Banky.cz Banky.cz Bankovní slovník Úvěrová smlouva

Úvěrová smlouva


Definice Úvěrová smlouva

Je smlouva mezi bankou a zákazníkem, dle které probíhá financování formou půjčky, nebo hypotéky. V některých případech je úvěrová smlouva uzavírána mezi zákazníkem a nebankovní úvěrovou společností.  
Úvěrová smlouva obsahuje ujednání o veškerých právech a povinnostech smluvních stran a stanovuje zejména hodnotu úvěru, datum a způsob jeho čerpání, úrokovou sazbu, hodnoty a termíny splátek úroků a jistiny, případně definuje zajištění.Dotazy v poradně k Úvěrová smlouva

N

#13857, Přítel si vzal hypotéku, Hypoteční poradna, 14.4.2021

Dobrý den, s přítelem si kupujeme dům. Bohužel si nemůžeme vzít hypotéku spolu, kvůli tomu, že mám novou práci a jsem ještě ve zkušební době. Takže si hypotéku musel vzít přítel na sebe. Řešíme proto, že to budeme platit napůl, ale chtěli bychom nějaký papír kde si podepíšeme to, že to platíme napůl, v případě, že by se něco stalo. Musíme si na takovou věc zavolat právníka, nebo to můžeme sepsat doma sami, popřípadě jak by to mělo vypadat? A ještě bych se chtěla zeptat, zda-li by ještě šel dům napsat na mě, když už je hypotéka vyřízená a napsaná na přítele? Děkuji

Dobrý den,

úvěrová smlouva je dvoustranný právní úkon mezi účastníky úvěrové smlouvy, kde si váš přítel a banka dohodli podmínky hypotečního úvěru. Vy nejste účastníkem úvěrové smlouvy a do tohoto smluvního vztahu mezi přítelem a bankou nemůžete zasahovat. Jakákoliv dohoda sepsaná mezi Vámi a přítelem o splácení jeho hypotečního úvěru by byla pro banku právně nezávazná (banka by k tomu nepřihlížela). 

M

#13499, Partnerská hypotéka, Hypoteční poradna, 16.3.2021

Pokračování dotazu č. 13497: Dobrý den, děkuji za odpověď. Abychom byli majiteli s partnerem 50:50, není problém uhradit každý 10% z vlastních zdrojů a splácet hypotéku rovným dílem; nicméně hypotéku si beru já s matkou, přítel splatí těch 20% a úvěr budeme splácet společně, nicméně v bance budu vázána já a matka, tak nevím, jak se to potom prokazuje, že přítel platil a matka ne (přítel je podnikatel a nevstoupil se mnou do úvěru kvůli daňovému přiznání). Děkuji.

Dobrý den,

musíte si vybrat mezi tzv. čistou variantou, kdy bude úvěrová smlouva psána na osoby, které budou hypotéku skutečně splácet a trikem, kdy úvěrovou smlouvu napíšete na svou matku, ale splácet bude Váš přítel (který coby OSVČ pravděpodobně optimalizuje daně a vykazuje nízký čistý příjem). V případě nečekaných okolností (rozchod, úmrtí) pak může být vše složitější. 

RP

#12808, Vyvázání z hypotéky, Hypoteční poradna, 3.2.2021

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyvázání ručitele z hypotéky bez jeho souhlasu. Dcera má hypotéku na vybudování bytové jednotky v domě. Na této hypotéce má připsaného jako ručitele jejího bývalého přítele. Ten se odmítá z hypotéky nechat vypsat. Jeho zdůvodnění je "počkám deset let a pak tě zažaluji o polovinu hypotéky". Nutno podotknout, že dcera hypotéku splácí sama ze svého účtu. Tímto bych se chtěl zeptat, jestli je možné ho z hypotéky vypsat bez jeho souhlasu. Nebo jestli jsou jiné možnosti jako třeba soud a co je potřeba pro to splnit. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

úvěrová smlouva byla sepsána mezi bankou, vaší dcerou a jejím přítelem. Oni dva za hypotéku ručí společně a nerozlučně a určitě nelze jakéhokoliv účastníka úvěrové smlouvy z hypotéky vyvázat bez jeho souhlasu. Soud Vám v tomto nepomůže. Podmínky úvěrové smlouvy lze měnit pouze písemnými dodatky, se kterými souhlasí všichni účastníci. Podstatné je, kdo je majitelem nemovitosti. Pokud je majitelem bytu výhradně dcera a celou hypotéku splácí sama, evidujte pečlivě všechny platby pro případ soudního sporu (abyste mohli prokázat, že vše splácela dcera bez přičinění přítele). Důkazní břemeno leží na straně žalobce (přítel by musel prokázat, co bylo z jeho pohledu špatně a proč žádá náhradu).

HS

#12003, Mohu splatit cizí hypotéku?, Hypoteční poradna, 4.12.2020

Dobry den, dcera ma hypoteku u Ceske sporitelny 900 000 Kc. Zbyva doplatit jeste 680 tis. Jsem dcery matka a chtela bych ji pomoci a vlozit ji vetsi castku na zmenseni dluhu. Je to mozne udelat kdykoliv ve sporitelne a zmensit dluh dcery? Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

hypotéka je produktem vaší dcery, ona má s ČS domluvené smluvní podmínky (např. kdy může provádět mimořádné splátky bez sankce, atd.) a je za dodržování těchto podmínek odpovědná. Doporučuji Vám vše předem s dcerou probrat a domluvit se na nejlepším možném řešení. Určitě není možné přijít na pobočku a chtít splatit část cizí hypotéky. 

Byla-li úvěrová smlouva sjednána po 12/2016, může dcera bez sankce každý rok splatit až 25% k datu výročí fixace. Též je možné doplatit celou hypotéku ke konci fixace úrokové sazby. 

MF

#11567, Hypotéka a odstoupení od smlouvy, Hypoteční poradna, 25.10.2020

Dobrý den, prosím o radu. V červnu jsme podepsali s finančním poradcem elektronický smlouvu s Modrou Pyramidou. Smlouva měla být na koupi pozemku a po té i na výstavbu domu. Jenomže banka nám stále dělala problémy s pozemkem. Stále jsme dokládali potvrzení a dokumenty a pořád to bylo nedostačující. Bance jsem nabídla i být, který odhadli na 1,8 mil. Po dokládání různých smluv jsme se rozhodli smlouvu s nimi ukončit. Oni po nás chtějí poplatek za nečerpání cca 24 tisíc. Žádali jsme o odpuštění poplatků z důvodu uvedení nás v omyl, že smlouva byla jen na výstavbu a nikde nebyly žádné informace o čerpání peněz. Žádost nám zamítli s tím, že nám vypracovali dodatek na koupi pozemku s tím, že zastavíme být. Ale poslední kapka byla, že tyto dokumenty s osobními údaji byly vhozeny ve schránce v porušené obálce. Tyto dokumenty jsme nepodepsali a odstoupili jsme. Známá mi říkala, že pokud nás uvedou v omyl, tak bychom pokuty a poplatky platit neměli a dokonce máme i podle nějakého paragrafu nárok na hypotéku od nich s 0% úročením. Prosím poraďte co dál. Jak postupovat? Předem děkuji. S pozdravem

Dobrý den,

jak přesně Vás prosím Modrá pyramida uvedla v omyl? Zaslanými smlouvami poštou, které k Vám doputovaly v porušené obálce? To určitě nebude důvod pro odstoupení od smlouvy bez sankce za nenačerpání úvěru. 

Ohledně hypotéky s 0% úročením - pokud byste hypotéku načerpali a následně se soudní cestou domáhali zneplatnění úvěrové smlouvy pro porušení Zákona o spotřebitelském úvěru (např. pokud by poskytovatel úvěru nedostatečně ověřil Vaši bonitu, nepravdivě Vás informoval o úrokové sazbě, RPSN či jiných podmínkách a poplatcích) a s žalobou jste uspěli, pak by byla úvěrová smlouva zneplatněna od počátku. Banka by Vám musela vrátit již zaplacené úroky a poplatky a Vy byste jistinu splácela dle svých možností. Určitě ale nelze hypotéku nenačerpat, prokázat pochybení na straně banky a následně se domáhat úvěru s nulovým úročením.

Banka Vám při podpisu úvěrové smlouvy jasně stanovila podmínky čerpání úvěru. Doporučuji tyto podmínky velmi pečlivě prostudovat. Pokud došlo následně k pochybení ze strany banky (např. po Vás bylo vyžadováno něco jiného než bylo smluvně ujednáno), braňte se právní cestou.

Články o Úvěrová smlouva

Půjčka bez registru - opravdu poskytovatel do registru nenahlédne? A smí se takto půjčovat?

Půjčka bez registru - opravdu poskytovatel do registru nenahlédne? A smí se takto půjčovat?

27.7.2021, Půjčka

…cet),můžete se domáhat soudní cestou zneplatnění úvěrové smlouvy. Taktéž je možné spor řešit přes Finančního arbitra. Jaké by to mělodůsledky? Úvěrová smlouva by se zneplatnilaod samého počátku Dlužník by vrátil věřiteli půjčenépeníze (pouze jistinu) – splácel by dle svých možností Vě…Banky v ČR