Jeden z nejefektivnějších způsobů, jak mít peníze v bezpečí, vždy dostupné a alespoň částečně je ochránit před inflací. Přesně to nabízí spořicí účty.
Jejich úrok je aktuálně porovnatelný s výnosem stavebního spoření se státním příspěvkem, nebo s úrokem z termínovaných vkladů. Ze spořicích účtů získáte menší výnos než z investic. Ale díky své bezpečnosti a flexibilitě jsou spořicí účty ideálním místem pro uložení peněz, které potřebujete mít po ruce pro nečekané události. Stačí jen pomocí přehledu a porovnání spořicích účtů srovnat jejich úrok a další parametry. A vybrat si aktuálně nejlepší spořicí účet.
Bankovní produkty kategorie Spořicí účet jsou právě srovnané vzestupně podle Úrok 400 000 Kč. Úrok 400 000 Kč znamená "úroková sazba p.a. při zůstatku 400 000 Kč".
Velkou výhodou spořícího účtu je, že funguje podobně jako běžné konto. Kdykoliv tak na něj můžete posílat své úspory. A kdykoliv je můžete také vybírat. Takovou flexibilitu ostatní spořicí produkty nenabízejí.
Uložené peníze jsou přitom úročené. Výše úroků ovšem v současnosti nedokáže pokrýt ani inflaci a spořicí účet tak peníze ve skutečnosti nezhodnocuje. Musíte tedy počítat s tím, že i na něm budou ztrácet svou hodnotu.
Ovšem výrazně pomaleji, než když je necháte pouze na běžném účtu. U něj zpravidla nemáte žádný úrok. A hodnota peněz tak klesá mnohem rychleji.
Právě z těchto důvodů je spořicí účet ideální k uložení peněz, které vám poslouží jako rezerva pro případ nečekaných událostí. S jejich pomocí zaplatíte například opravu rozbité pračky, nákup ledničky nebo pořízení nového auta.
Kromě toho nabízí toto spoření ještě další velkou výhodu. Veškeré vaše úspory jsou v bezpečí. Ze zákona jsou totiž pojištěné až do výše 100 000 eur. Nehrozí tedy, že o peníze či úrok z nich přijdete.
Když víte, jak funguje spořicí účet a znáte jeho výhody, je na čase vybrat si ten nejlepší. Základem je důkladné srovnání parametrů. Právě s tím vám pomůže náš přehled a porovnání spořicích účtů.
A na co se musíte při výběru nejvýhodnějšího spořicího účtu zaměřit? Zejména na:
Přestože je hlavním kritériem zejména výše a typ úroků, vyplatí se sledovat i další parametry. Máte tak jistotu, že vás spoření nevyjde zbytečně draho a dá vám do budoucna dost možností.
A bezpečně vyberete ten nejvýhodnější spořicí účet.
Úroky z peněz uložených na spořícím účtu vám připisuje banka každý kalendářní měsíc. Oproti jiným depozitním produktům tak dochází k tomu, že připsaný úrok se vám hned další měsíc znovu zhodnocuje. Nezapomeňte, že úroky z bankovních vkladů jsou daněny srážkovou daní (aktuálně 15%). Banka vám tedy připisuje na spořicí účet již čistý úrok.
Spořicí účet má tu výhodu že se ovládá podobně jako běžný účet. Prostředky máte k dispozici kdykoliv - bez výpovědní doby. Nemůže se vám stát že peníze potřebujete dříve a zaplatíte sankci za výběr, nebo nedostanete úrok vůbec.
Ze spořicího účtu zpravidla nejde platit do jiné banky. Potom potřebujete běžný účet, na který prostředky převedete internetovým bankovnictvím.
Dobrý večer, chtěl bych se zeptat, jaké druhy dětských účtu se budou rušit. Jestli jenom běžné dětské účty nebo i dětské spořicí účty. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
o rušení dětských účtů mi není nic známo. Jakou banku máte prosím na mysli? Banky naopak nabídku dětských produktů neustále rozšiřují.
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎDobrý den, jsem již několik let v důchodu a stále mám staré penzijní připojištění, které se moc nezhodnocuje. Výhodou je snad jen to, že nejde do dědictví. Nyní se psalo o nějakých možných úpravách v příspěvku od státu i ve výplatě. Je lepší penzijní zrušit a peníze převést na nějaký spořící produkt? Děkuji
Dobrý den,
staré penzijní připojištění má velmi nízké zhodnocení a v dnešní době vysoké inflace se nevyplatí. Peníze doporučuji převést do nového doplňkového penzijního spoření. Taktéž je možné penzijní připojištění ukončit a peníze uložit na spořicí účet s úrokem až 6%.
Dobrý den, prosím o radu. Z prodeje jedné nemovitosti získáme téměř 1 mil. korun. Nyní máme s manželem hypotéku, kde máme dluh 1,1 mil. Kč. Za 1,5 roku nám končí fixace. Nyní máme úrok kolem 2%. Splácet máme ještě 15 let a je nám 42 let. Napadlo mě, že bychom nyní hypotéku splatili, ale to znamená, že nebude žádná rezerva, ale budeme bez dluhu. Nebo, že koupíme garáž a z ní budeme ten rok a půl pobírat nájem. Zbytek dáme na spořící účet. Nebo, že si ještě půjčíme třeba 500 000 Kč a za 1,5 mil. koupíme 1kk jako investici. Ještě mě napadla jedna možnost, jelikož jsme v malém městě a je tu velmi malá nabídka práce za velmi malé peníze, že bychom po splacení dluhu náš byt pronajímali a sami bychom šli třeba do Brna do nájemního bytu. Prostě bychom šli za prací, ale v záloze by byl náš byt v os. vlastnictví (jako zadní vrátka). V našem městě se byt 3+1 pohybuje kolem 15 tis. měsíčně a v Brně 18 až 20 tis. Což by pro nás nebylo tak bolestivé, kdybychom měli větší výdělky. Prosím poradíte, jak nejlépe naložit s tím milionem? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den,
cena peněz je momentálně výrazně vyšší než tomu bylo před lety. Aktuálně se hypotéky nabízí se sazbami od 5,49% (hypotéku 0,5 mil. Kč na investici získáte se sazbou kolem 6%). Koupě investiční nemovitosti na hypotéku se Vám dnes velmi pravděpodobně nevyplatí (placený úrok za půjčené peníze bude vyšší než inkasovaný nájem & na spořicím účtu byste dosáhla vyššího výnosu a to zcela bez rizika). Obdržený 1 mil. Kč z prodeje nemovitosti doporučuji uložit na spořicí účet s úrokem 5-6% a vyčkat na refixaci hypotéky. Za 1,5 roku dostanete od banky nabídku nové úrokové sazby pro další období a budete se moci rozhodnout, za hypotéku z větší části doplatíte z úspor či zdali budete pokračovat. Velmi pravděpodobně budou sazby hypoték za 1,5 roku kolem 5%, tedy pravděpodobně bude dávat smysl hypoteční úvěr doplatit z úspor.
Otázka "zůstat v menším městě za menší plat ve vlastním nebo jít do většího města s vidinou vyššího platu ale do nájmu" nemusí být jen o penězích (o kolik si ve větším městě vyděláte více a zaplatíte více na nájmu). V rozhodování doporučuji případně též zohlednit děti/školy/kroužky/jejich okolí, kamarády, zájmy a koníčky, radost z bydlení ve vlastním/v současné lokalitě atd. Život ve větším městě má své výhody - obvykle vyšší mzdy, větší občanská vybavenost, lepší možnost seberealizace a sociálního kontaktu, pohodlnější veřejná doprava Platíte za to nejčastěji vyššími cenami bydlení
Dobrý den, můžu přijít do ČNB v Brně, udělají mi penzijní spoření a stavební spoření?
Dobrý den,
toto možné není, ČNB neposkytuje běžné bankovní služby retailovému segmentu, nenabízí služby penzijních společností ani stavebních spořitelen. ČNB je centrální bankou, řídí cenovou stabilitu, mezibankovní platby a vykonává dohled nad ostatními bankami. Pro výběr vhodné banky doporučuji naše srovnávače produktů stavební spoření a penzijní připojištění. Dovoluji si upozornit, že dle návrhu úsporného balíčku bude velmi pravděpodobně podpora státního spoření snížena na polovinu (max. 1 000 Kč/rok). Vyšší zhodnocení Vám tak nabídne spořicí účet nebo terminovaný vklad.
O bankomatech slyšel snad už každý z nás. O vkladomatech nebo platbomatech možná ještě ne. Podívejme se, co jsou tyto typy bankovních automatů, jak fungují, kolik za jejich služby zaplatíte. A především: jak je správně používat nejen u nás, ale též v zahraničí. Bez běžného účtu vám banko…
Spoříte si na horší časy, ale peníze vám leží ladem na běžném účtu? Vězte, že tím okrádáte sami sebe. Většina bank běžné účty neúročí. Ale na spořicích účtech (ano, ke spoření jsou opravdu určeny) už se vám mohou peníze zhodnocovat. V současnosti i okolo 6 % p.a., navíc složeným úročením…
Hrozba úplného zrušení je prozatím zažehnaná. I přesto čeká stavební spoření výrazná změna. Podle vládního balíčku pro konsolidaci veřejných financí totiž státní podpora klesne na polovinu. Tedy z původních 2 000 na 1 000 korun ročně. Změna se bude týkat nových i už existujících smluv. A…