Mám doma vysokou hotovost, Běžný účet

14.6.2021 Běžný účet

Dobrý den, mám naspořené nějaké peníze asi necelých 500 000 Kč. Jsou to úspory asi za 10-15 let. Mám pouze svůj běžný účet a jsem taková konzerva, že abych měl peníze na spoření s úrokem 0,5 % (nebo jiného zanedbatelného procenta) radši doma než v bance, při těch všech zprávách co člověk dokáže dnes zachytit v televizi, (např. narážím na situaci v Řecku, kdy se v krizi člověk ani nedostal ke svým úsporám). Ale k dotazu - řešíme teď s přítelkyní koupi pozemku, byť v nejhorší možné době (napůl na hypotéku). Chtěl bych tuto částku použít na část kupní ceny pozemku abychom čerpali z hypo co nejméně než se postaví protože současně bydlíme v nájmu (do toho malé dítě, přítelkyně doma s rodičovskou...). Říkal jsem to nedávno kamarádovi a ten mi řekl, že když si najednou vložím tuto částku na účet, tak mě může banka nahlásit na FÚ kvůli nějakému limitu vkladu proti zamezení praní špinavých peněz a musím vysvětlit původ peněz. Za několik let si opravdu nezakládám účetnictví jestli jsem někomu před 5 lety prodal použitý počítač nebo starou sekačku, nějaký díl z auta apod. Upřímně nevím jak bych to pak dokazoval. Otázka tedy zní, jestli je toto pravda? Jak by to potom dělali lidé, kteří obchodují v mnohem větších částkách? Fakt se mi nechce žádat prodávajícího, zda mi přijme částku v hotovosti a nepřipadal bych mu jako pak nějakej mafián :-) Ani nevím jaké potvrzení by mi potom musel prodávající dávat oproti mé hotovosti, asi bych se necítil moc bezpečně když bych mu dal tolik peněz a odcházel jen s nějakým pokladním dokladem jako když si jdu koupit boty do krámu :-) Děkuji moc za radu. R.

Dobrý den,

mít doma takto vysokou hotovost je velmi rizikové. Peníze mohou být odcizeny nebo poškozeny živelnou událostí (požár, vytopení, atd.). To se Vám na běžném účtu nestane. Důrazně doporučuji mít peníze uložené v bance. Úrok 0,5% je velmi nízký, ale pořád je to více než 0% (peníze doma). Mnohem podstatnějším benefitem je ale bezpečné uložení peněz a možnost s penězi disponovat. Jak sám píšete, platit za koupi pozemku 0,5 mil. Kč hotově je velmi rizikové (prodávající Vám pak bude tvrdit, že jste mu nezaplatil, můžete být okraden, atd.). Navíc jsou hotovostní transakce možné jen do výše 270 000 Kč (platit hotově více zakazuje zákon).

Provedete-li podezřelou a nestandardní transakci (např. je-li váš měsíční obrat běžně 25 000 Kč a Vy vložíte hotově 0,5 mil. Kč), může Vás banka požádat o vysvětlení. Pokud byste banku nepřesvědčil o legálnosti peněz, byl by podán podnět Analytickému útvaru MF (tento útvar se zabývá praním špinavých peněz a financováním terorismu). Finančnímu úřadu se takové transakce nehlásí (nejde o daň ale o potenciální legalizaci výnosů z trestné činnosti).