Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11763, Společná hypotéka a spoluvlastnický podíl

Společná hypotéka a spoluvlastnický podíl, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
13.11.2020 Hypoteční poradna

Dobrý den, vybrali jsme si s partnerkou byt, který je prodáván za kupní cenu 5 mil. Kč. S partnerkou jsme se domluvili tak, že ze svého byt zafinancuji částkou 1,2 mil. a na zbytek budeme čerpat společnou hypotéku, kterou budeme splácet půl na půl (měsíční splátku si rozdělíme na půl). Nevíme, jak máme správně rozdělit poměr vlastnictví v kupní smlouvě tak, aby to bylo spravedlivé. Jde o to, kdyby se v životě cokoliv stalo a byt se prodával například z důvodu rozchodu, aby se peníze spravedlivě rozdělily mezi nás oba. Já vkládám do nemovitosti svých 1,2 mil a zbytek máme společnou hypotéku. Nevím jak dopadne odhad, na který si nechávám z vlastního 200 tis. Kč. Výši rozdílu mezi prodejní a odhadní cenou dorovnáme max. částkou 200 tis. a zbylé peníze dle situace vložíme do základu. Pokud by odhad vyšel, tak základ by byl 1,2 mil. Kč který bych uhradil z vlastního a na zbytek 3,8 mil. Kč bychom měli společnou hypotéku. Pokud by odhad nevyšel a doplácel bych rozdíl mezi prodejní a odhadní cenou např. 200 tis. Tak vlastní zdroje by byly 1 mil. Kč, 200 tis. bych dal na doplacení rozdílu a společná hypotéka by byla na 3,8 mil. Můžete mne prosím informovat, jaký by měl být prosím poměr vlastnictví v obou případech uvedený ve smlouvě? Pokud bychom se rozešli a byt prodali. Tak z peněz bychom doplatili zbývající dluh bance, mně by zůstalo 1,2 mil. a partnerce bych vrátil polovinu všech měsíčních splátek, které do financování vložila. Podíly by tedy byly 62% já, 38% partnerka? Moc Vám děkuji za pomoc. S pozdravem Jakub

Dobrý den,

zaplatíte-li ze svého 1,2 mil. Kč a hypotéku 3,8 mil. Kč budete splácet na půl, dávalo by smysl rozdělení v poměru 62/38, neboť vaše partnerka bude platit pouze 1,9 mil. Kč (38%). Dokážete-li se s partnerkou rozumně domluvit na splácení a rozumnou domluvu očekáváte např. i v případě rozchodu, pak je společná hypotéka ideálním řešením. Má to však i svá rizika. Za společnou hypotéku ručíte společně a nerozlučně. S bankou nelze smluvně ošetřit rozdělení splácení 50/50.

Extrémní příklad: K rozchodu dojde hned po koupi, ještě před první splátkou hypotéky a byt se prodá. V takovém případě přítelkyně vyinkasuje coby majitel 38% nemovitosti 456 000 Kč, přestože doposud nesplatila ani korunu.

Doporučuji náš článek Hypotéka pro partnery