Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Předkupní právo

Předkupní právo

Definice Předkupní právo

Je právo, dle kterého musí být vlastníkem nemovitosti oprávněnému (předkupníkovi) nabídnuta nemovitost ke koupi jako prvnímu a to za stejných podmínek jako byly navrženy třetí osobě. Tuto nabídku předkupního práva oprávněný může a nemusí využít. Jestliže oprávněný v zákonné lhůtě nabídku nevyužije, tak může prodávající prodat nemovitost libovolnému zájemci.
Jestliže prodávající věcné předkupní právo (zapsané v katastru nemovitostí) nerespektuje a prodá nemovitost volně kupujícímu, tak se oprávněný (předkupník) může s nárokem na odkup obrátit rovnou na kupujícího - kupující je pak povinen nemovitost převést za stejných podmínek jako ji nabyl. Nabídku předkupního práva by si tak měl ve vlastním zájmu ohlídat při nabytí takto zatížené nemovitosti kupující.
Kromě smluvního předkupního práva existuje i zákonné předkupní právo, kterým jsou vázáni spoluvlastníci podílů na nemovitosti vůči ostatním spoluvlastníkům podílů. Pokud tedy kupujete jakkoliv velký podíl na nemovitosti, nezapomeňte si ověřit, že prodávající nabídku ostatním spoluvlastníkům učinil a ti se prokazatelně rozhodli ji nevyužít!


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.18 %

Dotazy v poradně k Předkupní právo

JT

#14487, Refinancování hypotéky se zástavním právem, Hypoteční poradna, 7.6.2021

Dobrý den, s bývalou manželkou jsme v roce 2016 koupili byt, peníze nám na něj půjčil její rodinný známý - soukromá osoba. Ten má také na byt zástavní a předkupní právo. Po rozvodu jsem bývalou manželku vyplatil, byt je v mém vlastnictví a rád bych půjčku refinancoval, nejlépe bankovní hypotékou. Je možné dostat hypotéku a ručit bytem, na kterém je zástavní a předkupní právo, které by po vyplacení hypotéky splacením celého dluhu zaniklo? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

refinancování nemovitosti se zástavním právem je dnes běžnou záležitostí. K nemovitosti se zapíše nové zástavní právo instituce, která Vám hypoteční úvěr poskytne. Následně po doplacení starého úvěru zanikne staré zástavní právo. Prostudujte podmínky hypotéky a refinancování hypotéky, nebo rovnou kontaktujte naše hypoteční poradce.

TK

#13745, Podílové spoluvlastnictví garážového stání, Reality, 4.4.2021

Dobrý den, v okolí mého bydliště developer zahájil výstavbu garážového domu. Garáže budou na prodej ve formě podílového spoluvlastnictví, nebo ve společenství vlastníků jednotek. Druh vlastnictví bude znám v konečné smlouvě. Ve smlouvě budoucí jsou však zatím tyto dvě neurčené varianty. Pokud by nastala ta "horší" varianta, což je podílové spoluvlastnictví. Zajímá mne, pokud bych případně v budoucnu prodával byt a k němu bych přiřadil garáž, aby cena bytu šla nahoru, musel bych nejprve nabídnout svůj podíl (garáž) ostatním spoluvlastníkům? Garáž a byt nejsou v jednom domě. Garáž je oddělena od domu zhruba 300 m. Pokud bych chtěl garáž v podílovém spoluvlastnictví dát do zástavy, potřebuji souhlas všech podílových vlastníků? Pokud někdo z podílových vlastníků, má dluhy a exekuci, promítne se exekuce do podílů ostatních vlastníků tak, že vlastníci mohou přijít o garáže, ačkoliv jsou v tom naprosto nevinně? Děkuji

Dobrý den,

se svým podílem (garážové stání v podílovém vlastnictví) můžete nakládat zcela dle své libovosti. Můžete ho prodat bez souhlasu ostatních. Exekuce vedené proti ostatním majitelům se vašeho podílu nikterak netýkají. Dříve zde bylo zavedené předkupní právo pro ostatní podílníky, ale to již bylo zrušeno pro nepraktičnost. 

KP

#12221, Hypotéka na pozemek, Hypoteční poradna, 28.12.2020

Dobrý den, kupuji pozemek od obce a ve smlouvě je zanesené obligační předkupní právo. Na pozemku chceme s přítelem postavit základovou desku a teprve potom žádat o hypotéku. Bude banku zajímat kupní smlouva na pozemek? A máme šanci na vyšší odhad hodnoty pozemku? (nyní je cena pozemku výrazně nižší než běžná tržní cena a pozemek bude součástí našeho základního kapitálu)

Dobrý den,

kupní cena má pouze informativní hodnotu, podstatná je zástavní hodnota pozemku určená odhadcem banky (může se lišit od kupní ceny, více reflektuje reálnou tržní hodnotu). Předkupní právo nevadí. Nečerpáte-li hypotéku na samotnou koupi pozemku, banka po Vás kupní smlouvu na pozemek požadovat nebude. Banky v ČR