Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality

Reality

ZADAT NOVÝ DOTAZ
AS

Dobrý den. Přečetl jsem si váš článek ohledně oceňování nemovitostí. Pochopil jsem správně, že zástavní hodnota nemovitosti zjištěná bankovním odhadcem by měla být nižší než zjištěná obvyklá cena (=tržní) zjištěná soudním znalcem? Kdy mohou v tomto případě nastat vyjímky? Jakým mechanismem se může stát, že je cena zjištěná smluvním odhadcem banky, pro účely přiznání hypotéčního úvěru o 1 mil. vyšší než cena určená soudním znalcem, který snanovoval tržní hodnotu nemovitosti (tj. nejednalo se o adminitrativní cenu určenou pro přiznaání daně finančnímu úřadu) ? Je tato situace běžná?

Dobrý den,

drobné rozdíly mezi odhady jsou běžné, neboť každý odhadce mohl použít jinou oceňovací metodu - pro zjištění tržní hodnoty mohl první odhadce použít porovnávací metodu a druhý třeba výnosovou metodu. Nebo oba použili porovnávací či výnosovou metodu, ale počítali s malinko odlišnými vstupními parametry (porovnávané nemovitosti, obvyklý výnos z pronajmu v daném místě a čase, atd). Každý vyhotovený odhad by měl mít jasně popsané tyto předpoklady/vstupní parametry a více platný by měl být odhad pracující s předpoklady více vystihujícími realitu.

Obecně se dá říci, že se vždy určuje spíše interval hodnoty než jen jedno konkrétní finální číslo. Zejména o větších nemovitostních celků či podniků pak rozptyl může být i několik milionů či desítek milionů korun. Ale u standardní obytné nemovitosti (byt/RD) s hodnotou v řádu milionů korun by se odhady neměly lišit o více než pár set tisíc korun (rozhodně ne milion Kč).

Typicky se stává, že odhadce banky je přísnější a jeho posudek indikuje nižší hodnotu (než by indikoval posudek někoho jiného, třeba vašeho odhadce). S opačnou situací, kdy odhadce banky stanovil hodnoty o 1 mil. Kč vyšší než odhadce kupujícího, jsem se ještě nesetkal.

BM

Dobrý den, měl bych malou prosbu. Je možné u vás založit DEPOZITNÍ ŮČET za ůčelem složení kupní ceny nemovitosti? Děkuji Bořík Milan

Dobrý den,

nejsme banka, ale poradenský portál. Na složení kupní ceny u bank se používá tzv. jistotní účet - přehled bank nabízejících tento produkt zde (včetně podmínek).

Složení kupní ceny u banky má své výhody i nevýhody (nulové riziko zpronevěry & složitější sladění kupní smlouvy a smlouvy o úschově). Doporučuji případně prostudovat náš článek Prodej nemovitosti 2.

M

Dobrý den. Chceme se spoluvlastníkem nemovitosti zrušit spoluvlastnictví já bych mu chtěl jeho podíl vyplatit. Ovšem musím si na to vzít hypotéku. Vezme banka do zástavy barák, když je zde jedna právní vada na jeho pozemku? Kontrétně se jedná o 1/6 pozemku na kterém dům stojí. Jediná tato část pozemku, patřila mému dědovi, který zemřel a dědické řízení ještě nedoběhlo. Momentálně je pozemek spolu s dalšími věcmi z dědictví v likviditě, protože děda byl hodně zadlužený. Plánuji ho v "dražbě" vykoupit, ale kdy k odkupu bude moct dojít záleží na rychlosti úřadu, kterou já neovlivním a problém je tom, že spoluvlastník chce vyplatit co nejdříve. Nevíte jak v tomto banky postupují? Přijmou dům s takto "postiženým" pozemkem do zástavy při vyřizování hypotéčního úvěru nebo je to pro ně obecně problém a budu muset čekat až bude nařízen prodej 1/6 pozemku?

