Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #11247, Dluží mi peníze a vstoupil do insolvence

Dluží mi peníze a vstoupil do insolvence, Exekuce a insolvence

KB

Dobrý den, přihlásila jsem se do vzdělávacího centra pro studium na vysoké školy, zaplatila cca 27 000 Kč. Po dvou měsících, tedy 31.11. 2016 nám však bylo při výuce sděleno, že vše končí, protože v říjnu se oběsil jednatel. Přitom centrum mělo stovky studentů, cca 400, protože mělo připravovat na lékařské fakulty, právnické, ekonomické a farmaceutické, Žádali jsme okamžitě vrácení peněz, nic se však nedělo, až někdo dal 2. jednatelce insolvenci. Trestní oznámení nic neřešilo, jednatelka se nedostavovala k insolvenčnímu správci a ani její právní zástupce. Insolvenční správce nám uznal přihlášku na částku asi 21 000 Kč, skutečně nám však vyplatí cca 2 236 Kč, což je směšné, protože jsme si jako študáci vydělávali peníze po brigádách. Ale právník z ministerstva spravedlnosti mi napsal, že ten zbytek dluhu nezaniká a mám si sehnat právníka a zbytek po ní vymáhat. 

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Dobrý den,

k insolvenci dochází obvykle v případě, kdy je právnická osoba předlužena (dluhy jsou vyšší než majetek) nebo fyzická osoba nestíhá splácet své závazky. V takové situace bývá běžné, že se dlužníkovi nepodaří uhradit 100% svých závazků. Úkolem ins. správce pak je příjmy v insolvenci přerozdělovat mezi všechny dlužníky. 

Nejprve je nutné si ujasnit, kdo Vám dluží peníze a kdo je v insolvenci (vzdělávací centrum - pravděpodobně právnická osoba NEBO jednatel - fyzická osoba). Dluží-li Vám peníze jednatel a ten je zároveň v insolvenci, pak po úspěšně ukončené insolvenci (podaří-li se mu během 5 let splatit min. 30% dluhů) bude zbytek dluhů prominut a nebude možné jej dále vymáhat. Nebude-li insolvence úspěšně ukončena a dluhy prominuty, bude možné zbylou dlužnou částku (navýšenou např. o zákonné úroky z prodlení) vymáhat soudní cestou (exekučně). V případě stovek věřitelů a nemajetného dlužníka s malými příjmy ale může být úspěšnost vymáhání nevelká. V životě se zkrátka může stát, že Vám někdo zpronevěří peníze a Vy jej z něj nedostanete ani soudní cestou, protože kde nic není, ani smrt nebere. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

18.9.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Příliš komplikované. Nebo dokonce nemožné. Tak vnímá darování nemovitosti s hypotékou řada lidí. Ve skutečnosti ale není o moc složitější než darování jakékoliv jiné nemovitosti.

Investujete opravdu chytře?

Investujete opravdu chytře?

16.9.2020, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Kdo by při svých investicích nechtěl postupovat efektivně, obezřetně, úspěšně – jednoduše řečeno chytře? Chytré investování není o robotickém obchodování, spekulování s pákovými obchody nebo o hledání možností jak obelstít trh. Jedná se o systém pravidel vyvinutý na základě zkušeností a analýzy stovek tisíců transakcí společnosti CYRRUS, která si klade za cíl chránit klientské investice a zajistit jejich dlouhodobě udržitelné zhodnocení.

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

Vláda připravuje alternativu k penzijnímu spoření – účet dlouhodobých investic

16.9.2020, Spoření, Autor: Jan Budín

Zajistit se na důchod pomocí investic a ještě využít daňové odpočty. Přesně to má zájemcům nabídnout účet dlouhodobých investic, který se může na trhu objevit už v roce 2022. Návrh zákona, který s touto novinkou počítá, schválila vláda koncem srpna. Má ale i odpůrce.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

KT

#11269, Kdo má nárok na slevu na poplatníka?, Daně, 18.9.2020

Dobrý den, mám takový rychlý a krátký dotaz ohledně toho, jestli si můžu zažádat o slevu na daňového poplatníka, když můj jediný zdroj obživy je smlouva na DPČ. Student nejsem, jsem na kombinovaném studiu, na které se nedá uplatnit sleva na studenta. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, na základní slevu na poplatníka (24 840 Kč/rok) má nárok úplně každý. O aplikaci slevy požádejte svého zaměstnavatele prostřednictvím podepsaného Prohlášení poplatníka daně z příjmu (tzv. růžový formulář). V rámci daňového přiznání pak budete moci požádat o daňový přeplatek za minulé měsíce roku 2020 (kdy jste slevu měsíčně neuplatňoval).

MB

#11268, Půjčka a chybný záznam v registrech, Půjčka, 18.9.2020

Dobrý den, manžel má záznam v registru dlužníků. Dozvěděli jsme se o tom v naší bance. Jde o 3 roky starou a vyplacenou půjčku od Provident. Zaznamenaný záznam je v registru zapsán na 60 měsíců. Ale půjčka byla původně sjednána na 60 týdnů. Půjčku jsme v platili jednorázové a předčasně. Jde prý o pozdní platby. Je možné žádat o vymazání? Když jsou zadané informace nepravdivé? Konkrétně doba půjčky? Děkuji za odpověď

Dobrý den, ano, je možné žádat o výmaz chybného záznamu (např. pokud jste půjčku řádně a včas splatili a nebankovní poskytovatel Vám přesto dal záznam "pozdní splácení").

DDK

#11267, Platba do Ruska přes Western Union, Platba, 18.9.2020

Dobrý den, jsem lukrativní klient české KB s platinovou kartou a KB mi odmítá provést převod do Western Union. Jsem sběratel a jde o platbu za předmět mé sbírky. Proč? Jak mohu do Western Union provést? Jde o platbu do Ruska. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, platby přes Western Union do zemí mimo EU jsou velmi často zneužívané podvodníky. Proto Vám pravděpodobně KB s takovouto transakcí odmítla asistovat. Peníze přes Western Union můžete poslat na vybraných pobočkách České pošty.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 11 200 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR