Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #14549, Mám doma vysokou hotovost

Mám doma vysokou hotovost, Běžný účet

R

Dobrý den, mám naspořené nějaké peníze asi necelých 500 000 Kč. Jsou to úspory asi za 10-15 let. Mám pouze svůj běžný účet a jsem taková konzerva, že abych měl peníze na spoření s úrokem 0,5 % (nebo jiného zanedbatelného procenta) radši doma než v bance, při těch všech zprávách co člověk dokáže dnes zachytit v televizi, (např. narážím na situaci v Řecku, kdy se v krizi člověk ani nedostal ke svým úsporám). Ale k dotazu - řešíme teď s přítelkyní koupi pozemku, byť v nejhorší možné době (napůl na hypotéku). Chtěl bych tuto částku použít na část kupní ceny pozemku abychom čerpali z hypo co nejméně než se postaví protože současně bydlíme v nájmu (do toho malé dítě, přítelkyně doma s rodičovskou...). Říkal jsem to nedávno kamarádovi a ten mi řekl, že když si najednou vložím tuto částku na účet, tak mě může banka nahlásit na FÚ kvůli nějakému limitu vkladu proti zamezení praní špinavých peněz a musím vysvětlit původ peněz. Za několik let si opravdu nezakládám účetnictví jestli jsem někomu před 5 lety prodal použitý počítač nebo starou sekačku, nějaký díl z auta apod. Upřímně nevím jak bych to pak dokazoval. Otázka tedy zní, jestli je toto pravda? Jak by to potom dělali lidé, kteří obchodují v mnohem větších částkách? Fakt se mi nechce žádat prodávajícího, zda mi přijme částku v hotovosti a nepřipadal bych mu jako pak nějakej mafián :-) Ani nevím jaké potvrzení by mi potom musel prodávající dávat oproti mé hotovosti, asi bych se necítil moc bezpečně když bych mu dal tolik peněz a odcházel jen s nějakým pokladním dokladem jako když si jdu koupit boty do krámu :-) Děkuji moc za radu. R.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

mít doma takto vysokou hotovost je velmi rizikové. Peníze mohou být odcizeny nebo poškozeny živelnou událostí (požár, vytopení, atd.). To se Vám na běžném účtu nestane. Důrazně doporučuji mít peníze uložené v bance. Úrok 0,5% je velmi nízký, ale pořád je to více než 0% (peníze doma). Mnohem podstatnějším benefitem je ale bezpečné uložení peněz a možnost s penězi disponovat. Jak sám píšete, platit za koupi pozemku 0,5 mil. Kč hotově je velmi rizikové (prodávající Vám pak bude tvrdit, že jste mu nezaplatil, můžete být okraden, atd.). Navíc jsou hotovostní transakce možné jen do výše 270 000 Kč (platit hotově více zakazuje zákon). 

Provedete-li podezřelou a nestandardní transakci (např. je-li váš měsíční obrat běžně 25 000 Kč a Vy vložíte hotově 0,5 mil. Kč), může Vás banka požádat o vysvětlení. Pokud byste banku nepřesvědčil o legálnosti peněz, byl by podán podnět Analytickému útvaru MF (tento útvar se zabývá praním špinavých peněz a financováním terorismu). Finančnímu úřadu se takové transakce nehlásí (nejde o daň ale o potenciální legalizaci výnosů z trestné činnosti). 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

Kapesné pro děti: Kdy s ním začít a kolik peněz dětem dávat?

20.9.2021, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Naučte děti hospodařit díky kapesnému. Mladším dětem stačí prasátko, pro větší se hodí dětský účet. Poradíme, kdy s kapesným začít a kolik peněz dávat.

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

19.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

LH

#15423, Příjem pro hypotéku a nemoc, Hypoteční poradna, 24.9.2021

Dobrý den, moje mzda obvykle činí obvykle kolem 29 tisíc čistého. V srpnu jsem 14 dní marodil a proto bylo moje výplata pouze 25 tisíc cca. Na pásce byla čistá mzda 16 tisíc plus 9 tisíc náhrada za nemocenskou. Nyní mi jde o obvyklý 12ti měsíční průměr mzdy pro hypotéku. Bude se mi tedy z toho srpna do tohoto průměru započítávat pouze částka 16 tisíc, nebo je nějaká šance,že by se do tohoto průměru započítalo i těch 9k náhrady za nemocenskou? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, do ročního průměru v rámci ověřování příjmu pro získání hypotéky se Vám započte celá čistá mzda ve výši 25 000 Kč (včetně náhrad za neodpracovanou dobu z důvodu nemoci).

JF

#15422, Akcie z kuponové privatizace, Akcie a investice, 24.9.2021

Dobrý den, nechá se dohledat, kam jsem dal body v kuponové privatizaci? Děkuji

Dobrý den, požádejte o výpis z tzv. nezařazené evidence dle RČ (za 500 Kč Vám ho vyhotoví Centrální depozitář cenných papírů). Zde naleznete přehled svých akcií z kuponové privatizace.

JS

#15421, Odpočet úroků z hypotéky a pronájem bytu, Hypoteční poradna, 24.9.2021

Dobrý den, rád bych se dotázal, jak je to s daňovým přiznáním a uplatněním slevy z úroků hypotéky. Byt jsem zakoupil 4/2021. Od půlky 9/2021 je byt pronajímám. Lze uplatnit úlevu na dani za zaplacené úroky hypotéky pouze za dobu, kdy nemovitost byla využívaná výhradně k mému bydlení? Pochopitelně chápu, že nelze uplatnit v případě pronájmu nemovitosti.

Dobrý den, ano, odpočet úroků z hypotéky můžete uplatnit za období, kdy byt sloužil k řešení vašich bytových potřeb.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 400 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR