Banky.cz Články Spoření Stavební spoření zakládáme v prosinci

Stavební spoření zakládáme v prosinci

19.12.2015 Spoření

Zatímco většinu spořících produktů je možno v bance založit stejně výhodně kdykoliv, stavební spoření má svou hlavní sezónu v prosinci. Státní podpora se totiž vyplácí za každý započatý kalendářní rok, tedy 2 000 Kč lze získat i za 20 000 Kč složených 31/12.

Počet klientům stavebních spořitelen dlouhodobě klesá, jak v oblasti spoření, tak i na poli úvěrování. Zatímco úvěr ze stavebního spoření nedává dnes vůbec žádný smysl, neb je zhruba jeden a půlnásobně dražší než standardní hypotéka, samotné spoření ještě smysl má. A to především díky štědré státní podpoře, která drží dlouhodobě business stavebních spořitelen nad vodou. Bez státních dotací by stavební spořitelny padly velmi rychle (nebo by musely začít nabízet konkurenceschopné produkty, jak činí světlá výjimka mezi stavebními spořitelnami Wüstenrot, který směle konkuruje nejlepším bankám).

Stavební spoření

  • Povinná doba spoření: 6 kalendářních let (počítá se každý započatý kalendářní rok)
  • Státní podpora: 10% z ročního vkladu, max. 2 000 Kč
  • Úrok: průměrně 1%
  • Poplatek za sjednání produktu: průměrně 1 500 Kč (1% z cílové částky spoření)
  • Poplatek za vedení produktu: průměrně 300 Kč ročně

Na výše uvedeném je velmi dobře vidět, že bez státní podpory 2 000 Kč/rok by se vlastně jednalo o zcela nekonkurenceschopný termínovaný vklad, kde úroky (1%) ani nepokryjí vysoké poplatky za sjednání a vedení produktu. Proč tedy stát dotuje pro občany takto nevýhodný produkt je záhadou.

Kdy založit a kdy ukončit?

Založení: Pro splnění podmínky délky spoření (6 kalendářních let) se započítává každý započatý kalendářní rok, tedy nejvhodnějším momentem pro založení stavebního spoření je prosinec, kdy jednorázově vkládáme 20 000 Kč.

Průběh: Po další 4 roky opět vkládáme 20 000 Kč, optimálně každý prosinec, ne dříve (na spořícím účtu si totiž mezitím přijdeme na vyšší úrok, až 1,5%).

Ukončení: Výpověď stavebního spoření činí 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla výpověď podána. Tedy optimálním měsícem pro podání výpovědi je říjen 5. roku spoření. Takto spoření skončí v lednu 6. roku spoření, kdy vložíme posledních 20 000 Kč těsně před samotným ukončením produktu.

Celkem jsme tedy spořili 4 roky a 2 měsíce, ale získali jsme nárok na stavební podporu za 6 let. Nutno dodat, že státní podporu spořitelny vyplácí až po konci roku, ve kterém vznikl nárok na stavební podporu a ještě ne hned v lednu, ale obvykle koncem jara (za což nemůžou stavební spořitelny ale stát, který peníze spořitelnám posílá se značným zpožděním). Tedy poslední státní podpora nám na účet bude připsána až rok po skončení stavebního spoření (podpora bude připsána na náš běžný účet, kam byla provedena výplata stavebního spoření).

Kolik naspoříme?

Kolik naspoříme

Při výše popsaném způsobu úložek a poplatků lze zhodnotit vložené peníze zhruba takto:

  • Vklad: 6 x 20 000 Kč = 120 000 Kč
  • Státní podpora: 6 x 2 000 Kč = 12 000 Kč
  • Poplatky: 1 500 Kč + 6 x 300 Kč = 3 300 Kč
  • Úrok: cca 2 700 Kč

Lze konstatovat:

  • Úrok nepokryje ani poplatky
  • Stavební spořitelna si z 6 státních podpor vezme zhruba 1,5 státní podpory

Stavební spoření je „dobrým příkladem“ fungování státních dotací. Jen u stavební spořitelny se ztrácí zhruba 25% dotací a to ani nemluvíme o oportunitních nákladech za nízký úrok (na ročním termínovaném vkladu lze získat zhruba 2%, což je dvojnásobek nabídky stavebních spořitelen za termín na 6 let).



Nejlepší způsob spoření!

ANKETA k článku Stavební spoření zakládáme v prosinci

Líbí se Vám státní dotace, ze které si 25% bere stavební spořitelna?

Počet odpovědí: 391

KOMENTÁŘE k článku Stavební spoření zakládáme v prosinci

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Spoření pro děti: průvodce spořicími produkty pro děti

23.6.2023 Spoření

Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete, a hledáte si první informace? Přistáli jste na správné místo: v průvodci spořicími produkty pro děti. Dozvíte se detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti, i o dětských vkladních knížkách. Čemu dát přednost, už si musíte zvolit sami, ale s naší informační podporou.

Penzijní spoření čekají 3 zásadní změny. Mají motivovat k ukládání více peněz

5.6.2023 Spoření

Změna ve výši státních příspěvků i ve vyplácení naspořených peněz. Penzijní spoření čeká podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí výrazná obměna. A to už od příštího roku. Ministr Marian Jurečka chce totiž lidi motivovat, aby víc spořili a zároveň, aby peníze skutečně používali jako přilepšení k důchodu.

Finanční rezerva ponechaná na běžném účtu? Chyba! Kde a kolik si spořit?

31.5.2023 Spoření

Spoříte si na horší časy, ale peníze vám leží ladem na běžném účtu? Vězte, že tím okrádáte sami sebe. Většina bank běžné účty neúročí. Ale na spořicích účtech (ano, ke spoření jsou opravdu určeny) už se vám mohou peníze zhodnocovat. V současnosti i okolo 6 % p.a., navíc složeným úročením. Jaká je správná výše rezervy a jak vybrat nejlepší spořicí účet?

Příspěvek u stavebního spoření klesne na 1 000 Kč. Přečtěte si, jak se vás změna dotkne

22.5.2023 Spoření

Hrozba úplného zrušení je prozatím zažehnaná. I přesto čeká stavební spoření výrazná změna. Podle vládního balíčku pro konsolidaci veřejných financí totiž státní podpora klesne na polovinu. Tedy z původních 2 000 na 1 000 korun ročně.

Spořicí účet v eurech? Před jeho založením zvažte těchto 5 věcí

8.5.2023 Spoření

Měnová krize, která způsobí výrazný pád české koruny. Tak zněla předpověď na letošní rok podle japonské finanční skupiny Nomura Holdings. Toto varování se však zatím nenaplnilo a tuzemská měna je ve velmi dobré kondici.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena