Banky.cz Články Půjčka Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

1.2.2021 Půjčka
Obavy byly zbytečné. Tak se dají shrnout data České národní banky, která ukazují situaci u bankovních úvěrů po konci plošného moratoria z minulého roku. Podle zveřejněných údajů totiž lidé přestali splácet pouze necelá 3 % z půjček, u kterých loni požádali o odklad splátek kvůli dopadům koronavirové pandemie.
REKLAMA

Na konci roku 2020 uplynuly od konce moratoria 2 měsíce. Česká národní banka proto před několika dny vydala zprávu, ve které zhodnotila stav úvěrů, u kterých lidé a firmy o odklad splátek požádali.

Vyplývá z ní, že počet nesplácených úvěrů sice stoupl, ale pouze v jednotkách procent. Koncem minulého roku tak domácnosti nesplácely jen 2,8 % půjček, u kterých využily plošný odklad splátek.

Problematické přitom byly hlavně spotřebitelské úvěry, u který banky evidovaly problémy se splácením ve 4,5 % případů. U hypoték, u kterých lidé využili moratorium, byly koncem roku 2020 problémy se splácením je v 1,9 % případů.

Větší problémy se splácením jsou u firem

O něco výraznější problémy se splácením zaznamenaly banky u firem, které požádaly o odklad splátek v rámci moratoria. Problémy se splácením byly koncem minulého roku u 8 % z těchto úvěrů. Ani to ale není podle centrální banky nijak vysoké číslo.

„Data od bank potvrzují, že drtivá většina klientů, kteří využili odkladu splátek v rámci zákonného moratoria, se vrátila ke standardnímu splácení. Část klientů bank tak zřejmě využila moratorium jako preventivní řešení v době vysoké míry nejistoty,“ uvedl ve zprávě České národní banky její viceguvernér Tomáš Nidetzký.

Poskytovatelé přitom původně čekali, že potíže se splácením budou po konci moratoria mnohem častější. Zpočátku mluvili dokonce až o 20 % případů.

Klienti už splatili půjčky za 78 miliard

O dobré platební morálce svědčí i to, že řada klientů už „odložené” úvěry doplatila. Celkově totiž lidé a firmy využili moratorium u půjček v hodnotě 454,7 miliardy korun. Jen do konce minulého roku z toho splatili 78 miliard.

V tomto případě přitom byly pilnější firmy, které už uhradily přes 11 % půjček, u kterých minulý rok žádaly o odklad splátek kvůli koronavirové pandemii. U domácností byl tento poměr menší – 4,5 %.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Většinu „odložených” půjček přitom firmy a domácnosti nadále řádně splácí. U firem se to týká téměř 80 % zmíněných úvěrů a u domácností dokonce skoro 90 % půjček.

Další odklad? Zájem je minimální

Zmíněná čísla mimo jiné ukazují, že lidé ani firmy v současnosti nemají příliš velký zájem o další odklad splátek. Banky přitom už na podzim avizovaly, že klientům podobnou možnost dají.

Z dat České národní banky vyplývá, že tento odklad využila jen 2,8 % firem a 3,2 % domácností, které předtím sáhly po zákonném moratoriu.

Tento trend potvrzují také jednotlivé banky. Podle nich je od podzimu zájem o odklad půjček mnohonásobně menší než loni na jaře. Tedy při první vlně koronavirové pandemie a takzvaného lockdownu.

Zájem se propadl na méně než desetinu

Zatímco na začátku pandemie nemoci COVID-19 evidovaly banky každý měsíc desetitisíce žádostí o odklad splátek, nyní jsou to jen nižší tisíce. Podle některých poskytovatelů spadl zájem o odklad splátek oproti jaru 2020 na méně než desetinu.

Do jisté míry k tomu zřejmě přispívá i fakt, že vláda tentokrát plošné moratorium nevyhlásila. Klienti se tedy můžou bát, že jim banky odklad splátek nepovolí. Případně, že bude vyřízení odkladu zbytečně komplikované.

Určitě to ale není jediný důvod. Vzhledem k velmi výraznému poklesu žádostí o odklad je jasné, že lidé ani firmy nyní jednoduše nemají o tuto možnost takový zájem jako loni na jaře. A zatím si dokáží s dopady koronavirové pandemie poradit jinak.

Další plošný odklad nyní nepřijde

Nejlevnější půjčka od Zonky

Začátkem roku přitom ministerstvo průmyslu a obchodu o dalším plošném moratoriu uvažovalo. Nakonec ale tato možnost padla. Právě kvůli malému zájmu ze strany klientů.

I nadále tak můžete o odklad splátek požádat pouze „na vlastní pěst”. Bankovní i nebankovní poskytovatelé přitom slibují, že vyjdou klientům vstříc. Většina z nich dosud zamítla maximálně 20 % podaných žádostí. Často údajně kvůli nekompletním dokladům.

Problém je, že každá banka a úvěrová společnost může žádosti posuzovat jinak. Proto si musíte půjčku vždy dobře vybírat a půjčovat si u osvědčených a spolehlivých poskytovatelů.

Jak je poznáte?

Pomůže vám s tím naše srovnání úvěrů. Banky i nebankovní společnosti v něm porovnáte podle různých parametrů včetně RPSN, výše splátky nebo doby splácení. Kdykoliv si tak rychle a jednoduše vyberete půjčku, která nejlépe odpovídá vašim požadavkům.

REKLAMA

ANKETA k článku Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

Žádali jste o odklad splátek z důvodu krize koronaviru?

Počet odpovědí: 103

KOMENTÁŘE k článku Výsledky moratoria: problémy se splácením jsou jen ve 3 % případů

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčka od soukromé osoby

19.4.2024 Půjčka

Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si vyžádá za svou často dost velkou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?


Půjčka pro cizince: Jak ji získat

16.4.2024 Půjčka

Jste v České republice cizincem, ale žijete tady, pracujete a platíte daně? Pak vaše jiné než české občanství nebude při vyřizování bankovní půjčky žádnou překážkou. U nebankovních společností ale situace tak jednoznačná není. Přečtěte si vše důležité o půjčkách pro cizince. Zjistěte, jak zvýšit své šance na schválení žádosti. Co bude při vyřizování půjčky pro cizince jinak než u tuzemských zájemců o úvěr?

Kdy se vyplatí konsolidace půjček

11.4.2024 Půjčka

Aby se konsolidace úvěrů vůbec mohla vyplatit, je potřeba ji provést správně. Co to znamená? Ve výsledku nejde o nic složitého: úspěšné sloučení půjček musí splňovat jen několik zcela základních (a jistě uznáte, že i očekávatelných) podmínek. Podívejte se, jak na nejvýhodnější konsolidaci půjček: kde ji hledat, jak si ji nastavit, kdy ji provést. Ukážeme vám i situace, kdy konsolidace buď nebude vůbec výhodná, nebo dojde k jejímu zamítnutí.

Půjčka na ruku: rychlá finanční pomoc, když ji nejvíce potřebujete

8.4.2024 Půjčka

Pro půjčky na ruku je typických několik skutečností: nevyžadují bankovní účet, čisté registry a ani příkladnou bonitu klienta. Dostupné jsou i lidem s nižším příjmem, také ve zkušební době, ve výpovědní lhůtě, často i období nezaměstnanosti nebo na mateřské/rodičovské dovolené. To je vše je stále ještě v toleranci zákona o spotřebitelském úvěru, byť na hony vzdálené od praxí bank. Přesto může být bezpečná a opravdovou pomocí v krátkodobé krizi.

Jak porozumět kontokorentu (povolenému debetu)

28.3.2024 Půjčka

Kontokorent neboli povolené přečerpání, či povolený debet, je spotřebitelským úvěrem. Že jste to doposud nevěděli? Možná je víc věcí, které o kontokorentu netušíte, přestože ho možná i sem tam využijete. Jde o poměrně automatizovaný produkt, permanentní finanční rezervu, u které netřeba myslet na pravidelné splátky. A to je značnou výhodou. Jenže má i rizika a nevýhody, o kterých se vyplatí vědět.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena