. Od 7.8. 2020 jsem na nemocenské z podezření na rizikové těhotenství. Jisté problémy mám a lékař mě nechal doma. Takže mi strhávají srážky z nemocenské. Celou dobu jsem poctivě pracovala. Dále mi budou brát z mateřské, to bude pořád částka dost vysoká na srážky. Ale co potom, až dojde na rodičovskou (dva a půl až tříletou variantu)? To bude nějak kolem 10 tisíc a z toho asi nebude moc co strhnout? Stačí, když budu posílat minimálně kolem 2 000 Kč? Nebo šlo by se se správcem nějak domluvit a nebo se soudem na částce, kterou bych chtěla nechat strhávat na vlastní žádost? Nerada bych, aby mi insolvenci zrušili, byla jsem na dobré cestě splatit, ale je to moje první a možná poslední dítě. Já už jsem se o tom se správcem bavila, počítám s tím, že by mi bylo odebráno auto, měla jsem ho kvůli dojíždění do práce. Ale správce má pochyby aby mi bylo vůbec co strženo, že hrozí že by mi na mateřské insolvenci zrušili. Ještě jeden dotaz - svatbu bude asi lepší nechat až skončí insolvence? Nerada bych, aby partner musel nést nějaká rizika. Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

kdy přesně jste podávala žádost o oddlužení? Pokud po 6/2019, pak pro úspěšné ukončení insolvence stačí po dobu 5 let splácet měsíčně min. 2 200 Kč (to lze zvládnout i na rodičovské - nastavte si měsíční rodičovskou na 13 700 Kč, což se blíží variantě na 2,5 roku). Bylo-li insolvenční řízení zahájeno před 6/2019, je nutné splatit min. 30% dluhů (což může být na rodičovské problém). V takovém případě by možná bylo lepší současnou insolvenci ukončit a o oddlužení požádat obratem znovu dle nových pravidel. Na potrat kvůli penězům nebo insolvenci určitě nechoďte, lidský život má mnohem vyšší hodnotu než pár desítek tisíc korun.

Články o Vila

Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky

Moratorium skončilo a banky slibují vstřícnost. Přišly už s prvními kroky

18.11.2020, Půjčka

…adZatím se zdá, že podobný zásah potřeba nebude.A poskytovatelé klientům opravdu vyjdou vstříc. Například Moneta Money Bank už začátkem měsícepřipravila na svém webu formulář pro žádost o odklad splátek. O podobné možnosti na svých webových stránkáchnavíc informují i další banky. A všechny slibu…

Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

Ceny nemovitostí dál rostou. Hypotéky na ně stále častěji nestačí

16.11.2020, Hypotéka

Koronavirová epidemie růst cen nemovitostísice zpomalila, ale nezastavila. Domy a byty dál zdražují. Jenže banky topříliš neakceptují a při určování výše hypotéky jsou stále opatrnější. Přibývátak případů, kdy je bankovní odhad nemovitosti podstatně nižší než prodejnícena. Přestože po nástupu pr…

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

11.11.2020, Reality

… rok od roku stoupá. Díky pronájmu dokáží praktickyneustále vydělávat. Jen v České republice rostou ceny nemovitostíuž několik let v řadě. A nezastavila je ani koronavirová epidemie. Ve druhémletošním čtvrtletí totiž domy a byty zdražily o 2,4 %. V meziročním porovnání je navíc zvýšení cenještě …

Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

Bankovní pobočky využívá stále méně lidí. Dávají přednost on-line bankovnictví

28.10.2020, Běžný účet

…žném účtu – buď návštěvou na pobočce banky nebo pomocí bankomatu. První banky už zavírají pobočkyNa rostoucím zájmu o on-line služby se výrazněprojevila i první vlna koronaviru, která do České republiky přišla letos najaře. Banky tehdy zavřely řadu svých poboček. A spousta klientů, zejména zmenš…

Skupina Uniqa dokončila převzetí společností Axa a stala se pětkou na trhu

Skupina Uniqa dokončila převzetí společností Axa a stala se pětkou na trhu

26.10.2020, Pojištění

… nebo cestovní pojištění. V nejbližší době chce navíc oslovit novéklienty s nabídkou na pojištění domů a domácností. Na říjen a listopad totižpřipravila reklamní kampaň, která bude tento produktu propagovat. Televizní spoty budou upozorňovat naasistenční služby v domácnosti, které se mohou hodi…Banky v ČR