Banky.cz Články Pojištění 5 tipů, jak správně pojistit dítě

5 tipů, jak správně pojistit dítě

21.6.2021 Pojištění

Pojištěný už od narození. I to je případ některých dětí, jejichž rodiče podlehnou nátlaku pojišťovacích agentů v porodnici. Nejen, že taková pojistka přichází zbytečně brzo, ale může být nevýhodná.

Když se vám narodí syn nebo dcera, máte obvykle na starost důležitější věci, než jak pojistit dítě. I když jedna z nich s tím úzce souvisí. Je to správně nastavené životní pojištění rodičů.

Nově je na vás totiž závislý další člověk. Proto musíte nastavit své pojištění tak, aby měla rodina dost peněz, i když například skončíte na vozíku. Jak na to vám poradí náš článek o správném nastavení životního pojištění.

Ani s pojištěním dítěte ale příliš neváhejte. Už od malička mu mohou hrozit vážné nemoci. S přibývajícím věkem pak riziko roste jak u nemocí, tak u úrazů.

A jak tedy dítě správně pojistit? S tím vám pomůže našich 5 rad.

1. Myslete na trvalé následky a invaliditu

V první řadě si musíte uvědomit, proti čemu potřebujete své potomky opravdu pojistit. Jsou to hlavně:

  • vážné nemoci,
  • trvalé následky nemocí i úrazů
  • a invalidita.

To všechno jsou situace, které dokáží výrazně omezit běžný chod domácnosti. A přinést jí velké výdaje navíc. Ať už se týkají nákladů na úpravu domu, nákupu léků a zdravotních pomůcek nebo jen času, kdy musíte být s dítětem a nemůžete do práce.

2. Pozor na výpadek příjmů

Jak jsme naznačili v předchozím bodu, úraz nebo onemocnění dítěte a jejich následky mohou výrazně zkomplikovat život celé rodiny. Proto musíte u jednotlivých rizik nastavit dostatečná pojistná plnění.

Musí totiž pokrýt výpadek příjmů v případech, kdy se potřebujete o dítě starat a nemůžete kvůli tomu do práce. Například musíte se svým potomkem absolvovat léčbu nebo rehabilitaci.

Zároveň počítejte s tím, že jak při vážné nemoci, tak v případě trvalých následků nebo invalidity může vaše dítě potřebovat speciální léky nebo zdravotní pomůcky. A zdaleka ne všechny hradí zdravotní pojišťovna.

Pojistné plnění musí v takových případech pokrýt váš příjem nejméně na rok (u invalidity i na víc let). A zároveň vám dát prostředky na nákup případných pomůcek nebo na nutné stavební úpravy.

Zároveň si dejte pozor na rozsah krytí u pojištění proti vážnému onemocnění. Každá pojišťovna má totiž svůj seznam nemocí, proti kterým můžete dítě pojistit.

3. Zvažte zbytná pojištění

Pokud uvažujete, jak pojistit dítě, určitě vás kromě uvedených pojistek napadnou ještě další možnosti. Například:

  • pojistné pro případ hospitalizace,
  • pojistné pro případ hospitalizace po úrazu,
  • denní odškodné za dobu léčby
  • nebo ošetřovné.

Je pravda, že většina z nich může mít své opodstatnění. U delšího léčení nemocí a úrazů vám opět pomůžou zmírnit výpadek příjmů, pokud potřebujete o dítě celou dobu pečovat (a nemůžou vám pomoct třeba prarodiče).

Zároveň se však bez nich obejdete. Stačí dobře nastavit pojistky, o kterých jsme se zmínili v předchozích bodech.

Navíc musíte počítat s tím, že na pojistné plnění máte obvykle nárok až po uplynutí určité doby. Například ošetřovné pojišťovny zpravidla vyplácí až od 29. dne.

4. Pojistku průběžně upravujte

Nezapomínejte také na to, že jak dítě roste, mění se i rizika, která mu hrozí.

Obvykle totiž přibývají různé koníčky a aktivity. A tím pádem roste riziko úrazů – jak méně vážných, tak těch těžších.

Zároveň se většinou mění i vaše životní situace. A částka, která by vám před pár lety bez potíží stačila na pokrytí všech potřebných údajů, může být nyní nedostatečná.

Proto musíte pojistku průběžně upravovat. S ohledem na rozsah krytí i na výši pojistného plnění.

Postupem času navíc roste riziko, že vaše dítě „něco vyvede” někomu jinému. Ať už je to klasické rozbité okno při hře s kamarády nebo například poškrábaný lak sousedova auta, o které si váš potomek opřel koloběžku.

Proto se vyplatí přidat ke stávající pojistce i pojištění odpovědnosti.

Tedy pokud nemáte pojištění domácnosti, které v sobě zahrnuje pojištění odpovědnosti členů rodiny.

5. Zapomeňte na investice

Rodiče také často řeší, jestli dětem sjednat úrazové pojištění nebo životní pojistku. V naprosté většině případů je lepší druhá varianta. Na rozdíl od úrazového pojištění totiž kryje také nemoci.

Další otázkou je, jestli zvolit rizikové životní pojištění nebo pojistku, která nabízí i možnost investic.

V tomto případě je lepší sáhnout po jednodušší variantě. Tedy po rizikovém životním pojištění.

Peníze můžete dětem spořit jinak. Například pomocí stavebního spoření.

U investičního životního pojištění totiž závisí výnos na tom, jak dobře pojišťovna investovala. Nikdo vám tedy negarantuje zisk.

A pokud smlouvu zrušíte v prvních letech po založení, dostanete jen zlomek „naspořené” částky.

U klasických spořicích produktů jsou přitom vklady pojištěné. Máte tak jistotu, že o peníze nepřijdete vy ani vaše děti.Sjednat životní pojištění online

ANKETA k článku 5 tipů, jak správně pojistit dítě

Mají vaše děti sjednané pojištění?

Počet odpovědí: 72

KOMENTÁŘE k článku 5 tipů, jak správně pojistit dítě

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Pojištění pro motorky: Podívejte se, co umí a jak vybrat to pravé

13.11.2023 Pojištění

Nahá i oblečená, učesaná i neučesaná. Přesně taková byla chytrá horákyně. Proč to zmiňujeme? Protože pojištění motorky je takovou chytrou horákyní na pojistném trhu. V porovnání s pojištěním auta je totiž levnější i dražší, platíte ho i neplatíte… Podívejte se, jak je to možné.

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti: Víte, jak se liší?

30.10.2023 Pojištění

Jedno chrání nábytek a elektroniku, druhé stěny, podlahy a střechu. Tak se dá zjednodušeně popsat hlavní rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti. Pokud bydlíte ve vlastním domě nebo bytě, potřebujete obě pojistky. Podívejte se, proč to tak je, co všechno tato pojištění řeší a na co si dát pozor.

Jak vybrat nejlepší povinné ručení na auto i motorku

23.10.2023 Pojištění

Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ na více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibude spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.

Jak vybrat pojištění pro domácí mazlíčky

18.10.2023 Pojištění

Desetitisíce korun za léčbu úrazu nebo nemoci a víc než milion korun v případě, že vaše zvíře poškodí cizí majetek. I takové krytí vám nabídne pojištění domácích zvířat. A přinese vám klid i v těch nejnáročnějších situacích – stačí jen najít tu pravou pojistku. Proto vám s tím pomůžeme a poradíme vám, jak vybrat pojištění domácích mazlíčků.

Jak vybrat a nastavit úrazové pojištění

11.10.2023 Pojištění

Víte, co mají společného namrzlý chodník, přehlédnutý schod nebo příliš soutěživý kamarád? I takové zdánlivé drobnosti mohou vést k vážným úrazům. A ty pak k trvalým následkům nebo například invaliditě. A také k propadu příjmů. Jak tomu čelit? Se správným úrazovým pojištěním.

Z naší bankovní poradny

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena