O krok blíž k „magické” hranici 2 % se v
červnu přiblížila průměrná úroková sazba hypoték. Klesla totiž z 2,30 % na 2,21
% – tedy na nejnižší úroveň od konce roku 2017. A dá se čekat, že to nebude
zdaleka konečná.
Pokles průměrného úroku hypotečních úvěrů způsobilo
plošné zlevňování hypoték. V květnu a v červnu k němu přistoupila řada bank,
včetně největších hráčů na trhu, jako jsou například:
Aktuálně na trhu najdete několik poskytovatelů, kteří nabízí úrok i pod 2 %. U 30leté hypotéky s 5letou fixací jsou to:
Pamatujte ale, že u většiny poskytovatelů jsou minimální úroky podmíněné pojištěním schopnosti splácet nebo například zřízením běžného účtu, na který mohou být navázané další poplatky. Ve skutečnosti tak může být cena hypotéky mnohem vyšší, než se na první pohled zdá.
Nic to ale nemění na tom, že v současnosti jsou úrokové sazby nejnižší od prosince 2017, kdy byl průměrný úrok hypoték 2,19 %. Jen od loňského června přitom klesl o 0,55 procentního bodu.
Právě velké zlevňování hypoték vedlo i k rekordnímu zájmu o hypoteční úvěry. Lidé si jich v červnu sjednali 7 621. To je nejvíc nejen za letošní rok, ale i od listopadu 2018.
Ochlazení, které přišlo v květnu jako důsledek opatření proti šíření koronavirové epidemie, tak trvalo pouze několik týdnů. Zatímco letošní květen byl v počtu nových hypoték nejslabší za posledních 10 let, když si lidé vzali jen zhruba 6 200 nových úvěrů, červen se stal jedním z nejúspěšnějších měsíců v poslední době.
Ještě lépe je to vidět při pohledu na objem nových hypoték. V červnu se přiblížil až k 21 miliardám korun, když dosáhl na 20,95 miliardy. Nad 20 miliardami byl přitom naposledy na podzim roku 2018.
K nejvyššímu objemu nových půjček na bydlení od října 2018 výrazně přispěla i jejich průměrná výše. V červnu se totiž dostala na zhruba 2,75 milionu korun. Ještě před rokem byla o 400 000 korun nižší.
Rostoucímu zájmu o nové hypotéky pomohl také fakt, že se koronavirová epidemie zklidnila. Spolu s tím se zmírnila i vládní opatření a lidé se postupně vrací k běžnému životu. Přestávají se proto bát dlouhodobých závazků.
A platí to i pro banky, které v současnosti nemají takové obavy z půjčování jako před pár měsíci.
Ještě v dubnu a v květnu přitom některé profese prakticky neměly šanci na hypoteční úvěr dosáhnout. Poskytovatelé totiž měli strach, že tito klienti nedokáží dostát svým závazkům a půjčky splácet.
S ústupem epidemie se ale většina podniků vrátila do standardního režimu. A riziko spojené s nesplácením půjček kleslo.
Zklidnění situace potvrzuje i fakt, že už v květnu klesl podíl nesplácených hypoték na 0,88 %. To je nejmenší číslo od roku 2002, kdy začala Česká národní banka tento údaj zveřejňovat.
Zároveň je ale třeba říct, že tato hodnota dost pravděpodobně letos ještě poroste.
K jejímu poklesu totiž přispěl bezplatný odklad splátek, na který měli lidé v souvislosti s koronavirovou epidemií nárok. Jen u hypoték o něj požádalo na 90 000 klientů. Jakmile tento odklad vyprší, dá se čekat, že podíl nesplácených úvěrů opět poroste.
Je jen otázkou, jak vysoko to bude. Při vyšším nárůstu mohou hypotéky opět zdražit. Právě zvýšením marže totiž banky kryjí rostoucí riziko.
Pokud ale nárůst příliš prudký nebude, může přijít opačná situace. Tedy, že hypoteční úvěry ještě zlevní. Prostor jim k tomu dává propad sazeb na světových mezibankovních trzích i pokles sazeb České národní banky.
Dalšímu zlevnění nahrává také situace na trhu s nemovitostmi.
V České republice rostou jejich ceny téměř největším tempem v celé Evropské unii. Podle evropského statistického úřadu Eurostat v posledním roce rychleji zdražovaly pouze v:
Dá se tedy předpokládat, že úrokové sazby hypoték spadnou ještě níž než nyní. Někteří analytici dokonce očekávají, že se v příštím roce průměrná sazba dostane pod 2 %.
Je proto důležité sledovat vždy aktuální údaje. Jen tak máte jistotu, že vyberete nejvýhodnější nabídku.
A abyste nemuseli podmínky v jednotlivých bankách porovnávat „ručně”, pomůže vám hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné údaje a za okamžik získáte přehled těch nejvýhodnějších nabídek, které odpovídají vašim požadavkům.
Máte tak jistotu, že vyberete správně. A přitom vás to bude stát jen pár kliknutí myší.
Česká národní banka pokračuje v trendu uvolňování měnové politiky. Na svém posledním měnověpolitickém zasedání 26. září 2024 bankovní rada ČNB rozhodla o dalším snížení klíčových úrokových sazeb. Sáhla na všechny tři sazby, snížila je o čtvrt procentního bodu.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Hypotéka představuje pro mnoho lidí klíč k vlastnímu bydlení, ale její čerpání vyžaduje splnění řady podmínek. Banky mají různé požadavky, které musí žadatelé dodržet. Proces čerpání úvěru může záviset na účelu hypotéky, ať už jde o nákup nemovitosti, refinancování stávajícího úvěru, nebo financování výstavby či rekonstrukce.
Od 1. září 2024 nabyla účinnosti novela zákona o spotřebitelském úvěru, která mění podmínky pro předčasné splacení hypoték. Nová pravidla umožňují bankám účtovat vyšší poplatky za nečekaný odchod klienta. To může ovlivnit nejen rozhodování o refinancování hypotéky, ale dokonce i celkovou dynamiku hypotečního trhu.
Konec výhodnějších podmínek pro hypotéky se blíží. Jestliže právě uvažujete o sjednání hypotéky, máte čas jen do konce srpna, abyste ještě stihli výhodnější podmínky pro refinancování a předčasné splacení. Od 1. září totiž začne platit nový zákon, který výrazně změní podmínky předčasného splacení úvěrů.
KOMENTÁŘE k článku Nejlevnější za víc než 2 roky. Průměrný úrok hypoték klesl na 2,21 %
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.