Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Předkupní právo

Předkupní právo

Definice Předkupní právo

Je právo, dle kterého musí být vlastníkem nemovitosti oprávněnému (předkupníkovi) nabídnuta nemovitost ke koupi jako prvnímu a to za stejných podmínek jako byly navrženy třetí osobě. Tuto nabídku předkupního práva oprávněný může a nemusí využít. Jestliže oprávněný v zákonné lhůtě nabídku nevyužije, tak může prodávající prodat nemovitost libovolnému zájemci.
Jestliže prodávající věcné předkupní právo (zapsané v katastru nemovitostí) nerespektuje a prodá nemovitost volně kupujícímu, tak se oprávněný (předkupník) může s nárokem na odkup obrátit rovnou na kupujícího - kupující je pak povinen nemovitost převést za stejných podmínek jako ji nabyl. Nabídku předkupního práva by si tak měl ve vlastním zájmu ohlídat při nabytí takto zatížené nemovitosti kupující.
Kromě smluvního předkupního práva existuje i zákonné předkupní právo, kterým jsou vázáni spoluvlastníci podílů na nemovitosti vůči ostatním spoluvlastníkům podílů. Pokud tedy kupujete jakkoliv velký podíl na nemovitosti, nezapomeňte si ověřit, že prodávající nabídku ostatním spoluvlastníkům učinil a ti se prokazatelně rozhodli ji nevyužít!


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %Banky v ČR