Zatímco většinu spořících produktů je možno v bance založit stejně výhodně kdykoliv, stavební spoření má svou hlavní sezónu v prosinci. Státní podpora se totiž vyplácí za každý započatý kalendářní rok, tedy 2 000 Kč lze získat i za 20 000 Kč složených 31/12.
Počet klientům stavebních spořitelen dlouhodobě klesá, jak v oblasti spoření, tak i na poli úvěrování. Zatímco úvěr ze stavebního spoření nedává dnes vůbec žádný smysl, neb je zhruba jeden a půlnásobně dražší než standardní hypotéka, samotné spoření ještě smysl má. A to především díky štědré státní podpoře, která drží dlouhodobě business stavebních spořitelen nad vodou. Bez státních dotací by stavební spořitelny padly velmi rychle (nebo by musely začít nabízet konkurenceschopné produkty, jak činí světlá výjimka mezi stavebními spořitelnami Wüstenrot, který směle konkuruje nejlepším bankám).
Na výše uvedeném je velmi dobře vidět, že bez státní podpory 2 000 Kč/rok by se vlastně jednalo o zcela nekonkurenceschopný termínovaný vklad, kde úroky (1%) ani nepokryjí vysoké poplatky za sjednání a vedení produktu. Proč tedy stát dotuje pro občany takto nevýhodný produkt je záhadou.
Založení: Pro splnění podmínky délky spoření (6 kalendářních let) se započítává každý započatý kalendářní rok, tedy nejvhodnějším momentem pro založení stavebního spoření je prosinec, kdy jednorázově vkládáme 20 000 Kč.
Průběh: Po další 4 roky opět vkládáme 20 000 Kč, optimálně každý prosinec, ne dříve (na spořícím účtu si totiž mezitím přijdeme na vyšší úrok, až 1,5%).
Ukončení: Výpověď stavebního spoření činí 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla výpověď podána. Tedy optimálním měsícem pro podání výpovědi je říjen 5. roku spoření. Takto spoření skončí v lednu 6. roku spoření, kdy vložíme posledních 20 000 Kč těsně před samotným ukončením produktu.
Celkem jsme tedy spořili 4 roky a 2 měsíce, ale získali jsme nárok na stavební podporu za 6 let. Nutno dodat, že státní podporu spořitelny vyplácí až po konci roku, ve kterém vznikl nárok na stavební podporu a ještě ne hned v lednu, ale obvykle koncem jara (za což nemůžou stavební spořitelny ale stát, který peníze spořitelnám posílá se značným zpožděním). Tedy poslední státní podpora nám na účet bude připsána až rok po skončení stavebního spoření (podpora bude připsána na náš běžný účet, kam byla provedena výplata stavebního spoření).
Při výše popsaném způsobu úložek a poplatků lze zhodnotit vložené peníze zhruba takto:
Lze konstatovat:
Stavební spoření je „dobrým příkladem“ fungování státních dotací. Jen u stavební spořitelny se ztrácí zhruba 25% dotací a to ani nemluvíme o oportunitních nákladech za nízký úrok (na ročním termínovaném vkladu lze získat zhruba 2%, což je dvojnásobek nabídky stavebních spořitelen za termín na 6 let).
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
Většinu klientů čeká od 1. června 2024 u České spořitelny snížení úrokových sazeb na spořicím účtu. Důvodem je podle Spořitelny vývoj na trhu a kroky konkurence. Jaké budou nové výše úroků a jaké zhodnocení vkladů můžete získat u ostatních bank?
KOMENTÁŘE k článku Stavební spoření zakládáme v prosinci
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.