Banky.cz Bankovní poradna zdarma Ostatní #1501, Podnikání v Polsku, fakturace

Podnikání v Polsku, fakturace, Ostatní

28.7.2014 Ostatní

Pokračování dotazu č. 1499: Dobrý večer, děkuji za odpověď k založení účtu v Polsku. Kontaktoval jsem mBank a odepsali, že je potřeba pas s nějakou kartou pobytu (ale přesně tomu nerozumím). Paszport zagraniczny wraz z kartą pobytu lub paszport zagraniczny wraz z zaświadczeniem o zarejestrowaniu pobytu obywatela Unii Europejskiej w Polsce – jeżeli jest Pan rezydentem. Mám zkušenost s podnikání u nás i na Slovensku, ale v Polsku začínám a potřeboval bych zjistit další informace. Na internetu jsem zatím nic nenašel. Jedná se o prodej výukových materiálů školám a internetovým obchodům (české materiály přeložené do polského jazyka). Další část mého dotazu se týká samotného podnikání v Polsku (hledám k tomu informace, ale stránky jsem nenašel). Potřeboval bych poradit, zda-li se faktury vystavují stejně jako u nás nebo na Slovensku (na doklad doplňuji své IČO a DIČ a IČO popř. DIČ odběratele), Jsem plátce DPH. Z Vaší odpovědi ohledně DPH usuzuji, že daň odvádím hned po vystavení faktury, ale možná se mýlím. Cituji: fakturace musí proběhnout přesně tak, jak je ujednáno v kontraktu, za každý den zpoždění platíte FU penále." U nás je to čtvrtletně ze všech faktur, které mám za dané období. Odvádí se také nějaká daň finančnímu úřadu v Polsku? Pokusím se informace zjistit i u mé daňové účetní pokud už se s tím setkala. Děkuji za odpověď (nebo odkaz na další stránky).
Přeji hezký večer. Martin Vozar

Dobrý den,
ona karta k pobytu se týká pouze rezidentů, Vás nikoliv. Obecně občanům EU stačí v jakékoliv zemi EU pro otevření účtu vždy pouze pas.
Fakturace je v Polsku velmi podobné té naší či Slovenské (identifikace obou protistran včetně polského "VAT identyfikator" což je naše DIČ, částka bez DPH, DPH, dohromady, datum vystavení faktury). Místo data zdanitelného plnění se uvádí "DATA SPRZEDAŻY" neboli datum prodeje zboží/dodání služby.
Má poznámka mířila ne k samotnému proúčtování DPH s FÚ (u nás čtvrtletně), ale spíše ke konstrukci smluv. Pokud např. v kontraktu máte předem daný fakturační rozvrh a nedržíte se ho (fakturujete např. se zpožděním, protože např. došlo ke zpoždění dodávky), je třeba sepsat ke kontraktu dodatek a upravit tím fakturační rozvrh, jinak bude FÚ důsledně požadovat odvod DPH ne ke skutečnému datu vystavení faktury, ale k datu uvedeném v kontraktu (včetně úroku z prodlení). Z Evropských zemí má takto přísná pravidla kromě Polska snad už jen Rusko. Hodně štěstí!

Petr JermářBanky.cz