Získat hypotéku s úrokem pod 5 %? To je už víc než rok pouhá utopie. Tedy přesněji řečeno byla – situace se začíná měnit. V říjnu se totiž k zásadnímu zlevnění odhodlala Moneta Money Bank. Úrokové sazby u hypotéky s pětiletou fixací u ní nově začínají na hodnotě 4,99 %. A u fixace na nejméně 7 let se dostanete dokonce na 4,89 %.
Aktualizace: Moneta Money Banky po 7 dnech úrokové sazby opět zvýšila nad 5%, fixace na 5, 7 a 10 let začínají na 5,19%
Snížení úrokových sazeb na méně než 5 % má dva efekty. Ten první je ryze praktický a míří na ostatní banky. Když uvidí, že konkurence zlevnila, motivuje je to ke snížení sazeb.
Tím spíš, že Moneta Money Bank snížila své sazby opravdu výrazně. Ještě začátkem října nabízela:
Její úrokové sazby tak klesly o 1,2 procentního bodu!
Zareagují ostatní na pokles sazeb pod 5 %?
Tak výrazné zlevnění dělá z Moneta Money Bank poskytovatele, který aktuálně nabízí nejnižší úrokové sazby. Také proto je pravděpodobné, že konkurenti zareagují. A brzy ohlásí pokles úroků.
Zdaleka ne každá banka samozřejmě zlevní pod 5 %. Dá se ale čekat, že i takoví poskytovatelé se najdou.
Například Fio banka aktuálně nabízí hypoteční úvěry se sazbou od 5,18 %. K 5% hranici tak má poměrně blízko.
Také u dalších poskytovatelů může přijít výrazný propad. Tím spíš, že aktuálně jsou rozdíly v nabízených úrocích velmi vysoké. Sazby se pohybují od zmíněných 4,89 % do 6,89 % u mBank (při fixaci na 7 let).
Úroky budou padat i dál
Zmíněné zlevňování samozřejmě ovlivní celkový vývoj úrokových sazeb hypoték. Podle údajů společnosti hyponamiru.cz přitom už v září klesla průměrná úroková sazba hypoték na 5,67 %.
To je nejníž za poslední rok.
„Vzhledem k aktuálnímu vývoji na trhu a kroku, který učinila Moneta Money Bank, očekávám, že snižování úrokových sazeb bude pokračovat. A to jak ve zbytku tohoto roku, tak v roce příštím. Pravděpodobně se ale stále budou držet nad 4 %,“ říká Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
Pomůže i očekávané zmírnění inflace
Ke snižování úroků u hypoték by měl přispět také očekávaný pokles sazeb České národní banky. Ta loni kvůli boji s inflací postupně navýšila repo sazbu až na 7 %.
Experti ale čekají, že v příštích měsících začne mírně klesat. Stejně jako inflace, kterou chce centrální banka příští rok stlačit ke 2 %.
Právě repo sazba je jeden z faktorů, který úroky u hypoték ovlivňuje. Ještě větší roli ale hrají dlouhodobé úrokové sazby na mezibankovních trzích. Ty jsou letos poměrně nestabilní, podle odborníků ale budou v nejbližší budoucnosti mírně klesat.
V září si lidé půjčili přes 11 miliard korun
Očekávaný pokles sazeb by měl oživit celý hypoteční trh. Zájem o nové úvěry je totiž už víc než rok poměrně nízký.
Například letos v září si lidé vzali úvěry na bydlení v celkové hodnotě 11,3 miliardy korun. Je to sice třetí nejlepší výsledek za poslední rok, ale ještě loni v březnu si lidé za jediný měsíc půjčili víc než dvojnásobek…
Pokles může motivovat další zájemce o úvěr
K oživení hypotečního trhu by měl přispět také druhý efekt, který s propadem úrokových sazeb pod 5% hranici souvisí. A to efekt psychologický.
Hypotéky začínající čtyřkou mohou motivovat zájemce o vlastní bydlení, aby si své přání splnili. „Dojde k prolomení psychologické hranice i u těch, kteří nákup nemovitosti s pomocí úvěru v posledních letech odkládali,“ upozorňuje hypoteční expert společnosti Broker Trust Libor Vojta Ostatek.
Podle něj to může výrazně změnit situaci na realitním trhu, který v minulých měsících zažil citelný pokles cen.
V současnosti se ceny nemovitostí stabilizovaly. A to na hladině, která je pro většinu zájemců o vlastní bydlení (i vzhledem k drahým hypotékám) příliš vysoko.
Přineslo to ale i jeden pozitivní efekt. Nižší zájem o nemovitosti totiž kupujícím usnadnil vyjednávání s prodávajícími. „Jejich vyjednávací pozice je poměrně silná. V praxi mohou dosáhnout na výrazně nižší cenu, než je inzerována,“ podotýká Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.
Už dávno přitom neplatí, že levněji získáte jen starší a energeticky náročné nemovitosti. Čím dál častější jsou také slevy na novostavby a zrekonstruované domy a byty.
„Lidé jen musí počítat s tím, že u nových a zrekonstruovaných nemovitostí budou slevy nižší než u starších domů. U nich mohou dosáhnout i několika desítek procent,“ říká Miroslav Majer.
Pokles sazeb u hypotečních úvěrů pod 5 % a následné oživení hypotečního trhu ale může situaci změnit. S růstem zájmu o hypotéky logicky přibude kupujících. A prodávající si budou moci vybírat, komu dají přednost.
Pomohlo i zrušení DSTI
Odborníci upozorňují, že se situace v nejbližších měsících změní.
„Zájemci o koupi před sebou mají podle našich odhadů přibližně půl roku, kdy mohou těžit ze situace na trhu, na kterém vlivem vyšších úrokových sazeb v posledních dvou letech poklesla poptávka po nemovitostech. Už nyní ale vidíme, že trh začíná pomalu ožívat,“ upozorňuje Libor Vojta Ostatek ze společnosti Broker Trust.
K nárůstu poptávky přispěly akce, které hypoteční poskytovatelé v průběhu roku připravili. A při kterých klientům nabízeli výhodnější úroky.
Navíc se přidalo zrušení parametru DSTI. Stanovoval, že splátky všech dluhů nesmí u žadatelů o hypotéku překročit 45 % z jejich čistého příjmu.
Výhodný úrok i vyjednávací pozice
Pokles sazeb pod 5 % pravděpodobně růst poptávky po nemovitostech výrazně zrychlí. Povede tak k dalšímu upevnění jejich cen – a dost možná i k jejich růstu.
V praxi to znamená, že zájemci o nákup domu či bytu mají v současnosti příležitost získat nové bydlení za co nejvýhodnějších podmínek.
Využijí totiž klesajících sazeb a zároveň toho, že poptávka ještě není tak vysoká. A tudíž mohou vyjednat zajímavou slevu.
S výběrem pomůže hypoteční kalkulačka
Je sice pravda, že v příštím roce úroky u hypoték pravděpodobně ještě klesnou, podle expertů se ale budou dál držet výrazně nad 4 %. Pokud byste tedy čekali na výhodnější sazbu, nebude úspora tak výrazná, aby dokázala vyvážit očekávaný nárůst cen nemovitostí.
Proto je nejlepší využít současnou situaci a vybrat vhodnou nemovitost už nyní. A my vám pak pomůžeme s výběrem té nejvýhodnější hypotéky.
Jednoduše do ní zadáte několik základních údajů a za okamžik získáte přehled těch nejvýhodnějších hypotečních úvěrů, které jsou právě na trhu. A získáte své vysněné bydlení za co nejlepších podmínek.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
KOMENTÁŘE k článku Úroky u hypoték prolomily hranici 5 %. Jak to ovlivní ceny nemovitostí?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.