Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Úvěrová smlouva

Úvěrová smlouva

Definice Úvěrová smlouva

Je smlouva mezi bankou a zákazníkem, dle které probíhá financování formou půjčky, nebo hypotéky. V některých případech je úvěrová smlouva uzavírána mezi zákazníkem a nebankovní úvěrovou společností.  
Úvěrová smlouva obsahuje ujednání o veškerých právech a povinnostech smluvních stran a stanovuje zejména hodnotu úvěru, datum a způsob jeho čerpání, úrokovou sazbu, hodnoty a termíny splátek úroků a jistiny, případně definuje zajištění.Dotazy v poradně k Úvěrová smlouva

JN

#7522, Jak se podepisuje úvěrová smlouva?, Půjčka, 17.9.2019

Dobrý den, mám dotaz ohledně podepisování smluv při sjednání úvěru. Kolik osob má být dle vnitřních směrnic banky zastoupeno na smlouvě při sjednání úvěru např. na částku 400 000 Kč? Je možné, že nemusí být dodrženo tzv. pravidlo "4" očí? Tzn. smlouvu podepisuje věřitel a pouze 1 bankovní poradce? Dále se chci zeptat, jedná-li se o osobu, neustále v ohrožených pohledávkách, žádající další úvěr, je postačující pro banku od této osoby čestné prohlášení o bezdlužnosti, nebo je potřeby doložit bezdlužnost fyzicky od všech státních orgánů? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

většinu úvěrových smluv pro retailové i korporátní klienty podepisuje za banku pouze jeden pracovník, který má k tomu patřičné oprávnění. Samotný podpis smlouvy je pouhou třešničkou na dortu, které předchází důkladný skóring (na kterém může pracovat i více než jeden člověk z úvěrového oddělení, obchodní případ mohl vyžadovat schválení nadřízeného či být vystaven jiné formě supervize). Obecně, jednoduché případy (mezi které se řadí i Vámi zmíněná půjčka 400 000 Kč) prochází rukama méně pracovníků, složitější případy (např. úvěr v řádu stovek milionů korun pro firmu) mají složitější schvalovací postup.

Pro každý případ mohou být vyžadovány jiné dokumenty prokazující finanční situaci žadatele o úvěr. Zaměstnanec předkládá potvrzení od zaměstnavatele o průměrném výdělku, OSVČ daňové přiznání a případně potvrzení o neexistenci dluhů na daních a odvodech, všechny FO jsou lustrovány v registrech dlužníků (BRKI, NRKI, Solus), PO dokládají kompletní účetní závěrku a např. finanční plán na další roky, atd.

JH

#5314, Refinancování hypotéky, Osobní a rodinné finance, 22.10.2018

Dobrý den, chápu dobře, že refinancování hypotéky u jiné banky znamená, že začíná hypotéka od začátku, a to co se splatilo předešlé bance, nemá vliv na vyplácení partnera, např v případě rozvodu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

refinancování hypotéky u jiné banky je nová úvěrová smlouva (nejedná se o pokračování či dodatek k původní úvěrové smlouvě). V rámci rozvodu dochází k vypořádání "společného jmění manželů". SJM zahrnuje všechen majetek získaný oběma partnery během manželství (není-li v předmanželské smlouvě stanoveno jinak či nejedná-li se o výjimky - např. výlučné dary, dědictví, atd.). 

M

#2033, Dotaz na půjčku, Půjčka, 2.7.2015

Dobrý den, mám dotaz. Manželka uzavřela před naším sňatkem smlouvu o poskytnutí revolvingového úvěru a byla jí vydána kreditní karta. Z úvěru čerpala a splácela peníze i v době trvání našeho manželství. Po její smrti zůstal z tohoto titulu dluh. Nevíte jestli je tento dluh součástí společného jmění manželů či jejím výlučným majetkem?

Dobrý den,

bude záležet na přesném datu každého čerpání úvěru - částky půjčené před sňatkem do SJM nespadají, částky půjčené po sňatku ano (obecně je jedno, kdy to bylo spláceno/kdy byla uzavřena rámcová úvěrová smlouva). Toto je standardní přístup.

Nicméně zrovna u této situace s rámcovou úvěrovou smlouvou sjednanou před sňatkem by šikovný právník dokázal u soudu z peněz čerpaných po dobu trvání manželství udělat výlučný majetek manželky. Pokud by tedy toto bylo žádoucí/šlo o více peněz a nebojíte se soudního řízení, lze se vydat i touto cestou. Ale pro pár tisíc korun bych to asi neřešil.

JH

#1563, Dotaz na hypotéku, Hypoteční poradna, 2.9.2014

Dobrý den, lze si refinancovat úvěr stavební spořitelny, který mám nyní 5% na nižší u stávající spořitelny, kde ho mám veden? Když jsem jejich klient? Než nový zákazník, který přijde po mě a má nižší úroky než já stávající? Děkuji za dotaz

Dobrý den,

přijde na to, jestli Vám to Vaše úvěrová smlouva dovoluje. Stavební spořitelny si bohužel velmi rády klienty zavazují různými sankcemi a poplatky za předčasné splacení úvěru, a pak je nic nenutí refinancování umožnit (neboť útěk ke konkurenci je stížen právě oněmi sankcemi).

Prostudujte pořádně své úvěrové podmínky a i když by tam byly sankce, doporučuji to min. zkusit, o refinancování zažádat a vyhrožovat odchodem (blufovat).

DK

#332, Dotaz v bankovní poradně, , 6.8.2012

Dobrý den, chtěla bych vědět, jestli jsem povinna platit vysoký poplatek za převedení úvěrové smlouvy, pokud mě na jeho výši banka předem neupozornila. Jen tak mezi řádky je uvedeno, že za převod se bude platit poplatek, ale není tam uvedena jeho výše. Čekali jsme poplatek řádově maximálně ve stokorunách, ale když nám přišla do týdne převedená uvěrová smlouva, byla u ní přiložena faktura na 8.000,-!!! Bylo u toho napsáno poplatek za převod úvěrové smlouvy. Je možné, aby si banka účtovala takto vysoký poplatek, pokud na jeho výši předem neupozorní??? Ještě jsme to nezaplatili, máme na to čas do 14.8. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka po Vás samozřejmě může požadovat pouze poplatky uvedené v sazebníku banky. Při uzavírání úvěrové smlouvy najdete ve smluvních podmínkách pravděpodobně poznámku, že poplatky jsou tzv. dle aktuálního sazebníku. Je již bohužel Vaší zodpovědností se se sazebníkem podrobně seznámit a banka nemá povinnost upozorňovat sama od sebe na dílčí poplatky. Prostudujte tedy podrobně smluvní podmínky a případně sazebník. Pokud je vše v pořádku, pro méně slušné banky je tato výše poplatku bohužel běžná (hádám, že u slušné banky asi nejste, jinak by nebylo kam utíkat). Pokud se ani po prostudování sazebníku a smlouvy necítíte být vázána poplatek uhradit, obraťte se na vedoucího pobočky či ombudsmana banky (má-li ho Vaše banka). Pokud ani to nevyjde, kontaktujte přímo dohledový orgán - ČNB.Rychlé odkazy

Banky v ČR