Banky.cz Bankovní poradna zdarma Exekuce a insolvence #11247, Dluží mi peníze a vstoupil do insolvence

Dluží mi peníze a vstoupil do insolvence, Exekuce a insolvence

Dobrý den, přihlásila jsem se do vzdělávacího centra pro studium na vysoké školy, zaplatila cca 27 000 Kč. Po dvou měsících, tedy 31.11. 2016 nám však bylo při výuce sděleno, že vše končí, protože v říjnu se oběsil jednatel. Přitom centrum mělo stovky studentů, cca 400, protože mělo připravovat na lékařské fakulty, právnické, ekonomické a farmaceutické, Žádali jsme okamžitě vrácení peněz, nic se však nedělo, až někdo dal 2. jednatelce insolvenci. Trestní oznámení nic neřešilo, jednatelka se nedostavovala k insolvenčnímu správci a ani její právní zástupce. Insolvenční správce nám uznal přihlášku na částku asi 21 000 Kč, skutečně nám však vyplatí cca 2 236 Kč, což je směšné, protože jsme si jako študáci vydělávali peníze po brigádách. Ale právník z ministerstva spravedlnosti mi napsal, že ten zbytek dluhu nezaniká a mám si sehnat právníka a zbytek po ní vymáhat.

Dobrý den,

k insolvenci dochází obvykle v případě, kdy je právnická osoba předlužena (dluhy jsou vyšší než majetek) nebo fyzická osoba nestíhá splácet své závazky. V takové situace bývá běžné, že se dlužníkovi nepodaří uhradit 100% svých závazků. Úkolem ins. správce pak je příjmy v insolvenci přerozdělovat mezi všechny dlužníky.

Nejprve je nutné si ujasnit, kdo Vám dluží peníze a kdo je v insolvenci (vzdělávací centrum - pravděpodobně právnická osoba NEBO jednatel - fyzická osoba). Dluží-li Vám peníze jednatel a ten je zároveň v insolvenci, pak po úspěšně ukončené insolvenci (podaří-li se mu během 5 let splatit min. 30% dluhů) bude zbytek dluhů prominut a nebude možné jej dále vymáhat. Nebude-li insolvence úspěšně ukončena a dluhy prominuty, bude možné zbylou dlužnou částku (navýšenou např. o zákonné úroky z prodlení) vymáhat soudní cestou (exekučně). V případě stovek věřitelů a nemajetného dlužníka s malými příjmy ale může být úspěšnost vymáhání nevelká. V životě se zkrátka může stát, že Vám někdo zpronevěří peníze a Vy jej z něj nedostanete ani soudní cestou, protože kde nic není, ani smrt nebere.