Získat hypotéku s úrokem pod 5 %? To je už víc než rok pouhá utopie. Tedy přesněji řečeno byla – situace se začíná měnit. V říjnu se totiž k zásadnímu zlevnění odhodlala Moneta Money Bank. Úrokové sazby u hypotéky s pětiletou fixací u ní nově začínají na hodnotě 4,99 %. A u fixace na nejméně 7 let se dostanete dokonce na 4,89 %.
Aktualizace: Moneta Money Banky po 7 dnech úrokové sazby opět zvýšila nad 5%, fixace na 5, 7 a 10 let začínají na 5,19%
Snížení úrokových sazeb na méně než 5 % má dva efekty. Ten první je ryze praktický a míří na ostatní banky. Když uvidí, že konkurence zlevnila, motivuje je to ke snížení sazeb.
Tím spíš, že Moneta Money Bank snížila své sazby opravdu výrazně. Ještě začátkem října nabízela:
hypotéku s fixací na 5 let s úrokem 6,19 %
a hypotéku s fixací na 7 a 10 let za 6,09 %.
Její úrokové sazby tak klesly o 1,2 procentního bodu!
Zareagují ostatní na pokles sazeb pod 5 %?
Tak výrazné zlevnění dělá z Moneta Money Bank poskytovatele, který aktuálně nabízí nejnižší úrokové sazby. Také proto je pravděpodobné, že konkurenti zareagují. A brzy ohlásí pokles úroků.
Zdaleka ne každá banka samozřejmě zlevní pod 5 %. Dá se ale čekat, že i takoví poskytovatelé se najdou.
Například Fio banka aktuálně nabízí hypoteční úvěry se sazbou od 5,18 %. K 5% hranici tak má poměrně blízko.
Také u dalších poskytovatelů může přijít výrazný propad. Tím spíš, že aktuálně jsou rozdíly v nabízených úrocích velmi vysoké. Sazby se pohybují od zmíněných 4,89 % do 6,89 % u mBank (při fixaci na 7 let).
Úroky budou padat i dál
Zmíněné zlevňování samozřejmě ovlivní celkový vývoj úrokových sazeb hypoték. Podle údajů společnosti hyponamiru.cz přitom už v září klesla průměrná úroková sazba hypoték na 5,67 %.
To je nejníž za poslední rok.
„Vzhledem k aktuálnímu vývoji na trhu a kroku, který učinila Moneta Money Bank, očekávám, že snižování úrokových sazeb bude pokračovat. A to jak ve zbytku tohoto roku, tak v roce příštím. Pravděpodobně se ale stále budou držet nad 4 %,“ říká Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
Pomůže i očekávané zmírnění inflace
Ke snižování úroků u hypoték by měl přispět také očekávaný pokles sazeb České národní banky. Ta loni kvůli boji s inflací postupně navýšila repo sazbu až na 7 %.
Experti ale čekají, že v příštích měsících začne mírně klesat. Stejně jako inflace, kterou chce centrální banka příští rok stlačit ke 2 %.
Právě repo sazba je jeden z faktorů, který úroky u hypoték ovlivňuje. Ještě větší roli ale hrají dlouhodobé úrokové sazby na mezibankovních trzích. Ty jsou letos poměrně nestabilní, podle odborníků ale budou v nejbližší budoucnosti mírně klesat.
V září si lidé půjčili přes 11 miliard korun
Očekávaný pokles sazeb by měl oživit celý hypoteční trh. Zájem o nové úvěry je totiž už víc než rok poměrně nízký.
Například letos v září si lidé vzali úvěry na bydlení v celkové hodnotě 11,3 miliardy korun. Je to sice třetí nejlepší výsledek za poslední rok, ale ještě loni v březnu si lidé za jediný měsíc půjčili víc než dvojnásobek…
Pokles může motivovat další zájemce o úvěr
K oživení hypotečního trhu by měl přispět také druhý efekt, který s propadem úrokových sazeb pod 5% hranici souvisí. A to efekt psychologický.
Hypotéky začínající čtyřkou mohou motivovat zájemce o vlastní bydlení, aby si své přání splnili. „Dojde k prolomení psychologické hranice i u těch, kteří nákup nemovitosti s pomocí úvěru v posledních letech odkládali,“ upozorňuje hypoteční expert společnosti Broker Trust Libor Vojta Ostatek.
Podle něj to může výrazně změnit situaci na realitním trhu, který v minulých měsících zažil citelný pokles cen.
Levnější nemovitost? Často stačí vyjednávat
V současnosti se ceny nemovitostí stabilizovaly. A to na hladině, která je pro většinu zájemců o vlastní bydlení (i vzhledem k drahým hypotékám) příliš vysoko.
Přineslo to ale i jeden pozitivní efekt. Nižší zájem o nemovitosti totiž kupujícím usnadnil vyjednávání s prodávajícími. „Jejich vyjednávací pozice je poměrně silná. V praxi mohou dosáhnout na výrazně nižší cenu, než je inzerována,“ podotýká Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
Potřebujete hypotéku snadno a rychle? Pomůže hypoteční poradce
Prodávající budou ve výhodě
Už dávno přitom neplatí, že levněji získáte jen starší a energeticky náročné nemovitosti. Čím dál častější jsou také slevy na novostavby a zrekonstruované domy a byty.
„Lidé jen musí počítat s tím, že u nových a zrekonstruovaných nemovitostí budou slevy nižší než u starších domů. U nich mohou dosáhnout i několika desítek procent,“ říká Miroslav Majer.
Pokles sazeb u hypotečních úvěrů pod 5 % a následné oživení hypotečního trhu ale může situaci změnit. S růstem zájmu o hypotéky logicky přibude kupujících. A prodávající si budou moci vybírat, komu dají přednost.
Odborníci upozorňují, že se situace v nejbližších měsících změní.
„Zájemci o koupi před sebou mají podle našich odhadů přibližně půl roku, kdy mohou těžit ze situace na trhu, na kterém vlivem vyšších úrokových sazeb v posledních dvou letech poklesla poptávka po nemovitostech. Už nyní ale vidíme, že trh začíná pomalu ožívat,“ upozorňuje Libor Vojta Ostatek ze společnosti Broker Trust.
K nárůstu poptávky přispěly akce, které hypoteční poskytovatelé v průběhu roku připravili. A při kterých klientům nabízeli výhodnější úroky.
Navíc se přidalo zrušení parametru DSTI. Stanovoval, že splátky všech dluhů nesmí u žadatelů o hypotéku překročit 45 % z jejich čistého příjmu.
Výhodný úrok i vyjednávací pozice
Pokles sazeb pod 5 % pravděpodobně růst poptávky po nemovitostech výrazně zrychlí. Povede tak k dalšímu upevnění jejich cen – a dost možná i k jejich růstu.
V praxi to znamená, že zájemci o nákup domu či bytu mají v současnosti příležitost získat nové bydlení za co nejvýhodnějších podmínek.
Využijí totiž klesajících sazeb a zároveň toho, že poptávka ještě není tak vysoká. A tudíž mohou vyjednat zajímavou slevu.
S výběrem pomůže hypoteční kalkulačka
Je sice pravda, že v příštím roce úroky u hypoték pravděpodobně ještě klesnou, podle expertů se ale budou dál držet výrazně nad 4 %. Pokud byste tedy čekali na výhodnější sazbu, nebude úspora tak výrazná, aby dokázala vyvážit očekávaný nárůst cen nemovitostí.
Proto je nejlepší využít současnou situaci a vybrat vhodnou nemovitost už nyní. A my vám pak pomůžeme s výběrem té nejvýhodnější hypotéky.
Jak?
Prostřednictvím naší hypoteční kalkulačky.
Jednoduše do ní zadáte několik základních údajů a za okamžik získáte přehled těch nejvýhodnějších hypotečních úvěrů, které jsou právě na trhu. A získáte své vysněné bydlení za co nejlepších podmínek.
Stavíte dům nebo rekonstruujete byt a potřebujete hypotéku? V tom případě se pravděpodobně neobejdete bez položkového rozpočtu. Banka díky němu zjistí, kolik peněz potřebujete, na co je chcete využít a jestli vaše plány odpovídají realitě. Přečtěte si proto, jak položkový rozpočet vypadá a jak ho získáte.
Koncem listopadu bankovní rada ČNB ponechala závazný limit LTV na 80 %, deaktivovala omezení horní hranice DTI a ponechala deaktivované omezení horní hranice DSTI, bez nějž je hypoteční trh již od června 2023. Provedený zátěžový test ukázal odolnost finančního sektoru vůči zhoršenému vývoji.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 se pohybují okolo 6 %. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Doplatit hypoteční úvěr, kdykoliv chcete. A to buď zcela zdarma, nebo jen s minimálními poplatky za předčasné splacení hypotéky. Takovou možnost mají lidé už od konce roku 2016. Neznamená to však, že je situace všech klientů stejná. Náklady, které banky lidem účtují, se u jednotlivých poskytovatelů liší. A mnohdy poměrně výrazně.
Skokový nárůst úrokových sazeb hypoték zkomplikoval mnohým Čechům splácení hypotéky. Přečtěte si, jak řešit situaci, když nezbývají peníze na hypotéku.
Dobrý den, budu si brát předschválenou hypotéku, je mi 35 let. Ale je dost možné, že nemovitost koupím až když mi bude 36 let. Otázka zní - kolik budu potřebovat vlastních financí. Jestli 10% nebo 20%. Podotýkám, že podpis bude ve 35 letech, děkuji.
Dobrý den,
platí pravidla k datu podpisu úvěrové smlouvy, tedy banka Vám bude moci půjčit na hypotéku až 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (postačí Vám 10% vlastních zdrojů).
Dobrý den, koupim-li panelákový byt v podílovém vlastnictví (nikoliv družstevním), jaká mohou být rizika? Byt je údajně možné převést do OV, pokud všichni podíloví vlastníci budou chtít převést i své jednotky. Nelze prý převést pouze jednu. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
podílové vlastnictví je osobním vlastnictvím. Např. v podílovém vlastnictví můžete mít byt s přítelkyní (ona vlastní polovinu bytu, Vy vlastníte polovinu bytu - byt je v podílovém osobním vlastnictví). Pokud by byl celý bytový dům v podílovém vlastnictví (každý by vlastnil podíl na celém domu, ale nikdo by nevlastnil konkrétní byt), může to přinášet mnoho komplikací. Nemusíte mít ani právo užívat jeden konkrétní byt, nemovitostí nelze ručit za hypotéku, ostatní mohou své podíly prodat lidem, kteří mohou dělat problémy (nemusí v budoucnu souhlasit s rozdělením domu na bytové jednotky, mohou Vás v extrémním případě vydírat), riziko exekuce i ve vašem bytě (pokud by se někdo z ostatních podílových vlastníků dostal do dluhů). Nedoporučuji.
Dobrý den, prosím vás, rád bych se zeptal, jak je to s vyplacením z hypotéky. Respektive s výší částky, na kterou je nárok. Novostavba RD, která má hodnotu cca 9 mil. Kč. Hypo na RD 5 mil. Kč. Podíl 50/50 s přítelkyní. Převzal bych si celou hypotéku na sebe plus něco vyplatil. Kolik by to mělo být? Jde nějak určit od do? Děkuji
Dobrý den,
vše je věcí dohody mezi Vámi a přítelkyní. Obecně byste měl vyplatit polovinu tržní hodnoty poníženou o závazky.
Příklad:
tržní hodnota poloviny RD: 4,5 mil Kč (majetek přítelkyně)polovina zbývajícího dluhu na hypotéce: 2,5 mil. Kčpřítelkyně by tak měla dostat cca 2 mil. KčDobrý den, pl8nuji postavit menší dům na svém pozemku. Celková hodnota domu bude cca 4 mil. Kč a chtěla bych si půjčit 2 mil. Kč. Jsem OSVČ ve Španělsku, ale už jsem zjistila, že tak to není možně, tak plánuji přejít na s.r.o. a nechat se zaměstnat. Jako OSVČ mám měsíční příjem cca 5 tisíc euro, jako zaměstnanec ve své s.r.o. bych měla okolo 3 tisíce euro čistého. Můžete mi poradit, jestli nějaká banka je schopná mi tuto hypotéku poskytnout prosím. Moc děkuji
Dobrý den,
příjem ze zahraničí v EUR není překážkou pro získání hypotéky, dříve to byla i výhoda (byla šance dosáhnout na levnější úvěr v eurech). S příjmem 3 000 EUR i 5 000 EUR byste měla hypotéku ve výši 4 mil. Kč bez problémů získat. Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří Vám se vším pomohou. Využít můžete též naši hypoteční kalkulačku.
Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je
100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí
peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.
Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.
V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.
Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.
Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.
Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.
Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.
Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMJe nejčastěji sjednávaná hypotéka z více důvodů (ČNB s ohledem na růst ceny nemovitostí a krytí bankovních rizik omezila poskytování 90% hypoték a úplně zakázala poskytovat 100% hypotéky)
Jde o hypotéku s nejvýhodnější úrokovou sazbou na trhu - v tomto segmentu je nejvyšší konkurence mezi bankami poskytujícími hypotéky.
Příklad: pokud máte odhad nemovitosti na 1.000.000,- Kč, tak vám banka poskytne 800.000,- Kč formou hypotečního úvěru za nejvýhodnějších podmínek. Z vlastních prostředků tedy financujete 200.000,- Kč.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMAž 90 procent z ceny nemovitosti, kterou
ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90%
hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.
Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:
věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.
Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.
V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.
Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.
Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.
Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMTermín akontace označuje částku, kterou musí kupující uhradit ze svého, jakmile si například bere auto na splátky nebo kupuje dům na hypotéku. Akontace bývá nejčastěji uváděna v procentech z celkové kupní ceny, ale ve smlouvě pak musí být samozřejmě i přesně vyčíslena v korunách. Typickou akontací u hypoték je 10 - 30 %, při pořízení auta se pohybuje od 10 % až do 50 %, ale může být i vyšší.
KOMENTÁŘE k článku Úroky u hypoték prolomily hranici 5 %. Jak to ovlivní ceny nemovitostí?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.