Dobrý den, mám naspořené nějaké peníze asi necelých 500 000 Kč. Jsou to úspory asi za 10-15 let. Mám pouze svůj běžný účet a jsem taková konzerva, že abych měl peníze na spoření s úrokem 0,5 % (nebo jiného zanedbatelného procenta) radši doma než v bance, při těch všech zprávách co člověk dokáže dnes zachytit v televizi, (např. narážím na situaci v Řecku, kdy se v krizi člověk ani nedostal ke svým úsporám). Ale k dotazu - řešíme teď s přítelkyní koupi pozemku, byť v nejhorší možné době (napůl na hypotéku). Chtěl bych tuto částku použít na část kupní ceny pozemku abychom čerpali z hypo co nejméně než se postaví protože současně bydlíme v nájmu (do toho malé dítě, přítelkyně doma s rodičovskou...). Říkal jsem to nedávno kamarádovi a ten mi řekl, že když si najednou vložím tuto částku na účet, tak mě může banka nahlásit na FÚ kvůli nějakému limitu vkladu proti zamezení praní špinavých peněz a musím vysvětlit původ peněz. Za několik let si opravdu nezakládám účetnictví jestli jsem někomu před 5 lety prodal použitý počítač nebo starou sekačku, nějaký díl z auta apod. Upřímně nevím jak bych to pak dokazoval. Otázka tedy zní, jestli je toto pravda? Jak by to potom dělali lidé, kteří obchodují v mnohem větších částkách? Fakt se mi nechce žádat prodávajícího, zda mi přijme částku v hotovosti a nepřipadal bych mu jako pak nějakej mafián :-) Ani nevím jaké potvrzení by mi potom musel prodávající dávat oproti mé hotovosti, asi bych se necítil moc bezpečně když bych mu dal tolik peněz a odcházel jen s nějakým pokladním dokladem jako když si jdu koupit boty do krámu :-) Děkuji moc za radu. R.
Dobrý den,
mít doma takto vysokou hotovost je velmi rizikové. Peníze mohou být odcizeny nebo poškozeny živelnou událostí (požár, vytopení, atd.). To se Vám na běžném účtu nestane. Důrazně doporučuji mít peníze uložené v bance. Úrok 0,5% je velmi nízký, ale pořád je to více než 0% (peníze doma). Mnohem podstatnějším benefitem je ale bezpečné uložení peněz a možnost s penězi disponovat. Jak sám píšete, platit za koupi pozemku 0,5 mil. Kč hotově je velmi rizikové (prodávající Vám pak bude tvrdit, že jste mu nezaplatil, můžete být okraden, atd.). Navíc jsou hotovostní transakce možné jen do výše 270 000 Kč (platit hotově více zakazuje zákon).
Provedete-li podezřelou a nestandardní transakci (např. je-li váš měsíční obrat běžně 25 000 Kč a Vy vložíte hotově 0,5 mil. Kč), může Vás banka požádat o vysvětlení. Pokud byste banku nepřesvědčil o legálnosti peněz, byl by podán podnět Analytickému útvaru MF (tento útvar se zabývá praním špinavých peněz a financováním terorismu). Finančnímu úřadu se takové transakce nehlásí (nejde o daň ale o potenciální legalizaci výnosů z trestné činnosti).
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, rád bych se optal, zda je následující popsané jednání v pořádku. Syn mé přítelkyně pracuje v zahraničí přes českou firmu a v ČR je vždy zhruba na týden za 3 měsíce. Příjem mu klasicky chodí na jeho účet u české banky, nicméně nemá k němu ještě zřízenu platební kartu a tak když je v ČR, tak mi vždy přepošle finance s prosbou o výběr. Většinou pár tisíc, řekněme do 10 tisíc. Nemůže v tom banka vidět nějaký nekalý úmysl ve stylu praní špinavých peněz? Nerad bych kvůli jeho lenosti skočit si do banky měl nějaké problémy. Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdo má právo zažádat o výpisy z banky zemřelé osoby, které jsou nezbytné pro dokazování nároku spolubydlícího na majetku zemřelé osoby. Spolubydlící je adolescent s nemožností nakládat s penězi a na jeho obživu byly zemřelé osobě zasílány peníze na obživu. Bohužel nemáme žádný důkaz o tom, kolik peněz opatrovnice spolubydlícího zemřelé osobě posílala a jak dlouho. Vím, že nelze poskytnout výpisy pozůstalým, ale snad k tomuto kroku by mohl mít právo právní zástupce nebo soudce. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, chci se zeptat - za rok 2022 jsme se zaměstnavatelem zapomněli podepsat slevu na poplatníka a v roce 2023 jsme ji už podepsali a žádali jsme o zúčtování za rok 2022. Je možné, že tu částku co jsem měsíčně platila, mi za ten rok vrátí zpět? Děkuji
Dobrý den, chci zrušit dětskou vkladní knížku u Poštovní spořitelny u ČSOB. Na poště mi bylo řečeno, že je nutná ověřená kopie RL (jasně chápu). A ještě potřebuji nějaké rozhodnutí soudu o tom, že mohu vkladní knížku zrušit. Je nějaký vzor, jak tu žádost mám napsat? Ke kterému soudu a jak ji mám doručit? To už mi nikdo nebyl schopný říct. Bohužel budu mít i sankce za předčasné zrušení, ale je mi líto tam ty peníze nechat ležet do dovršení 18ti let, když mohou jinde "vydělávat" efektivněji. Díky
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i
desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky.
Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.
Jak nejlépe a bezpečně zhodnotit peníze? Většina lidí na tuto otázku v současné době odpoví „na spořicím účtu“. Právě ten je totiž aktuálně nejoblíbenějším typem spoření na trhu. Vyplývá to z Barometru obliby spoření, který připravuje Asociace českých stavebních spořitelen.
Stavební spoření v Česku dlouhodobě patří mezi oblíbené finanční produkty. Konec roku 2022 byl ve znamení růstu úrokových sazeb. Bez státního příspěvku by spoření přes stavebko v roce 2023 mohlo lehce ztratit význam. Podíváme se tedy na perspektivu stavebního spoření letos a dalších letech.