Jak nejlépe rozložit splátky hypotéky při plánovaném prodeji bytu a nákupu domu?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, v současné době žijeme s přítelem v bytě, na který zbývá doplatit hypotéka 2 mil. Plánujeme si pořídit dům za 7 mil (podpis smlouvy v únoru, ale kolaudace bude až v září), byt v létě prodat za 4,5 mil, tím splatit současnou hypotéku a 2,5 mil které nám "zbudou" chceme dát jako mimořádnou splátku. Mimořádná splátka se dá ale vložit až po roce splácení. Vyplatí se nám více vzít si tedy celou hypotéku až po kolaudaci nebo si to rozložit - 3 mil v únoru po podpisu SoSB a zbývající 4 mil. doplatit po kolaudaci (v tom případě bychom mohli vložit dříve mimořádnou splátku). Nevím přesně jak je to s úroky - ty se platí z celé částky hypotéky i pokud čerpáte jenom část? Děkuji

Dobrý den,

úrok se platí vždy jen z aktuálně vyčerpané částky. Banka Vám peníze uvolní až dle termínů definovaných v kupní smlouvě (či na základě protokolu ze stavby - kolik bylo prostavěno). Můžete tedy podepsat úvěrovou smlouvu již dnes a banka Vám bude peníze uvolňovat dle termínů specifikovaných výše. U novostaveb se developerům platí obvykle záloha (např. 10%) při podpisu smlouvy, další část (třeba 30%) po dokončení hrubé stavby a zbytek po kolaudaci a předání. Zvažte, jak Vám příjem z prodeje bytu bude ladit se splátkovým kalendářem sjednaným v kupní smlouvě na RD a dle toho se rozhodněte, jak vysokou hypotéku budete čerpat. Jednou ročně můžete bez sankce splatit až 25% úvěru. Taktéž je možné splatit až 100% při konci fixace úrokové sazby (můžete si sjednat fixaci třeba i jen na 1 rok).

V situacích "kupujeme RD, který ještě není zkolaudovaný, a prodáváme byt" je na prvním místě co nejlepší synchronizace všech akcí. Kolaudace a možnost nastěhování do nového RD nemusí vyjít dle plánu a přesné datum prodeje bytu (resp. inkaso peněz) se taktéž plánuje obtížně. Doporučuji si dát na vše časové rezervy, ať neskončíte v nesprávnou chvíli bez peněz či střechy nad hlavou. Na úkor pohodlí a jistoty bych tak osobně obětoval třeba o něco vyšší úroky za pár měsíců během prvního roku splácení hypotéky.