Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně

Daně

ZADAT NOVÝ DOTAZ
JN

Můžu si jako rodič i nadále nárokovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě , když dotyčné vydělalo asi 5 000 Kč za rok a samo si podalo daňové přiznání, aby mu stát vrátil 15% odvedených na daních a v tom přiznání si samo nárokovalo základní slevu na poplatníka 24 840 Kč (a i slevu na studenta 4 020 Kč)? Děkuji

Dobrý den,

ano, na slevu na vyživované dítě máte nárok až do momentu, kdy dítě dostuduje a bude schopné se samo živit (nejdéle však do 26 let). Přivýdělky v průběhu studia (včetně uplatňovaní daňových slev) nejsou překážkou pro čerpání vaší daňové slevy.

M

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli musím platit daň z prodeje nemovitosti. Byt který chci prodat mi darovala matka před 3 lety a bydlela v něm až do teď celý život. A teď se odstěhovala do pečovatelského domu.

Dobrý den,

pokud jste nemovitost nevlastnil 5 let nebo v ní 2 roky před prodejem nebydlel (nebo peníze nepoužijete do roka od prodeje na uspokojení vlastních bytových potřeb), pak platíte daň z příjmu ve výši 15% ze zisku (rozdíl mezi nabývací hodnotou a prodejní cenou).

VL

Dobrý den, rád bych se zeptal ohledně slevy na manželku za rok 2019. Manželka je celý rok na rodičovské dovolené, tudíž měla menší příjem než oněch 68 000 Kč za kalendářní rok. Tchán ji v lednu 2019 daroval chalupu. Mohu si na ní uplatnit slevu na dani za rok 2019?

Dobrý den,

ano, dary se do limitu příjmů 68 000 Kč nepočítají, slevu na manželku uplatnit můžete. Více info v našem článku Daň z příjmu za rok 2019.

M

Dobry den, mam dotaz ohledne danoveho priznani, zda-li se mi jej vyplati podat. Jsem student, 25let. V prubehu roku 2019 jsem pracoval v lednu u jednoho zamestnavatele (HPP), pak mesic jsem si sam zaplatil zdravotni pojisteni, a pote jsem byl veden na UP. Do prace jsem nastoupil v kvetnu, byl jsem az do konce roku (taktez HPP) slevu na studentu jsem uplatnil u noveho zamestnavatele az asi od listopadu (studentem jsem byl od srpna 31.8.2019, predtim v r 2019 nikoliv). Musim podotknout, ze prijem jsem mel vzdy vyssi nez 10tis hrubehu. Dekuji a preji hezky den

Dobrý den,

daňové přiznání se Vám určitě vyplatí, neb jste v průběhu roku 2019 nevyčerpal celou slevu na poplatníka (24 840 Kč), kterou nyní můžete získat jako daňový přeplatek.

P

Dobrý den, jako fyzické osobě mi u vkladu v zahraniční bance v zahraničí v místní měně v důsledku zhoršení kurzu domácí měny došlo k poklesu hodnoty vkladu v přepočtu na hodnotu CZK v období od 1.1.19-31.12.19. Mohu do daňového přiznání FO za rok 2019 snížit připsaný úrok o tento pokles hodnoty vkladu? Děkuji Petr

Dobrý den,

fyzické osoby nemohou uplatňovat v daňovém přiznání kurzové ztráty z bankovních vkladu v cizích měnách.

LH

Dobrý den, mám dotaz ve věci daně z příjmu za r. 2019. V roce 2016 jsme pro potřeby své rodiny koupili byt v osobním vlastnictví, který jsme zrekonstruovali za 600 tisíc. K trvalému pobytu tam byla přihlášena pouze dcera, my jsme zatím měli pobyt na jiné adrese. Z rodinných důvodů jsme byli nuceni v r. 2019 byt prodat za cenu vyšší o 760 tis. Kč než byla cena pořízení bytu. Pořízený byt by nebylo možné bez vložených investic užívat. Následně jsme hned po prodeji tohoto velkého bytu koupili obratem pro potřeby své vlastní rodiny byt menší. Je tedy možné, abychom byli osvobozeni od placení z daně z příjmu za zisk z prodeje bytu, když pořízení bytu + vložené náklady = zisk z prodeje 150 tis. Kč a těchto 150 tis jsme hned v r. 2019 investovali do koupě jiného bytu, který opět rekonstruujeme, ale dcera už tam má opět trvalé bydliště. Lze také vložené investice do toho původního bytu zakoupeného v r. 2016 odečíst ze zisku za prodej? jaké doklady je nutné FÚ předložit k daňovému přiznání, nebo je nutné jiným způsobem o těchto transakcích informovat FÚ? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při použití peněz z prodeje nemovitosti na řešení vlastních bytových potřeb (do roku od přijetí peněz z prodeje) jste od placení daně z prodeje nemovitosti (resp. daně z příjmu ve výši 15% ze zisku) osvobozena.   

LG

Dobrý den, ráda bych se zeptala ohledně daňového přiznání studenta, který měl za rok výdělek 157 750 Kč, všechny vydělané peníze vzešly ze smluv o dílo za uměleckou činnost. Jak přesně mám vyplnit daňové přiznání? Mám vyplnit přílohu č.1? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

příjmy ze smluv o dílo daní fyzické osoby 15% (právnické osoby 19%) a podnikatelé si mohou daňový základ snížit o skutečné náklady nebo paušál.

A

Dobry den, mohu se zeptat, kdyz jsem pracovala v CR cely leden 2019, a pak jsem byla do kvetna 2019 na Urade prace, ale nepobirala jsem od nej zadnou podporu nic, pouze jsem tam byla vedena - ma smysl podavat si v takoveto situaci danove priznani za toto obdobi? Predem dekuji za odpoved. Preji hezky den :)

Dobrý den,

určitě ano, neboť jste za jeden měsíc nevyčerpala celoroční slevu na dani na poplatníka (měsíčně lze čerpat pouze 2 070 Kč), kterou nyní v daňovém přiznání můžete uplatnit. Veškeré zaplacená záloha na daň z příjmu za leden 2019 Vám tak bude vrácena. Doporučuji náš článek Daň z příjmu za rok 2019.

M

Dobrý den, mám nárok na daňový bonus na dítě? Pracovní poměr 21 835 Kč, nemocenská 46 926 Kč, podpora v nezaměstnanosti 40 267 Kč. Započítává se nemocenská a PVN do příjmů?

Dobrý den,

na daňový bonus nárok nemáte, neb váš příjem za rok 2019 nedosáhl minimálně 6 násobku minimální mzdy (80 100 Kč). Počítají se pouze výdělky ze závislé nebo samostatné činnosti (zaměstnání nebo podnikání). Nepočítají se příjmy z pronájmu a dávky.

N

Pokračování dotazu č. 8845: Dobrý deň, rada by som sa opýtala čo presne tá "směrná hodnota" znamená. Ak by bol byt napríklad za 3 000 000 CZK a znalec by ho nacenil na 3 500 000 CZK tak by sa daň počítala zo sumy 3 500 000 alebo zo 75% tejto sumy alebo z kúpnej sumy 3 000 000?

Dobrý den,

směrná hodnota je něco jako zjednodušený posudek, který si na formuláři finančního úřadu můžete vyhotovit sama (čímž ušetříte peníze za posudek). Daň se vždy platí z vyšší částky (kupní cena nebo 75% posudek/75% směrná hodnota). 

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

daň z příjmu fyzických osob, daň z nemovitosti, daň z nabytí nemovitosti, daňové slevy a bonusy, snižování základu daně, jak podat daňové přiznání?Rychlé odkazy

Banky v ČR