1) Jak postupovat s příjmem z DPP před prací na živnost? Daňové přiznání a povinnosti. 2) Mám nárok na odpočet úroků z hypotečního úvěru? Omezení a podmínky.

26.2.2023 Daně

Dobrý den, jsem na RD, jsem zaměstnaná, do toho jsem měla za rok 2 vedlejší příjmy. Měla bych prosím 2 dotazy: 1) Před prací na živnost (od 06/2022) jsem v 05/2022 pracovala na DPP (příjem 7 tisíc a podepsané prohlášení k dani z příjmů). Musí se i tento příjem dávat do daň. přiznání? Chápu, že ne, protože daň mi nebyla strhnutá, tak není o co "žádat". Je to tak, prosím? 2) Kromě příjmu na DPP viz výše jsem měla příjem ze živnosti (vedlejší činnost) cca 177 000 Kč za zbytek roku. Viz níže jsem se dočetla, že nemám nárok na odpočet úroků, je to prosím tak? "Úroky z hypotečního úvěru si tedy můžete odečíst pouze tehdy, pokud na dani z příjmu odvedete v roce 2022 více, než činí sleva na poplatníka (za rok 2022 činí 30 840 korun)". Moc vám děkuji!

Dobrý den,

1) pokud jste podepsala Prohlášení poplatníka, byla Vám uplatněna sleva na poplatníka a záloha na daň stržena nebyla - tento příjem včetně uplatněné slevy je třeba zmínit v DP (aby se správně spočetly ostatní uplatněné slevy a příjmy).

2) ano, pokud nevyčerpáte ani slevu na poplatníka (30 840 Kč), nemá smysl uplatňovat odpočet úroků

Doporučuji náš článek Jak vyplnit daňové přiznání