Banky.cz Články Pojištění 5 tipů, jak správně pojistit dítě

5 tipů, jak správně pojistit dítě

21.6.2021 Pojištění

Pojištěný už od narození. I to je případ některých dětí, jejichž rodiče podlehnou nátlaku pojišťovacích agentů v porodnici. Nejen, že taková pojistka přichází zbytečně brzo, ale může být nevýhodná.

Když se vám narodí syn nebo dcera, máte obvykle na starost důležitější věci, než jak pojistit dítě. I když jedna z nich s tím úzce souvisí. Je to správně nastavené životní pojištění rodičů.

Nově je na vás totiž závislý další člověk. Proto musíte nastavit své pojištění tak, aby měla rodina dost peněz, i když například skončíte na vozíku. Jak na to vám poradí náš článek o správném nastavení životního pojištění.

Ani s pojištěním dítěte ale příliš neváhejte. Už od malička mu mohou hrozit vážné nemoci. S přibývajícím věkem pak riziko roste jak u nemocí, tak u úrazů.

A jak tedy dítě správně pojistit? S tím vám pomůže našich 5 rad.

1. Myslete na trvalé následky a invaliditu

V první řadě si musíte uvědomit, proti čemu potřebujete své potomky opravdu pojistit. Jsou to hlavně:

  • vážné nemoci,
  • trvalé následky nemocí i úrazů
  • a invalidita.

To všechno jsou situace, které dokáží výrazně omezit běžný chod domácnosti. A přinést jí velké výdaje navíc. Ať už se týkají nákladů na úpravu domu, nákupu léků a zdravotních pomůcek nebo jen času, kdy musíte být s dítětem a nemůžete do práce.

2. Pozor na výpadek příjmů

Jak jsme naznačili v předchozím bodu, úraz nebo onemocnění dítěte a jejich následky mohou výrazně zkomplikovat život celé rodiny. Proto musíte u jednotlivých rizik nastavit dostatečná pojistná plnění.

Musí totiž pokrýt výpadek příjmů v případech, kdy se potřebujete o dítě starat a nemůžete kvůli tomu do práce. Například musíte se svým potomkem absolvovat léčbu nebo rehabilitaci.

Zároveň počítejte s tím, že jak při vážné nemoci, tak v případě trvalých následků nebo invalidity může vaše dítě potřebovat speciální léky nebo zdravotní pomůcky. A zdaleka ne všechny hradí zdravotní pojišťovna.

Pojistné plnění musí v takových případech pokrýt váš příjem nejméně na rok (u invalidity i na víc let). A zároveň vám dát prostředky na nákup případných pomůcek nebo na nutné stavební úpravy.

Zároveň si dejte pozor na rozsah krytí u pojištění proti vážnému onemocnění. Každá pojišťovna má totiž svůj seznam nemocí, proti kterým můžete dítě pojistit.

3. Zvažte zbytná pojištění

Pokud uvažujete, jak pojistit dítě, určitě vás kromě uvedených pojistek napadnou ještě další možnosti. Například:

  • pojistné pro případ hospitalizace,
  • pojistné pro případ hospitalizace po úrazu,
  • denní odškodné za dobu léčby
  • nebo ošetřovné.

Je pravda, že většina z nich může mít své opodstatnění. U delšího léčení nemocí a úrazů vám opět pomůžou zmírnit výpadek příjmů, pokud potřebujete o dítě celou dobu pečovat (a nemůžou vám pomoct třeba prarodiče).

Zároveň se však bez nich obejdete. Stačí dobře nastavit pojistky, o kterých jsme se zmínili v předchozích bodech.

Navíc musíte počítat s tím, že na pojistné plnění máte obvykle nárok až po uplynutí určité doby. Například ošetřovné pojišťovny zpravidla vyplácí až od 29. dne.

4. Pojistku průběžně upravujte

Nezapomínejte také na to, že jak dítě roste, mění se i rizika, která mu hrozí.

Obvykle totiž přibývají různé koníčky a aktivity. A tím pádem roste riziko úrazů – jak méně vážných, tak těch těžších.

Zároveň se většinou mění i vaše životní situace. A částka, která by vám před pár lety bez potíží stačila na pokrytí všech potřebných údajů, může být nyní nedostatečná.

Proto musíte pojistku průběžně upravovat. S ohledem na rozsah krytí i na výši pojistného plnění.

Postupem času navíc roste riziko, že vaše dítě „něco vyvede” někomu jinému. Ať už je to klasické rozbité okno při hře s kamarády nebo například poškrábaný lak sousedova auta, o které si váš potomek opřel koloběžku.

Proto se vyplatí přidat ke stávající pojistce i pojištění odpovědnosti.

Tedy pokud nemáte pojištění domácnosti, které v sobě zahrnuje pojištění odpovědnosti členů rodiny.

5. Zapomeňte na investice

Rodiče také často řeší, jestli dětem sjednat úrazové pojištění nebo životní pojistku. V naprosté většině případů je lepší druhá varianta. Na rozdíl od úrazového pojištění totiž kryje také nemoci.

Další otázkou je, jestli zvolit rizikové životní pojištění nebo pojistku, která nabízí i možnost investic.

V tomto případě je lepší sáhnout po jednodušší variantě. Tedy po rizikovém životním pojištění.

Peníze můžete dětem spořit jinak. Například pomocí stavebního spoření.

U investičního životního pojištění totiž závisí výnos na tom, jak dobře pojišťovna investovala. Nikdo vám tedy negarantuje zisk.

A pokud smlouvu zrušíte v prvních letech po založení, dostanete jen zlomek „naspořené” částky.

U klasických spořicích produktů jsou přitom vklady pojištěné. Máte tak jistotu, že o peníze nepřijdete vy ani vaše děti.

ANKETA k článku 5 tipů, jak správně pojistit dítě

Mají vaše děti sjednané pojištění?

Počet odpovědí: 70

KOMENTÁŘE k článku 5 tipů, jak správně pojistit dítě

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Zájem o pojištění roste. Pojišťovny vybraly v pololetí o 6 miliard víc než loni

5.9.2022 Pojištění

Přes 80 miliard korun. Takovou částku vybraly pojišťovny za pojistné v prvním letošním pololetí. Je to o necelých 6 miliard korun víc než loni – tedy o 7,8 %. Ukazuje to aktuální statistka České asociace pojišťoven.

Povinné ručení pro elektrokoloběžky a segwaye? Už od roku 2024

8.8.2022 Pojištění

Jezdíte na elektrokoloběžce nebo segwayi? Pokud ano, připravte se na to, že od roku 2024 budete zřejmě potřebovat povinné ručení. Tedy stejné pojištění jako mají všechna registrovaná auta a motorky, které jezdí po českých silnicích.

Inflace útočí i na pojistky. Dejte si pozor na podpojištění

11.7.2022 Pojištění

Roky vzorně platíte pojištění, když pak ale skutečně potřebujete pomoc, pojistka na to nestačí. Právě tak může vypadat typický příklad podpojištění. Kvůli současné vysoké inflaci se tento problém týká čím dál většího množství smluv.

Pojištění proti válce? U majetku ho nenajdete a u životního pojištění jen někde

16.5.2022 Pojištění

Pojistit si majetek pro případ války? To je v České republice nemožné. Pojišťovny totiž mají válečné události ve výlukách. Znamená to, že se na ně pojistná smlouva nevztahuje.

Pojištění uprchlíků: pomáhá stát i ČKP

18.4.2022 Pojištění

Útok Ruska na Ukrajinu vyhnal z domovů miliony lidí. A protože řada z nich hledá útočiště v České republice, musely na to reagovat i pojišťovny. Ve spolupráci se státem jim proto nabízí bezplatné zdravotní pojištění.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od