Dobrý den,

pro banky obecně spoluvlastnictví ani právní vady problém nejsou - vše lze ocenit. Odhadce banky tedy poníží zástavní hodnotu nemovitosti o veškeré právní vady a o případný diskont za spoluvlastnictví - uvidíte na kolik to vyjde a zda-li bude % LTV pro úvěr dostatečné (mělo by být, neboť nechcete půjčit na celou nemovitost, ale jen na její část).

Doporučuji Hypotéční banku, která je ochotná řešit i méně standardní situace.

Z

Pokračování dotazu č. 2291: Dobrý den, reaguji již jen z toho důvodu, že myslím na lidi, kteří z této (velmi kvalitní!!) poradny budou v budoucnu čerpat informace, aby nedošli k omylu! Moc vám děkuji za čas, který jste dotazu věnoval, nicméně ohledně soudního nařízení vyplacení podílu nemovitosti, která má dva spoluvlastníky, se mýlíte. Konzultovala jsem to dnes s advokátem a praxe je taková, že každý spoluvlastník, je na základě Občanského zákoníku ochráněn v tom smyslu, že ho nelze nutit ve spoluvlastnictví setrvávat. Pokud se se strýcem nedohodnu na vyplacení ani se nebude chtít dohodnout on se mnou, tak se defakto v tomto smyslu Občanského zákoníku navzájem poškozujeme a každý z nás má právo obrátit se na soud a požadovat zrušení a vypořádání spoluvlastnictví soudní cestou. Soud následně postupuje tak, že se v prvním kroku pokouší nemovitost fyzicky rozdělit, tak aby odpovídala jednotlivým podílům což v 90% případů není možné. Nebo přikáže celou nemovitost spoluvlastníkovi, který projeví zájem a stanoví výši úhrady (můj případ). A pokud ani toto není možné, tak nařídí dražbu domu a peníze rozdělí podle podílů. Viz.: http://www.epravo.cz/top/clanky/zpusoby-vyporadani-podiloveho-spoluvlastnictvi-pri-jeho-zruseni-soudnim-rozhodnutim-97367.html S přáním pěkného dne. ZL

Dobrý den,

moc děkuji za doplnění a omlouvám se za mystifikaci...které se dopouštím maximálně jednou za 10 let :)

Ponechám zde pro ostatní návštěvníky i Váš odkaz, který velmi dobře celou problematiku dle aplikace NOZ a posledních judikatur ÚS popisuje.

http://www.epravo.cz/top/clanky/zpusoby-vyporadani-podiloveho-spoluvlastnictvi-pri-jeho-zruseni-soudnim-rozhodnutim-97367.html

Z

Pokračování dotazu č. 2266: Dobrý den, děkuji za zodpovězení dotazu ze 31.10. Všechny informace mi moc pomůžou, jen jedna mě zmátla a to, abych se ve vypořádání spoluvlastnictví neobracela na soud, že by mi to nepomohlo. Přeci pokud já nebudu ochotná strýce vyplatit částkou, kterou si stanovil a on zároveň nepřistoupí na cenu, kterou mu nabízím já - každý podle svého znaleckého posudku, tak jediný kdo může rozhodnout o ceně a prodeji je soud, ne? Dá se předpokládat, že jediný kdo u soudu projeví o nemovitost zájem budu já a tak soud přikáže celý dům mě za úhradu, kterou určí!? A pokud cenu bude určovat dle znaleckého posudku vlastního, tak je větší pravděpodobnost, že se cena přiblíží té mé, jelikož já ho mám vypracovaný na základě relevantních pravdivých informací na rozdíl od strýce!? Proč by mi podle vás soud neměl pomoci? Docela jsem na něj spoléhala, ale teď jsem na vážkách. Dohoda se strýcem by byla asi nejlepší, jenže asi nebude možná, bohužel...

Dobrý den,

teď je situace taková, že dům vlastníte se strýcem dohromady - Vy máte 3/4, on má 1/4. Buď se spolu na prodeji domluvíte (svobodně, bez advokátů, bez soudů) a jeden druhému svou část prodáte nebo dům nadále zůstane ve spoluvlastnictví vás obou. Je to jednoduché - Váš strýc vlastní 1/4 - buď Vám ji prodá za cenu, kterou akceptuje, nebo Vám tu 1/4 neprodá a zůstane jeho. Soud mu nemůže nakázat Vám něco prodávat. Stejně tak Vy nemáte povinnost strýce vyplácet/odkupovat od něj jeho podíl na RD a soud Vám to nemůže nakázat. 

K soudu se podávají žaloby ve stylu "on mě poškodil takto, a proto požaduji tuto náhradu/nápravu". Vy nemůžete žalovat pana strýce, protože Vás nijak nepoškodil (že Vám nechce prodat něco za Vaši cenu není poškození, na takovýto prodej/cenu nemáte právní nárok). Stejně tak on nemůže žalovat Vás, protože jste pana strýce nikterak nepoškodila (že ho nechcete vyplatit/odkoupit od něj 1/4 RD, tím ho nijak nepoškozujete, na to on nemá právní nárok).

Spoluvlastnictví nemovitosti není z mého pohledu ideální, ale přesto spousta nemovitostí ve spoluvlastnictví je. Zejména tehdy, když příbuzní podědí každý nějaký podíl na RD a nemohou se dohodnout, kdo koho vyplatí. Pak je tato nemovitost vlastněna všemi vlastníky, všichni se musí dle výše svého podílu podílet na společných nákladech (energie, daně, atd.) a nemovitosti si moc nikdo neužije.

S

Dobrý den, můžete mi poradit prosím jak správně ošetřit jistotní účet, aby byl ochráněn i prodávající a na co si dát pozor.dostal se mi do rukou článek, čerstvá zkušenost s jistotním účtem u Unicredit bank, kdy prodávají byl chybným formulováním ohrožen ztrátou nemovitosti. děkuji Stanislav

Dobrý den,

doporučuji prostudovat náš článek Prodej nemovitosti 2. Nejdůležitější je správné sladění kupní smlouvy a smlouvy o úschově - optimálním řešením se tedy zdá být notář, který může obě smlouvy připravit a který zajišťuje i úschovu peněz. Banky v základní ceně jistotního účtu (zhruba 6 000 Kč) mají připravenou pouze základní verzi smlouvy a každá modifikace stojí poplatek navíc. Výhodou banky zase je, že Vám nemůže peníze zpronevěřit (u notáře to teoreticky možné je, ale prakticky se tak neděje - na rozdíl od advokátní úschovy, kde se čas od času najde nepoctivý advokát, který peníze z úschovy zpronevěří).

Nejste-li právník a nechcete-li platit za právníka, doporučuji si sehnat třeba 3 verze smluv o úschově, porovnat je a selským rozumem posoudit, jestli něco klíčového nechybí právě v té Vaší smlouvě. Smlouva musí mít velmi přesně popsané podmínky, kdy má schovatel peníze vyplatit prodávajícímu či vrátit kupujícímu. Je třeba uvažovat a popsat všechny myslitelné stavy, které mohou nastat (ne jen očekávaný průběh). Pro schovatele (banka či notář) je smlouva o úschově souborem pravidel, podle kterých se musí řídit po složení peněz. Schovatel nezkoumá, zda je něco správné či morální - pouze následuje doslova popsaná pravidla hry ve smlouvě.

Z

Dobrý den. Mám nemovitost ve spoluvlastnictví s mým strýcem. Já mám podíl 3/4. Strýc se chce své 1/4 zbavit, já ji chci koupit. Strýc si nechal vypracovat znalecký posudek tržní ceny. Cena se mi zdála přemrštěná, v posudku byly nějaké nepřesnosti, např. ve velikosti obce, materiálu střechy, materiálu, z kterého je postavena garáž, hloubka studny...strýc v domě nikdy nežil a dům nezná, tak podal znalci zřejmě zkreslené informace. Nechala jsem si udělat znalecký posudek ohledně tržní ceny vlastní a podle něj bych měla strýci vyplatit téměř o sto tisíc Kč méně. Strýc vypořádání předal svému advokátovi. Jaký mám v této věci zvolit postup - mám vyjednávat o ceně? Odmítnout jejich nabídku a riskovat, že svou část prodá někomu jinému? Nebo se mám se zrušením a vypořádáním spoluvlastnictví obrátit na soud? Nevíte kdo v takovém případě platí soudní výlohy? Podle jakého posudku by se asi soud při určení částky, orientoval? Soudy prý nemohou hodnotit odbornost/neodbornost znaleckých posudků, co by si tedy počal se dvěma rozdílnými posudky? Za případnou odpověď, alespoň části mých otázek, vám budu nesmírně vděčná! Zorka.

Dobrý den,

doporučuji prostudovat náš článek Oceňování nemovitosti z pohledu bank a pojišťoven. Uděláte si lepší představu o oceňování - jaké jsou základní přístupy a metody. 

Obecně:

  • výstupem posudku by měl být ideálně interval hodnoty "od-do" v závislosti na jasně definovaných předpokladech. Rozdíl 100 000 Kč v posudcích být může, pakliže to má rozumné zdůvodnění (právě třeba že jeden odhadce použil špatné vstupní informace - o velikosti obce, stavebním materiálu, atd.) - pak je třeba se přiklonit k té hodnotě (k tomu posudku), který lépe vystihuje podstatu věci (v tomto případě tedy k Vašemu)
  • obecně se obávám, že oba posudky byly vyhotoveny zbytečně. Tady přece neprobíhá soudní spor, který by měl rozhodnout soudce na základě znaleckého posudku. Toto je pouhé spoluvlastnictví nemovitosti, kde možná někdo někomu prodá svůj podíl na základě svobodné dohody mezi oběma majiteli. 
  • Váš pan strýc k nemovitosti nemá žádný vztah a chce svůj podíl pouze zpeněžit za nejvyšší nabídku na trhu - on hledá tržní hodnotu. Naopak Vy si chcete nemovitost ponechat (právě tuto a ne jinou), tedy Vy hledáte individuální hodnotu pro Vás (ne tržní hodnotu). Tyto dvě hodnoty se budou zcela jistě lišit. Individuální hodnota je oproti tržní hodnotě vyšší - rozdíl tvoří tzv. příplatek za zvláštní oblibu konkrétní věci. Vašemu strýci je totiž jedno, komu to prodá. Vám naopak není jedno, podíl které nemovitosti koupíte (nechcete kupovat část RD o dvě ulice vedle). 
  • Podíl 1/4 na nemovitosti se prodává poměrně špatně, pakliže např. RD není rozdělen na 4 samostatné byty a onen podíl 1/4 se neváže k právu užívání jednoho konkrétního bytu.
  • tedy úvaha mezi Vámi a strýcem by měla být následující: v daném místě se podobný RD prodává zhruba za X peněz. 1/4 tedy bude mít základní hodnotu X/4. Kupující (Vy) by teoreticky měl připlatit za předmět zvláštní obliby, ale prodávající (strýc) by měl slevit za zhoršenou možnost prodeje. Takže mi jako fér přijde běžná cena 1/4 obdobného RD v daném místě.

Na soud se neobracejte (Vy ani pan strýc), ten Vám nikterak nepomůže (soud nemůže nakázat někomu, aby něco za nějakou cenu někomu prodal či aby někdo něco koupil). Je to pouze na domluvě mezi Vámi a panem strýcem - nikdo jiný toto rozhodnutí a dohodu za Vás učinit nemůže. 

Nelze říct, že by někdo z vás dvou "tahal za delší konec provazu". Z mého pohledu je 1/4 RD na malé obci absolutně neprodejná (případní spekulanti se orientují pouze na okresní a větší města). Tedy není důvod kývnout na první nabídku pana strýce s obavou, že by to prodal někomu jinému. Na druhou stranu bych z morálního hlediska ani nechtěl na tomto nějak benefitovat a nabízet panu strýci úmyslně nižší cenu. Snad se Vám podaří rozumně dohodnout.

N

JISTOTNÍ ÚČET KDE VLASTNÍKEM ÚČTU JE BANKA - JE TO BĚŽNÉ?

Dobrý den,

nikoliv, toto nemá oporu v legislativě. De iure je majitelem peněz na jistotním účtu kupující až do momentu splnění podmínek pro výplatu peněz prodávajícímu (tento moment je přesně definován v kupní smlouvě a smlouvě o úschově). Po splnění podmínek peníze z účtu ihned odchází prodávajícímu. Tedy majitelem účtu by neměl být nikdo jiný než kupující (ani prodávající, ani banka).

A

Dobrý den, k tab. Jistotní a vázané účty - srovnání. Prosím je zde dnes uvedená tab. aktuální? Jak dalece je spolehlivá v tomto Expobank, která podle této srov. tab. vychází jako nejvhodnější-nejlepší? Prodávám nemovitost a vybírám optimální jistotní účet u vhodné banky pro dočasné (cca 1 měsíc) uložení kupní částky (pod 3 mil.Kč). Děkuji za odpověd. S ohledem na citlivé údaje, prosím o nezveřejnění mého dotazu s mým jménem.

Dobrý den,

ano, tabulka zde je aktuální. Expobank je spolehlivá, ale nejvýhodnější není, neboť pro částku 3 mil. Kč bude poplatek činit 8 000 Kč (5 000 Kč + 0,1%). Úrok je sice zajímavý (0,65%), ale složené peníze včetně úroku z nich plynoucí jsou de iure (není-li ve smlouvě o úschově mezi prodávajícím a kupujícím dohodnuto jinak) majetkem kupujícího až do momentu, než je převod nemovitosti dokončen a peníze jsou Vám poslány (tedy úrok bude tak jako tak celý kupujícího). 

Zde bych doporučil raději Komerční banku, kde to je za rovných 6 000 Kč (a navíc v situaci, kdy bude část peněz nepojištěná proti krachu banky - nad 2,7 mil. Kč - je lepší volit větší známou banku). Případně zvažte i notářskou (nikoliv advokátní) úschovu. Ta je sice malinko dražší - zhruba 10 000 Kč, ale zato to máte dohromady all inclusive i za sepsání kupní smlouvy. Je totiž mnohem jednodušší sepsat na jednom místě naráz smlouvu o prodeji i smlouvu o úschově (smlouva o prodeji musí obsahovat i data ze smlouvy o úschově - přesné podmínky výplaty).

ZM

v krátkom čase pred predajom bytu v Prahe uzatvorime jistotni učet u Vás. Momentálne by som potreboval vedieť len to, akým sposobom budem platit-uhradzat poplatok za zriadenie a vedenie jistotniho uctu vo Vasej banke a v ktorom momente sa tak stane. Potrebujem ten proces zahrnut do rezervacnej zmluvy, dakujem.

Dobrý den,

nejsme banka, ale poradenský portál - pro podrobnosti kontaktujte přímo banku, u které si chcete jistotní účet zřídit.

Jinak ano - toto je nejkomplikovanější moment - jak přesně zakomponovat podmínky smlouvy o úschově (jistotní účet) do smlouvy o prodeji. Resp. jak zakomponovat podmínky smlouvy o prodeji do rezervační smlouvy. Zvažte, zda se Vám případně nevyplatí notář, který může sepsat všechny smlouvy dohromady za téměř stejnou cenu (státem daný tarif - samotná úschova vyjde pro 3 mil. Kč na cca 10 000 Kč, kupní smlouva navíc jen 2-3 000 Kč.

Zeptejte se odborníků na bankovnictví a finance
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.

Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.

Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.

nákup a prodej nemovitostí, rekonstrukce, stavba, kupní smlouva, rezervační smlouva, smlouva o úschově, oceňování nemovitostí, notář, jistotní účet, družstvo, společenství vlastníků bytových jednotek, jak vypořádat realitní obchod?Rychlé odkazy

Banky v ČR